Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"

Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"

Понад дві з половиною тисячі янголів з текстилю, воску, шкіри, соломи, кераміки та бісеру з усіх областей України та 72 країн світу налічується у "Резиденції янголів" у Долині, що на Івано-Франківщині.

Збирає янголів з 2014 року Олена Стеценко з Кремінної, що на Луганщині. Через велику війну жінка переїхала на Івано-Франківщину. Сюди вона евакуювала приблизно 85% від зібраної експозиції.

Як працює "Резиденція янголів", читайте у матеріалі Суспільного.

Олена Стеценко — керівниця організації "Громадянський корпус". У Кремінній вона створила "Музей на крилах". Ця ідея у 2014 році після розмови Олени зі своєю 9-річною донькою Поліною.

"Дитина попросила, щоб її відпустили до школи саму, без батьків. Поліна зателефонувала мені: "Мамо, я виконала все, як ти казала. Пропустила танки, а потім перейшла дорогу". Того дня вона перейшла не через дорогу, а зі свого безтурботного дитинства у дитинство, обпалене війною", — пригадує Олена Стеценко.

Олена Стеценко
Керівниця проєкту "Резиденція янголів" Олена Стеценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Донька Олени написала рядки до вірша: "Так мало мирних років у нашій історії, багато болю, втрат на нашій території. Від війни у нас така вже втома. Янголи, повертайтеся додому".

Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"
Вірш доньки Олени Стеценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З 2015 року виставка янголів, які зібрали матір та донька, мандрувала Україною. У 2019 році її презентували у Києві. Через пандемію COVID-19 експонати залишалися у столиці до 2022 року.

"Резиденція янголів" у Долині
Янголи з колекції Олени Стеценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Янголів перевезли на Івано-Франківщину вже під час повномасштабної війни. У грудні 2023 року Олена Стеценко відкрила "Резиденцію янголів" в орендованому комунальному приміщенні. У Долину вдалося перевезти 85% експозиції. За словами Олени, цей проєкт презентує Луганщину та є майданчиком для підтримки переселенців.

"Це все робили власноруч переселенці. Тут об'єдналися і Харківщина, і Донеччина, і Луганщина, і Київщина — розуміли, що потрібно цей майданчик мати. У "Резиденції янголів" також збирається луганська "діаспора". Бо є люди, які вже двічі переселенці", — каже Олена Стеценко.

Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За її словами, у 2018 році колекція увійшла до Книги рекордів України за найбільшу кількість янголів, зібраних в одному місці — 1 001 виріб.

"Резиденція янголів" у Долині на Франківщині
Колекція янголів Олени Стеценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У колекції Олени Стеценко є янголи, які подарувала мама Кузьми Скрябіна — Ольга Кузьменко. Також є експонати, що вціліли після обстрілу росіян. Кожен янгол у резиденції має свою історію, каже Олена.

Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"
Подарунок від військових 22 окремого мотопіхотного батальйону. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"У нас є цікавий подарунок від керівника військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецька Романа Власенка. Ми отримали від нього ангелика, виготовленого з артилерійського снаряда, що був використаний під Бахмутом", — розповідає Олена Стеценко.

Евакуювали з Луганщини. Як на Івано-Франківщині працює релокована "Резиденція янголів"
Янгол, виготовлений з артилерійського снаряда, що був використаний під Бахмутом. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У "Резиденції янголів" є три зали — історична, виставкова зі стаціонарною експозицією, а також — сезонна. Зараз у ній експонується зимова виставка. За словами Олени Стеценко, у резиденції безкоштовно або за донат для ЗСУ проводять екскурсії та інтерактивні ігри.

Евакуйована з Луганської області на Франківщину "Резиденція янголів"
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"У нас є шухлядка з листами — ми її зробили ще у 2023 році й вона працюватиме упродовж всього року. Діти пишуть сюди побажання до янгола. Найбільше вони просять миру або повернення додому тата, який служить у війську", — каже Олена Стеценко.

"Резиденція янголів", Олена Стеценко, Долина
Олена Стеценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За її словами, 3 березня у "Резиденції янголів" проведуть захід "Луганська весна". На ньому презентуватимуть міста Луганської області. Влітку 2024 року на пагорбах Гошівського монастиря планують провести міжнародний фестиваль янголів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок