У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

На Чернігівщині на обліку перебуває майже 32 тисячі онкохворих, з них 12 тисяч у Чернігові. Серед чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — рак молочної залози. З кожним роком кількість хворих зростає на 1-1,5%. Більшість онкохворих — люди пенсійного віку.

Як відбувається лікування онкохворих, які захворювання найчастіше діагностують, який рак медикам виявити найважче, про це та інше говорили в ефірі Українського радіо Чернігів. Гостями студії були представники Чернігівського медичного центру сучасної онкології:

  • Олександр Заїка – виконувач обов'язків генерального директора.
  • Дмитро Цвір – завідувач поліклінічного відділення.
  • Аліна Сирота – завідувачка відділення денного стаціонару.
  • Катерина Зосенко – завідувачка рентгено-діагностичного відділення.
  • Олександр Колотило – завідувач відділення пухлин голови, шиї та відновлювальної хірургії.

Далі — з їх слів.

Скільки в області є онкохворих

На сьогодні на обліку по області перебуває майже 32 тисячі онкохворих пацієнтів. У Чернігові — близько 12 тисяч.

У 2023 році онкологію виявили десь близько у 4 100 пацієнтів, з них 20% — діти, майже 52% – це чоловіки, 48% – жінки.

Кількість хворих в області з кожним роком зростає на 1-1,5%.

У людей якого віку найчастіше діагностують онкологію

72% людей з онкологією — це люди яким 55 років і більше. 25% — це люди молодшого віку.

Де проходять лікування онкохворі

Єдиний надкластерний заклад, який надає спеціалізовану онкологічну допомогу — це Чернігівський медичний центр сучасної онкології. В районі медзакладів, де лікують онкохворих немає, там допомагають вести лише статистику.

У чоловіків переважає рак бронхів та легень, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Чернігівський медичний центр сучасної онкології. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

Всі методи лікування, всі консультації і лікування відбуваються тільки в межах Чернігівського медичного центру сучасної онкології.

Занедбані випадки онкологічних захворювань найбільше фіксують у людей з найвіддаленіших громад області, звідки доїжджати складно. Тому чим більша громада і чим більша вона від обласного центру — показники по занедбаності більші.

У чоловіків переважає рак бронхів та легень, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Обладнання, яким проводять ендоскопічні дослідження. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

Які види онкологічних захворювань найчастіше діагностують

Якщо брати топ захворюваність по чоловіках і по жінках, то у чоловіків переважає рак бронхолегеневої системи, колоректальний ракКолоректальний рак (КРР) — злоякісна пухлина товстого кишечника та прямої кишки у людини, рак передміхурової залози.Передміхурова залоза розташована трохи нижче сечового міхура і своєю основою прилягає до його шийки.

У жінок — це рак молочної залози, колоректальний ракКолоректальний рак (КРР) — злоякісна пухлина товстого кишечника та прямої кишки., рак матки, яєчників.

За 2023 рік також і збільшилася майже вдвічі кількість обстежень на молочні залози. Статистика говорить про те, що кількість виявлених первинних раків, коли жінка звертається без скарг, збільшилася десь на 20-30% у порівнянні з 2021-2022 роками.

В середньому за попередні роки, 2021-2022, на тисячу жінок, які обстежувалися, рак грудних залоз виявляли у шістьох чи сімох випадках.

У 2023 році діагностували вісім чи дев'ять випадків раку на тисячу обстежених жінок.

Рак легень виявляють у 80% чоловіків, які курять.

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Ультразвукове дослідження. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

У нас є проблема — це патології порожнини рота, горла, носоглотки. З року в рік ця патологія має дуже високий відсоток занедбаності. Десь 50-70% пацієнтів, які звертаються, мають третю або четверту стадію занедбаних випадків. Ті пацієнти, які звертаються до нас, вони вже побували до цього у сімейного лікаря, побували у стоматолога, у лор-лікаря. Але там чомусь не звертають увагу на ті проблеми, які вже є у пацієнта. І коли до нас звертається пацієнт, то та проблема вже виявляється не так на ранній стадії, як в занедбаному випадку.

Розвивається такий вид онкології через багато факторів: куріння, вживання алкоголю, нестача вітаміну А, коронки чи протезування, які можуть також пошкодити слизову оболонку.

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Рентген апарат. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

Як лікують онкохворих

Кожна життєва ситуація – індивідуальна, до неї треба підходити зважено і треба її аналізувати. Не може долю однієї людини вирішувати один лікар. В онкоцентрі збирається команда, де лікар-хіміотерапевт, променевий терапевт, хірург, завідувачі відділення, різні спеціалісти і оцінюють стан пацієнта, всі можливі методи обстеження, встановлюється діагноз і пропонують методи лікування.

В Чернігівському медичному центрі сучасної онкології за державні кошти придбали обладнання необхідне для оперативних втручань, таких як нейрофізіологічний моніторинг і лапароскопічне обладнання для сучасної хірургії.

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Лапароскоп. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

У 2022 році Чернігівський онкоцентр отримав новий сучасний цифровий мамограф.

І обладнання дійсно у нас стало більш сучасним і це дає змогу на більш ранніх стадіях виявляти злоякісні новоутворення грудних залоз.

Які послуги безплатні, а за що треба платити

На сьогодні ми від платних послуг повністю відмовились, враховуючи те, що в країні війна.

Тому в онкоцентрі все лікування, обстеження — безплатні, за винятком інноваційних препаратів, які держава ще не може забезпечити.

У нас є програма медичних гарантій для проведення ранньої діагностики. Туди входить мамографія, ендоскопічні дослідження, де людина після 40-45 років може прийти до сімейного лікаря, взяти навіть без скарг електронне направлення, визначити, куди вона піде з цим направленням, щоб провели обстеження, і пройти це.

У чоловіків переважає рак органів дихання, у жінок — молочної залози: скільки онкохворих є на Чернігівщині
Лікарі онкоцентру обстежують жінку. ФОТО: Чернігівський медичний центр сучасної онкології

Яку онкологію найважче виявити, а яку найлегше

Найлегші онкологічні захворювання виявити ті, які можна побачити і не потрібне інструментальне дослідженняІнструментальна діагностика – це обстеження внутрішніх органів за допомогою різних механічних приладів.. Це раки шкіри, щитоподібної залози, ротової порожнини, грудної залози.

Нейрогенні пухлини, рак підшлункової залози чи печінки складніше виявити.

Вони достатньо складно лікуються, і прогресу в лікуванні цих пухлин протягом останніх 10 років не спостерігається. Це проблема фатальна на сьогодні.

Найрідкісніший вид – це пухлини м'яких тканин сполучної тканини. Вони бувають дуже рідко, але їх верифікація складна в плані гістологічного дослідження.Гістологічне дослідження є найважливішим у діагностиці злоякісних пухлин, а також одним із методів визначення стратегії лікування. Дослідження проводиться для уточнення чи підтвердження раніше поставленого діагнозу. Це дуже рідкісні пухлини.

За 2023 рік були два випадки такої хвороби, як саркома Юінга. Це таке злоякісне новотворення м'яких тканин кісток. Часто воно буває у дітей.

Чи фіксували лікарі більше хворих у тих громадах, де велися бойові дії

Канцерогенна дія Канцерогенна дія — це здатність речовин викликати розвиток злоякісних пухлин.всіх цих ефектів, вона реалізується не так швидко. Якщо брати оперативні дані 2023 року, наприклад, по статистиці, немає великого збільшення у тих громадах, де йшли активні бойові дії. Але збільшення хворих можливе згодом.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок