Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому Розі

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому Розі

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому Розі Фото: Суспільне. Дніпро

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому Розі: підземний страйк на "Криворізькому залізорудному комбінаті" продовжують 24 гірники з шахти "Жовтнева". Це єдина з чотирьох шахт, гірники якої не припиняють підземний протест.

Про це у Facebook повідомив голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. Як змінилися настрої страйкарів, та чому гірники “Гвардійської”, “Тернівської” та “Батьківщини” піднялися на поверхню. Гірники з шахти “Гвардійська” розповіли про 18 діб підземного страйку. З подробицями – кореспонденти Суспільного з Кривого Рогу.

"Суп тут, яйца, окорочка тут, сало. Перец, капуста. Все."

Це все, що є у холодильнику родини наприкінці місяця, говорить Юрій Суперека. До отримання зарплатні залишилося декілька днів, та грошей навряд чи вистачить на повноцінну закупівлю продуктів, комуналку та щоденні витрати. У Юрія понад 20 років гірничого стажу, зараз працює слюсарем 4-го розряду у шахті “Гвардійська”. У платіжці за липень:

"3700 аванса, к выдаче зарплата 5861. И как жить? Непонятно."

Страйкував на глибині понад кілометр з 8-го по 25-те вересня. На думку гірника, все розпочалося через малу зарплатню. Гірники дізналися про страйк на шахті “Жовтнева” і за тиждень на знак солідарності оголосили свій підземний страйк на “Гвардійській”. Після 18-ти діб під землею у чоловіка загострилися хронічні хвороби – бронхіт, запалення м’язів та суглобів. Залишатися на глибині у шахті Юрій більше не міг. Яку зарплату отримає за вересень, чоловік не знає, бо відпрацювати встиг 5 робочих змін.

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому РозіФото: Суспільне. Дніпро

"Мені авансу дали 1900. І все. А там керівництво сказало нам, що взагалі то в нас не буде ні зарплати, нічого. А хто захворів, то буде лікуватися власним коштом. Поїхав сьогодні до 14-ї лікарні – страховки в мене немає, за власний рахунок лікуюсь", – говорить Юрій Суспека – слюсар шахти “Гвардійська”.

Євген Сьомін, як і більшість страйкарів “Гвардійської”, доєднався до протесту 8-го вересня. Спочатку їх було 90, потім залишився 21 гірник.

"Нелегко, нелегко. Там дуже волого, дихати важко, а нам доводилося там спати 18 діб. Ну спали ми небагато часу. І тиск, і серце, ноги пухнуть. Перші три дні взагалі було важко. Потім вже організм почав звикати. Ми люди, ми звикаємо до всього, здається", – говорить Євген Сьомін – механік дільниці шахти “Гвардійська”.

Люди виїжджали з шахти з різних причин, каже Євген. Одні – через хронічні хвороби, інші – через те, що у родинах починалися конфлікти, хтось не витримував тиску “згори”. Після 18-ти діб підземного протесту Євген прийняв рішення виїхати з шахти.

"Якби я не піднявся 25-го, мене б сьогодні виносили на ношах. Здоров’я шкода витрачати там. Зараз я думаю, якщо ми виїхали, то нам у якихось кабінетах достукатися буде простіше. Це по-перше. По-друге, нас почали наші хлопці, наші дружини просити: виїжджайте, хлопці", – говорить Євген Сьомін – механік дільниці шахти “Гвардійська”.

Гірником працює 15 років, каже, люди піднялися на масштабний страйк не лише через низьку оплату праці. Устаткування застаріле, для закріплення підземних вибоїв використовують відпрацьовані опори. Їх знімають, вирівнюють і ставлять арками на інші. Бракує елементарних розхідних матеріалів. Власники гірничорудного комбінату роками роблять мінімум вкладень у виробництво, а від простих робітників вимагають максимум віддачі, каже гірник.

"З цим проблеми. Прошу матеріали, мені покажуть кучу металобрухту, кажуть, йди, вибирай", – говорить Євген Сьомін – механік дільниці шахти “Гвардійська”.

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому РозіФото: Суспільне. Дніпро

Двадцять восьма доба протесту гірників у Кривому Розі

Останні шестигодинні перемовини між гірниками та керівництвом “Криворізького залізорудного комбінату” пройшли 29-го вересня. Ніякого документу сторони знову не підписали. Ті, кого не влаштовує запропоноване керівництвом підвищення заплати від 10 до 25 відсотків, і досі залишаються у підземному страйку. Вони готові були домовитися про 30-тивідсоткове підвищення, але адміністрація “Кривбасзалізрудкому” не погодилася на це. Тому підземний протест не припиняють. Сьогодні їх 24, це гірники з шахти “Жовтнева”. Ті, хто увесь цей час, 27 діб протесту, підтримував страйкарів наземними мітингами під будівлею КЗРК, говорять: усе не дарма.

"Я думаю, не зря, что-то должно измениться в лучшую сторону. – В любом случае, то, что 1-2 списки остались, мы уже чего-то добились."

Що відомо

  • У Кривому Розі з 3 вересня триває підземний страйк гірників. Із забою шахт «Кривбасзалізрудкому» не виїжджають робітники. Протестувальники вимагають, зокрема, переглянути робочі норми та нарахування зарплатні, подбати про безпеку праці, вчасно забезпечувати їх матеріалами та ресурсами тощо.
  • З 4 вересня розпочалися офіційні перемовини між страйкарями та адміністрацією, до цих перемовин залучили представників виробничих підрозділів, профспілки та депутатів.
  • Депутати Криворізької міськради 8 вересня зібралися на позачергову сесію, де звернулися до президента, уряду та власників «Кривбасзалізрудкому». Вони просили уповноважені органи провести перевірки на шахтах підприємства, а від власників вимагали врегулювати конфліктну ситуацію.
  • 8 вересня депутати Криворізької міськради зібрались на позачергову сесію й звернулися до президента України, уряду та власників шахт. Депутати просили уповноважені органи провести перевірки на шахтах “Кривбасзалізрудкому”, а від власників вимагали врегулювати конфліктну ситуацію.
  • З 15 вересня шахтарі та представники профспілок з Кривого Рогу мітингують під Верховною Радою у Києві.
  • Прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення голові облдержадміністрації Олександру Бондаренку організувати тристоронню раду для діалогу між представниками профспілки, керівництвом області та "Кривбасзалізрудкомом".
  • На підтримку шахтарів "Кривбасзалізрудкомому" у Києві та Кривому Розі проходять наземні мітинги.
  • 17 вересня голова незалежної профспілки гірників Кривого Рогу Юрій Самойлов заявив, що не погоджується з офіційним повідомленням адміністрації “Криворізького залізорудного комбінату” про «не конкретизовані вимоги протестувальників».
  • 22 вересня шахтарі, які мітингують у шахті “Жовтнева” звернулися до президента Володимира Зеленського. Гірники просили президента допомогти врегулювати ситуацію.

Читайте також

Протест у Кривому Розі, день 26-ий: під землею залишають 62 працівники двох шахт

Шахтарі, які мітингують у шахті “Жовтнева” звернулися до президента Володимира Зеленського

У шахті "Родіна" ускланили передачу продуктів стайкуючим гірникам

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди