Міжнародний суд ООН скаже, чи прийнятний позов України проти РФ у справі геноциду

Міжнародний суд ООН скаже, чи прийнятний позов України проти РФ у справі геноциду

Міжнародний суд ООН Гаага
Міжнародний суд ООН, ілюстративне фото. Фото: Getty Images

Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй у Гаазі 2 лютого оголосить рішення, чи прийнятна скарга України проти Росії щодо геноциду. РФ відкидала докази геноциду, які надавав Київ.

Про це йдеться в пресрелізі від 29 січня.

Відкрите засідання відбудеться цієї п'ятниці, 2 лютого, о 15:00 у Палаці миру в Гаазі. Там суддя Джоан Е. Донох'ю зачитає рішення суду.

Якщо суд визнає, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятним, то наступним етапом буде розгляд справи по суті.

У вересні 2023 року поновлювалися слухання в цій справі. У жовтні 2022 року Росія висунула попередні заперечення щодо юрисдикції Суду та прийнятності українського позову.

Більше про позов України в Міжнародний суд ООН

26 лютого 2022 року Україна подала до Міжнародного суду ООН заяву про порушення справи проти Російської Федерації щодо запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Пізніше позивачами стали ще 33 країни, але суд не визнав декларацію про інтервенцію від США, бо вони мали застереження до однієї зі статей конвенції. Це безпрецедентна кількість держав: 34 країни, тобто 20% членів ООН, залучені в процесі.

Україна у своєму позові зазначає:

  • РФ неправдиво стверджувала, що в Луганській та Донецькій областях України були "акти геноциду", на цій підставі визнала самопроголошені "Л/ДНР", а потім оголосила про повномасштабне вторгнення (так звану СВО).
  • Україна рішуче заперечує, що такий геноцид мав місце, а Росія не має законних підстав для дій в Україні та проти неї "з метою запобігання та покарання за будь-який передбачуваний геноцид".
  • Україна звинувачує Росію у плануванні актів геноциду в Україні та стверджує, що РФ умисно вбиває та завдає тяжких тілесних ушкоджень представникам української національності, тобто вчиняє геноцид проти українського народу.

4 вересня голова незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе заявив, комісія не дійшла висновку, що в Україні відбувається геноцид.

На початок