FT: Євросоюз розробляє план щодо підриву економіки Угорщини, у разі блокування допомоги Україні

FT: Євросоюз розробляє план щодо підриву економіки Угорщини, у разі блокування допомоги Україні

ЗМІ
ЄС, Угорщина
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибуває на саміт ЄС у Брюсселі, 14 грудня 2023 р. Фото: AP /Virginia Mayo

Євросоюз розробляє план щодо підриву економіки Угорщини у разі відмови Будапешта погодити виділення нового пакету допомоги Україні.

Про це повідомила британська газета The Financial Times з посиланням на внутрішній документ ЄС, що потрапив у її розпорядження.

За даними видання, Брюссель збирається обвалити курс угорського форинту та знизити інвестиційну привабливість Угорщини, щоб нашкодити "робочим місцям та зростанню" економіки країни.

Газета пише, якщо прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не піде на поступки, то керівництво ЄС може публічно заявити про повне припинення фінансування Будапешта з наміром "залякати ринки".

Угорський міністр у справах ЄС Янош Бока заявив The Financial Times, що не в курсі подібних погроз. Він додав, що Будапешт "не піддається тиску".

"Угорщина не проводить зв'язок між підтримкою України та доступом до коштів ЄС і виступає проти того, щоб інші країни проводили такий зв'язок. Угорщина продовжить конструктивно брати участь у переговорах", — сказав Бока.

Чиновник зазначив, що Угорщина в 27 січня направила нову пропозицію Брюсселю, давши попередню згоду на використання коштів з бюджету ЄС для надання допомоги Україні та випуск боргових зобов'язань співтовариства для покриття потреб Києва, якщо Євросоюз піде назустріч Будапешту та додасть пункт про можливість зміни свого рішення майбутньому.

Представник Ради ЄС своєю чергою заявив, що не коментуватиме витоку в пресі. При цьому опитані виданням джерела в дипломатичних колах ЄС наголосили, що "багато країн" підтримують цей план. Водночас один із дипломатів у коментарі для FT назвав подібні обговорення "шантажем".

Політика Угорщини щодо України

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 млрд євро від Євросоюзу. Про це він повідомив на платформі Х після першого дня саміту ЄС у Брюсселі.

Після того, як Угорщина зірвала угоду Європейського Союзу про виділення Україні 50 мільярдів євро з бюджету ЄС, лідери вирішили повернутися до обговорення цього питання в січні, заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

14 грудня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що в Євросоюзі ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ у ЄС. Відповідне рішення було погоджене у Брюсселі під час саміту Євросоюзу. До цього Віктор Орбан казав, що Угорщина не підтримує Україну зі вступом в ЄС і під час засідання покинув його.

Часто Угорщина виступає проти запровадження європейських санкцій проти Росії.

На саміті ЄС у Брюсселі 14-15 грудня 2023 року Орбан заблокував поправки до бюджету ЄС на 2024-2027 роки, які передбачали виділення Україні 50 мільярдів євро. Угорщина запропонувала надавати фінансову допомогу Києву на щорічній основі за суворим контролем за витрачанням коштів. Це питання знову обговорюватимуть лідери країн спільноти на саміті в Бельгії 1 лютого.

На початок