Міністерство закордонних справ підтримує територіальну цілісність Азербайджану, утім, закликає обидві сторони конфлікту припинити кровопролиття.
"На нашу думку, зараз на Кавказі головне — це не розпалювати додатково і без того дуже високі емоції. Одним із наріжних каменів української зовнішньої політики є підтримка територіальної цілісності держав. Ми послідовно підтримували територіальну цілісність Азербайджану, так само як Азербайджан підтримував нашу територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах, і цей принцип залишається для нас абсолютно незмінним", — повідомив міністр МЗС Дмитро Кулеба під час брифінгу.
Він доручив посольствам України в Азербайджані та Вірменії надавати максимальне сприяння громадянам України, які перебувають у цих країнах. Кулеба наголосив, що найвищим пріоритетом залишається захист українців.
Дмитро Кулеба також зазначив, що спілкувався з міністром закордонних справ Азербайджану та продовжить перемовини з партнерами, щоб координувати позицію.
"Нинішня ситуація красномовно свідчить, що будь-який заморожений конфлікт — не заморожений, у будь-який момент він може вибухнути. Це осередки нестабільності у Європі, і міжнародна спільнота має не забувати про них, "поки не стріляють", та системно докладати зусиль для врегулювання", — додав очільник МЗС.
27 вересня, після початку конфлікту в Нагірному Карабасі, Міністерство закордонних справ не висловлювало чіткої позиції стосовно конфлікту та закликало обидві сторони докласти максимальних зусиль для повернення до столу переговорів.
З чого все почалося
Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався у 1988 році. До укладання угоди про припинення вогню Баку втратило контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни — всього до 20% міжнародно визнаної території.
Режим припинення вогню був встановлений у травні 1994 року. Мінська група ОБСЄ, створена в 1992 році, є посередницею у налагодженні переговорів про мирне врегулювання конфлікту. До групи входять Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Німеччина, Італія, Швеція, Фінляндія і Туреччина. Співголовами групи є Росія, Франція і США. Азербайджан не вважає самопроголошену Нагірно-Карабаську республіку стороною конфлікту і відмовляється вести з нею переговори.
Що відомо
- Уранці 27 вересня в Нагірному Карабасі почався наступ азербайджанських військ. Азербайджан назвав відкриття вогню його військовими "контрнаступом", заявивши, що йдеться про відповідь на обстріли з боку вірменських сил. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинуватив Азербайджан у початку війни. Обидві країни заявили про вбитих і поранених та оголосили воєнний стан.
- 28 вересня в Міноборони Азербайджану заявили, що внаслідок боїв за контроль над Нагірним Карабахом загинули 550 вірменських військових. У Міністерстві оборони Вірменії повідомляють про загибель 31 бійця.
- Українські посольства закликали громадян утриматися від поїздок до Вірменії та Азербайджану.