ООН не може перевірити інформацію про обставини падіння Іл-76 — заступниця генсека

ООН не може перевірити інформацію про обставини падіння Іл-76 — заступниця генсека

Заступниця генсека ООН Розмарі ДіКарло
Заступниця генерального секретаря ООН з політичних питань і питань розбудови миру Розмарі ДіКарло під час засідання Ради безпеки в штаб-квартирі ООН, 23 червня 2023 р. Фото: AP/Yuki Iwamura

Представники ООН не можуть перевірити інформацію щодо обставин катастрофи російського військово-транспортного літака Іл-76. Аварію, що сталася 24 січня під Бєлгородом, варто розглядати в контексті повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії в Україну.

Таку заяву зробила заступниця генерального секретаря ООН Розмарі Дікарло 25 січня на засіданні Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй.

"За даними російської влади, на борту літака перебували 65 українських військовополонених, шість російських членів екіпажу і троє російських військовослужбовців. За даними української влади, на борту літака могли знаходитися ракети для російської військової системи", — сказала Дікарло.

Дікарло наголосила, що Україна закликала до проведення міжнародного розслідування.

"ООН не в змозі перевірити ці повідомлення або обставини катастрофи. Зрозуміло те, що інцидент стався в контексті вторгнення Росії в Україну і війни, що триває", — зазначила заступниця генсека ООН.

За словами Дікарло, останніми тижнями "масштаби та інтенсивність атак на Україну зросли, що вказує на небезпечну траєкторію війни".

"Ракетні удари та обстріли по цивільних районах призводять до загибелі та поранень мирних жителів, а також до руйнування критично важливої інфраструктури", — наголосила заступниця генсека ООН.

Що відомо про авіакатастрофу Іл-76 у Росії

24 січня у Корочанському районі Бєлгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. У Міноборони України Суспільному не підтвердили, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію".

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що на 24 січня готувався обмін полоненими між Росією та Україною.

Військовий експерт, екскерівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланге припускає, що російський військово-транспортний літак Іл-76 могла збити російська система ППО.

Уповноважений Верховної ради Дмитро Лубінець заявив, що звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста стосовно падіння військового літака Іл-76 у Росії та заяв російської сторони, що у літаку були українські військовополонені.

Представник ГУР Андрій Юсов заявив, що в ГУР не виключають: Росія могла використовувати українських полонених як живий щит для транспортування зброї у районі Бєлгорода. Він додав, що, за інформацією ГУР, на борту мали бути російські VIP-персони, ФСБ зупинило їх перед польотом.

На початок