У Корочанському районі Білгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. У Міноборони України Суспільному не змогли підтвердити, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію". У ГУР підтвердили, що на сьогодні готувався обмін полоненими з РФ.
Як повідомляє Телеграм-канал Mash, за деякий час до катастрофи у регіоні було оголошено ракетну небезпеку.
У Міноборони РФ повідомили, що на борту літака перебувало 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили в Білгородську область для обміну, 6 членів екіпажу літака і троє осіб супроводу. Всі, хто перебував на борту загинули.
У МО РФ звинуватили Україну у збитті літака двома ракетами з ЗРК.
До місця падіння Іл-76 у Білгородській області вилетіла комісія ВКС для встановлення причин катастрофи.
Телеграм-канал Baza повідомив, що уламки Іл-76 розкидало на п'ять кілометрів у районі падіння. Частина впала на ділянки місцевих жителів. У найближчих до місця падіння будинках нібито вибиті вікна. Кілька мешканців повідомили, що "у них у дворах лежать шматки металу".
Губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков заявив, що всі, хто перебував на борту, загинули. Водночас він не уточнив, скільки людей було на борту та ким вони були.
За його словами, зараз місце аварії оточене. Там перебувають усі оперативні служби і проводяться слідчі заходи. До місця прямує комісія для встановлення причин катастрофи.
У Кремлі заявили, що поки що не можуть прокоментувати повідомлення про аварію Іл-76, передає ТАСС.
"Не можу сказати, це досить нова, свіжа інформація, зараз з нею розбиратимемося", — заявив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков.
Голова комітету з оборони Андрій Картаполов на засіданні Держдуми РФ заявив, що слідом за розбитим літаком у Бєлгородській області летів ще один Іл-76 з 80 українськими військовополоненими: "Його вдалося розвернути".
Картаполов також заявив, що обміни полоненими тепер, ймовірно, буде поставлено на паузу.
"Тепер про обмін мови йти не може", — сказав він.
Куди летів Іл-76
Іл-76, що впав, летів від кордону з Україною, а не у напрямку до неї. Про це пишуть "Важливі історії" та "Медіазона", які вивчили відео з падінням літака. Видання визначили, що відео знято із центру села Яблонове у напрямку на північ.
Зазначається, що обмін відбутися мав пройти на кордоні з Україною. При цьому згідно з відеозаписом літак летів у протилежний бік.
Український OSINT-аналітик "Скринька Пандори" заявив, що Іл-76 під номером RA-78830 летів через Єгипет, Саудівську Аравію, Червоне море та Іран. На повідомлення OSINT-аналітика звернули увагу "Важливі історії".
Літак зник із радарів біля Сирії, після чого з'явився над Бєлгородом. На думку "Скринька Пандори", дані можуть вказувати на те, що Іл-76, що впав, перевозив зброю зі Сходу.
Що кажуть про авіакатастрофу в Україні
Джерела Суспільного у Міноборони України повідомили, що наразі не можуть підтвердити, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію".
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (КШППВ) повідомив, що разом з іншими профільними структурами "збирають та аналізують всю необхідну інформацію".
У штабі закликали ЗМІ до оприлюднення офіційних заяв або коментарів утриматися від поширення неперевіреної інформації.
"Наголошуємо, що ворог активно здійснює інформаційні спецоперації, спрямовані проти України, які мають на меті дестабілізацію українського суспільства. Просимо відповідально ставитися до поширення чутливої інформації та користуватися лише офіційними джерелами", — наголосили у КШППВ.
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що "з'ясовує всі деталі події та аналізує отриману інформацію".
Він також закликав не поширювати неперевірену інформацію.
"Ворог підступний. І всі ми знаємо, які жахливі методи РФ може використовувати, аби дестабілізувати українське суспільство. Не ведіться на провокації. Детальніша інформація буде надана згодом", — зазначив омбудсман.
У Генштабі повідомили, що ЗСУ відстежують точки запусків російських ракет та логістику їх постачання, зокрема з застосуванням військово-транспортної авіації.
"Збройні Сили України будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку", — йдеться у повідомленні Генштабу, в якому коментують, ймовірно, падіння російського літака ІЛ-76 над Бєлгородською областю.
У Генштабі зазначили, що останнім часом інтенсивність ракетних ударів по Харківській області збільшилася, зазначивши, що вона "безпосередньо пов'язана зі зростанням кількості військово-транспортних літаків, що прямували в аеропорт Бєлгорода".
Суспільне намагається отримати додаткове роз’яснення від Генштабу.
Імовірний обмін полоненими
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов у коментарі Радіо Свобода підтвердив, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими між Росією та Україною.
Речник Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександр Власенко у коментарі Суспільному заявив, що МКЧХ не бере участь в обміні військовополоненими.
"Сторони домовляються між собою безпосередньо. Ми беремо участь тільки в обміні тілами загиблих. Про обмін військовополонених ми так само дізнаємося постфактум. Наша делегація в Росії намагається з'ясувати, хто там був на борту, але поки що інформації ніякої нема", — сказав він.
За словами Власенка, комітет має реєстр українських військовополонених, яких представники МКЧХ відвідують і намагаються з'ясувати їхню долю.
"Може статися так, якщо вони дійсно були на борту, там міг бути хтось з тих, кого ми відвідували, тоді може отримаємо якусь інформацію", — сказав представник Червоного хреста.
Представниця Асоціації родин захисників "Азовсталі" Мар’яна Хомерікі у коментарі Суспільному повідомила, що про "теоретичний чи імовірний" обмін їм не було відомо заздалегідь — зазвичай їх постфактум інформує Координаційний штаб або рідні полонених.
За її словами, зараз в Асоціації очікують офіційних даних від українських спецслужб та влади щодо списків.
Суспільне проаналізувало список із 65 прізвищ оприлюднений російською пропагандисткою Маргаритою Сімоньян. Йдеться про українських військовополонених, які начебто перебували у літаку Іл-76 який впав у Бєлгородській області.
Про більшість з них є згадки у спільнотах з пошуку військовополонених та зниклих безвісти, також декого з них у полоні фільмували для пропагандистських роликів.
У нас немає підтвердження, що ці військові могли бути на борту або готувались до обміну, тому ми не будемо наводити цей список з етичних міркувань.
Колишній військовополонений Максим Колесников, якого обміняли 4 лютого 2023 року, заявив, що росіяни брешуть про перевезення у літаку військовополонених.
"А ось перша 100% брехня про Іл. Міністерство війни Росії заявило, що на Іл-76 було 65 полонених, 6 членів екіпажу і 3 (ТРИ) супроводжуючих. Це повний п....ж. Коли мене везли літаком з Брянська в Бєлгород, то на 50 полонених було десь рил 20 з їхньої воєнної поліції. 3 охоронці, ага", — написав він у Твіттер.
У ГУР Міноборони заявили, що не мають перевіреної та вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака Іл-76, який впав у Бєлгородській області, та в якій кількості.
"Сьогодні мав відбутися обмін полоненими, який не відбувся. За твердженням російської сторони це сталося внаслідок збиття російського літака Іл-76, який буцімто перевозив наших полонених. Наразі ми не маємо достовірної та вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості", — зазначили у розвідці.
У ГУР наголосили, що зі свого боку Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців вчасно доставили на обумовлену точку для обміну, де вони перебували у безпеці.
"Безпеку ж наших захисників, згідно з домовленостями, повинна була забезпечити російська сторона. Водночас українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому", — йдеться у повідомленні.
У розвідці зазначили, що РФ не проінформувала Україну про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставлення полонених.
"Відомо, що доставлення полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії Росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених", — йдеться в заяві.
У ГУР наголосили, що посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною.
"І в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну. Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави", — зазначили у розвідці.
Доповнюється