Реорганізація ТНУ. Що кажуть у виші та яка позиція Міністерства освіти

Реорганізація ТНУ. Що кажуть у виші та яка позиція Міністерства освіти

Ексклюзивно

Сьогодні, 24 січня, у Києві відбулась пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського, який виступає проти намірів уряду реорганізувати виш шляхом приєднання його до Національного університету “Києво-Могилянська академія”.

У Міністерстві освіти на запит Суспільного відповіли, що умови реорганізації нині у процесі погодження. Розповідаємо, що про ці плани відомо нині.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

На початку січня в розпорядженні редакції медіа "Голос Криму" опинився проєкт розпорядження Кабміну України щодо реорганізації ТНУ імені В. Вернадського. Згідно з текстом документа, опублікованого виданням, Міністерство освіти та науки України пропонує реорганізувати ВНЗ, приєднавши його до Національного університету "Києво-Могилянська академія".

Ректор Валерій Бортняк заявив, що досі не отримав офіційної інформації від Міністерства освіти, знає лише те, що прочитав у ЗМІ. Ректор також наголосив, що він проти приєднання, бо ТНУ — єдиний інтелектуальний зв'язок з Кримом і зазначає, що це вони готові прийняти до себе реорганізовані менші виші.

"Ми провели вчену раду разом зі студентами і вони одноголосно сказали, що проти об'єднання. Студентство готує листи високопосадовцям, як МОН, так і інших міністерств й відомств включаючи президента України. Бо вони проти. Вони хочуть навчатися виключно в Таврійському університеті, бо таврійський для них сьогодні став освітньою й науковою родиною", — сказав ректор ТНУ ім. В. І. Вернадського.
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського. Фото: Суспільне Крим

Виконуюча обов'язків завідувача кафедри східної філології, викладачка кримськотатарської мови в ТНУ Афізе Емірамзаєва розповіла, що якби не окупація — рідний Крим не покинула б. Нині вона також працює в освітньому центрі "Крим - Україна".

За її словами, попри 10 рік окупації, вступники з півострова продовжують відправляти заявки на здобуття вищої освіти на материку. Торік, попри війну, в ТНУ вступили 23 кримчани.

"Цього року у нас так склалося, що з Криму знову почали подаватися. Не буду називати прізвища студентів, але вони подаються з надією, що отримають наш український диплом. В цьому році й взагалі ці останні роки, заяв буває не так багато, бо по "Крим" "Донбас" (освітні центри — рад.) приймають дуже багато вузів і звичайно, вони пробують себе не тільки тут, а усюди. Але у нас саме з Криму, щоб не помилитися — 23 заявки були і вони вступили всі. Діти цілеспрямовано обирали наш вуз і більше нікуди не подавалися, тільки сюди", — зазначила Емірамзаєва.
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського. Фото: Суспільне Крим

Вже другий тиждень головна тема для обговорення у студентів Таврійського національного університету ймовірна реогранізація їхнього вишу та приєднання до Києво-Могилянської академії.

"Ми не розуміємо, що буде з нами у разі приєднання. Чи треба буде здавати академрізницю. Знати ту академрізницю, яка є насправді зараз між нашими університетами. Мені здається нереально. Чи збережеться наш викладацький склад чи ні", — розповіла студентка Тетяна Хрипко.

Студентка ТНУ Ярослава Бойко також зазначила, що постає важливе питання оплати навчання, так як у Національному університеті “Києво-Могилянська академія” вартість навчання значно вище.

"Студенти, які мають зараз контрактний договір з університетом, не розуміють, що їм робити. У випадку, якщо ціни будуть відповідні до "Могилянки", то більшість студентства просто втратить бажання вчитися і можливість власне", — зазначила вона.
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського
Пресконференція колективу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського. Фото: Суспільне Крим

Чи дійсно Таврійський національний університет планують реорганізувати, Суспільне Крим запитало в Міністерства освіти і науки. Там відповіли листом, що умови приєднання ТНУ імені Вернадського до Києво-Могилянської академії нині у процесі погодження.

"Деталі та подальші умови приєднання ТНУ імені В. Вернадського до НаУКМА нині знаходяться у процесі погодження. Невдовзі вони знайдуть відображення у відповідному розпорядженні Кабінету Міністрів України і подальшому Наказі МОН. В наказі буде передбачено забезпечення безперервного навчання студентів ТНУ, перехід викладачів до об'єднаного закладу і створення окремого центру кримських студій НаУКМА для забезпечення кримської ідентичності та якісного плацдарму для вишколу кадрів для роботи в деокупованому Криму. Планується, що реорганізація триватиме до початку нового навчального року. Варто наголосити, що студенти, які вже розпочали навчання за освітніми програмами, після приєднання матимуть змогу завершити його на тих самих умовах (контракт/бюджет), з можливістю отримання диплому НаУКМА, — йдеться у листі.

Останні 8 років Таврійський національний університет імені Вернадського розташовується у Києві. Кримський ВНЗ — переселенець. До окупації півострова ТНУ був найбільшим університетом Криму з віковою історією.

14 жовтня торік Таврійський Національний університет відзначив своє 105-річчя. Одним із його засновників та перших очільників був академік Вернадський. В історії вишу двоє нобелівських лауреатів з фізики. Після російської окупації частина викладачів та студентів найбільшого в Криму вишу переїхали на материк, роботу тут ТНУ відновив у 2016-му. За цей час дипломи отримали понад 5 тисяч випускників.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок