Чи залишиться статус Криму та Севастополя незмінним після деокупації: експертка дала пояснення

Чи залишиться статус Криму та Севастополя незмінним після деокупації: експертка дала пояснення

Ексклюзивно
Крим
Крим. Фото: Київська обласна військова адміністрація

Росія окупувала Крим не тому що там була автономія, а через те, яка вона була. Тому після деокупації необхідно буде міняти зміст автономії, а також переглянути статус Севастополя.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомила експертка Національного інституту стратегічних досліджень Юлія Тищенко в етері "Кримського питання".

Статус Криму після деокупації

За її словами, сам статус автономії українці пов'язують з конфліктом та загрозами. Але коли Росія почала вторгнення на Донбасі у 2014 році, то там не було автономії, як і в Херсонській області, коли її частину окупували.

"З Кримом була набагато складніша історія. Його окупувала Росія у 2014 році, коли почалася війна, не тому що там була автономія, а яка була там автономія. Які там безпекові умови були створені і фактично проводилася широка політика толерування, по суті, залишки радянського Криму. Тому що в Криму культивувався по суті оцей образ саме радянського народу", — зазначила Тищенко.

За результатами дослідження соціологічної групи "Рейтинг" на замовлення громадської організації "Школа Політичної Аналітики", більшість українців, 45%, відповіли, що після деокупації Криму хочуть бачити його у статусі автономної республіки. Водночас лише 17% вважають, що має бути кримськотатарська автономія.

Соцопитування про статус Криму після його деокупації
Соцопитування про статус Криму після його деокупації. Фото: Скріншот/Кримське питання

Як зауважила експертка, якщо запитати людей, чи підтримують вони розвиток освіти, мови кримських татар і українців, культуру в Криму, то будуть абсолютно інші цифри.

"Зміст цієї автономії, її функціонал, він сприймається позитивно. Але саме слово та така постановка питання без інтерпретації, що це означає, одразу у цей наратив вкладається певна загроза. Він може сприйматись з тою кількістю відсотків, власне, яку ви надаєте", — уточнила вона.

Тищенко вважає, що треба міняти зміст автономії. Зокрема, після реформи децентралізації повноваження будь-якої територіальної громади в плані фіскальної децентралізації та ухвалення рішень, набагато ширше, ніж були у автономії півострова.

Вона наголосила, що вже зараз треба проводити роз'яснювальні програми для населення, аби люди розуміли, як відновлюватимуть у всіх сферах Крим після деокупації. Також треба опікуватись тими політичними рішеннями і візією того, який має бути в Україні реінтегрований півострів.

Статус Севастополя після деокупації

Експерта заявила, що єдине, чим обумовлювався статус Севастополя за радянських часів та у незалежній Україні — це база російського флоту.

"З точки зору політичних рішень, безумовно, там не буде російської військової бази. Це також політичне рішення, що там буде. Це потрібно розглядати з точки зору чи демілітаризації Криму, чи якихось додаткових гарантій безпеки, і, відповідно до цього, розміщення якихось військових об'єктів для безпеки в Чорноморському регіоні, тобто це комплексе рішення. Але сенс окремого статусу Севастополя у тому вигляді, як це було і залишається, як база Чорноморського російського флоту, звичайно, це має бути переглянуто", — сказала вона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок