"Це — як збирати LEGO, тільки з паяльником". На Франківщині волонтери налагодили виробництво FPV-дронів

"Це — як збирати LEGO, тільки з паяльником". На Франківщині волонтери налагодили виробництво FPV-дронів

Семидюймові FPV-дрони на передову майструють волонтери в Долині на Івано-Франківщині. Декілька тижнів тому вони пройшли безкоштовний інженерний курс "Народний дрон". Відтоді чоловіки зібрали вісім безпілотників. У планах волонтерів — відправляти на передову впродовж місяця 100 дронів.

Як волонтери налагодили виробництво безпілотників та хто їм допомагає, читайте у репортажі Суспільного.

Спершу збирати FPV-дрони почали троє людей, пригадує голова правління громадської організації "Карпатська агенція розвитку" Назар Гайдук. Вони прослухали лекції та подивилися відеоуроки, які пропонує проєкт "Народний дрон".

Згодом до них почали долучатися й інші люди, які зголосилися збирати БпЛА або ж давати гроші на закупівлю деталей. Зараз дрони майструють восьмеро волонтерів із Долинської, Вигодської та Болехівської громад.

"Ми сидимо тут до 23:00, до опівночі. А приходимо о 17:00-18:00, після роботи. В нас є люди, які працюють на СТО, є програмісти, підприємці. Тут складного нічого немає. Просто треба мати бажання та вмілі руки", — каже волонтер Назар Гайдук.

FPV-дрони створюють у Долині
Собівартість одного FPV-дрона — 12 тисяч гривень. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Дальність польоту таких дронів — до 12 кілометрів. Вони можуть підняти кілограм вибухівки, каже Назар Гайдук. Щоб зібрати два безпілотники, потрібно пів дня. Собівартість одного FPV-дрона — 12 тисяч гривень.

Волонтери кажуть: збираючи БпЛА самостійно, а не купуючи готовий, економлять від чотирьох до п’яти тисяч гривень.

"Ми можемо розглядати два варіанти. Або ми відкриємо великий збір на 150 тисяч гривень заради одного дрона, або на 150 тисяч купимо деталей на 10 дронів-камікадзе, які будуть, на нашу думку, набагато кращою бойовою одиницею, що зможе завдати більше шкоди ворогу", — говорить співзасновник громадської організації "Карпатська агенція розвитку" Володимир Луцький.

У Долині волонтери налагодили виробництво дронів
Збираючи БпЛА самостійно, волонтери економлять від чотирьох до п’яти тисяч гривень. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Деталі для БпЛА, розповідає Назар Гайдук, закуповують в різних постачальників в Україні, а також — на закордонних сайтах. Які саме запчастини потрібно замовляти, запитують у військових. Вони, розповідає Назар Гайдук, чітко дають завдання волонтерам, які деталі та акумулятори закупити чи яка повинна бути вантажопідйомність безпілотників.

"Вісім готових БпЛА поїдуть на передову в 42 бригаду ударних дронів. Наш земляк воює зараз, він є командиром цього взводу, і ці дрони ми передаємо безпосередньо йому", — каже Назар Гайдук.

Волонтери виготовляють FPV-дрони
Дрони майструють восьмеро волонтерів із Долинської, Вигодської та Болехівської громад. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Виробництво FPV-дронів налагодили в невеликому офісному приміщенні. Кожен з волонтерів відповідає за конкретний етап роботи.

"Ми збираємо їх у декілька етапів. Перші два столи — це етап збори самого каркаса. Потім наші компаньйони збирають плати, паяють їх. На третьому етапі плати лакуються і готуються до тестування", — пояснює Назар Гайдук.

Волонтер Іван Козлов
Волонтер Іван Козлов збирає та налаштовує дрони. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Іван Козлов каже: в цьому проєкті він — технічний ментор. Попри те, що збирає та налаштовує дрони, він ще й навчає тих, хто тільки долучився до справи.

"Все дуже просто. Ми беремо по інструкції та паяємо. Це — як збирати LEGO, тільки з паяльником. Багато людей просто бояться почати. Треба тільки запчастини та бажання", — розповідає Іван Козлов.

Сергій Савіцький разом із сином Маркіяном-Максимом створюють дрон
Шестирічний Маркіян-Максим допомагає татові Сергію Савіцькому створювати дрон. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Часто в невеличкому приміщенні волонтери збираються цілими сім'ями. Із Сергієм Савіцьким прийшов його шестирічний син Маркіян-Максим. Поки тато припаює силовий кабель до каркаса дрона, хлопчик підсвічує процес ліхтариком.

"Намагаюся йому прищеплювати любов до техніки. Сьогодні пробуємо дрони паяти, надіємося, любов "прилипне", — каже Сергій Савіцький.

Волонтер Сергій Савіцький паяє запчастину для дрона
Волонтер Сергій Савіцький. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Після збору FPV-дрони налаштовують та тестують. Зокрема, на місці волонтери перевіряють двигуни та чи правильно спаяли деталі.

"Коли дрони перевірені, ми відправляємо їх військовим на передову, і вони вже програмують їх до своїх потреб й тестують на своєму програмному забезпеченні", — говорить Назар Гайдук.

FPV-дрон
Волонтери зібрали вісім безпілотників. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, охочих збирати БпЛА для військових не бракує. Зараз найбільше волонтерам потрібні гроші. Вони розповідають: хочуть налагодити процес так, щоб на виробництво одного дрона витрачати 1-2 години й загалом впродовж місяця відправляти на передову 100 безпілотників.

"Сьогодення показує, що краще воїнам бути десь далі від першої лінії й працювати з цими дронами, щоб знищувати ворога. Це — набагато ефективніше, дешевше. І враховуючи собівартість дрона, і те, скільки він може забрати техніки ворога або живої сили, це — досить правильно, щоб такі речі робити. За цим майбутнє!" — каже Назар Гайдук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок