Забивають вікна плівкою та OSB-плитами: як чернігівці відновлюють житло вдруге після ракетної атаки росіян

Забивають вікна плівкою та OSB-плитами: як чернігівці відновлюють житло вдруге після ракетної атаки росіян

Забивають вікна плівкою та OSB-плитами, — жителі мікрорайону Бобровиця у Чернігові усувають наслідки суботньої ракетної атаки росіян 13 січня. За словами виконувача обов'язків міського голови Олександра Ломака, пошкоджено 23 будинки та 10 квартир у сусідній багатоповерхівці. Цей мікрорайон був під щільним вогнем росіян у лютому-березні 2022 року, коли ті намагались прорвати оборону Чернігова. Тепер його жителі змушені вдруге відновлювати своє житло.

Знову забивають вибиті вікна плівкою

Будинок Наталії Соболь отримав найбільші пошкодження серед заселених під час ранкового удару росіян.

Будинок Наталії Соболь, який найбільше постраждав під час ракетного удару росіян 13 січня 2024 року. Чернігів
Будинок Наталії Соболь, який найбільше постраждав під час ракетного удару росіян 13 січня 2024 року. ФОТО: Суспільне Чернігів

Він розташований за кілька десятків метрів від місця влучання. Жінка в той час перебувала на кухні. Її онук спав у кімнаті, яка постраждала найбільше.

"Спочатку глухий вибух. Я до віконця без обережності, думаю, де що коїться. Секунд через 10-15 вибухнуло так, що чую, шифер посипався, скло полетіло. Онук кричить: «Бабусю. Ти де?» Вікно виходить на епіцентр вибуху", — розповіла Наталія.
Наталії Соболь
Наталії Соболь. ФОТО: Суспільне Чернігів

Хлопця від поранень врятувала гардина, вважає жінка, яка затримала частину уламків скла.

У березні 2022 року будинок Наталії Соболь пошкодило касетною авіабомбою, згадує жінка, вона впала за кілька метрів від подвір’я. Тоді відновити вікна, дах та двері допомагали благодійні фонди. Цього разу, каже Наталія, будинок постраждав сильніше: вибиті дев'ять вікон, розкрило частину даху та перебило балки.

"Середина зими. Морози. Дві доби так було холодно в будинку навіть з обігрівачами. В будинку пара стояла: коли дихаєш – пара з рота йде".
Ще один пошкоджений будинок у Чернігові після ракетного удару росіян 13 січня 2024 року
Ще один пошкоджений будинок у Чернігові після ракетного удару росіян 13 січня 2024 року. ФОТО: Суспільне Чернігів

Відновлення будинків

У день прильоту міська рада та обласна військова адміністрація привезли постраждалим плівки та OSB-плити, щоб закрити вікна та брезент для покрівель. Нині в мікрорайоні працюють три міжнародні компанії, які відсьогодні обстежують пошкоджені будинки й готові будуть надати допомогу.

"Зараз у них є оперативний запас будівельних матеріалів на складах. Є можливість людям на вікна дати кошти готівкою і люди самі знайдуть підрядника і зроблять. Це може бути навіть швидше. Тому, я думаю, тут питання вирішиться досить оперативно", — сказав в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако.
В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако
В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також з 15 січня тут працює і комісія міської ради, яка фіксує збитки, завдані внаслідок ракетного удару. За словами Олександра Ломака, люди, які ще не отримували матеріальну допомогу за державною програмою "є Відновлення", можуть звертатися до управління соцполітики міської ради.

"Якщо вже отримували й зазнали пошкоджень знову, то треба дивитися по «єВідновленню» у «Дії». Якщо будинок повторно постраждав, яка повторна процедура? Ми зараз з юристами це вивчаємо, тому що, я думаю, що це може бути й далі, що будинки, які постраждали у 2022 році, отримали компенсацію, щось відбудували, і постраждали повторно у 2024 році. Що робити мешканцям цих будинків – поки на це запитання відповіді нема, але ми його знайдемо обов’язково".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок