Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч людей

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч людей

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч людей
yampil.info: Автор фото - Едуард Баранов. Проєкт "Без людей"

Кількість сіл на Сумщині постійно зменшується, а в тих, що залишаються, поступово зменшується кількість населення. За інформацією офіційного веб-сайту Верховної Ради України, за останні 10 років з карти Сумщини зникли 11 сіл, а за останні 20 років – 45. За 2019 рік населення Сумщини скоротилося на майже 11 тисяч людей.

Наразі сіл в Сумській області налічується 1455. Кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Григорій Старіков називає процес скорочення кількості маленьких населених пунктів закономірним.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч

"Загалом, це природнє явище, коли все-таки відбувається урбанізація і сільське населення зменшується. Більше того, занепад тієї економічної системи, яку вибудовував Радянський Союз, і тепер воно практично залишає село без роботи, без дозвілля і, фактично, без нормального проживання. Відповідно, молодь прагне максимально виїхати в міста хоча би для того, аби отримати корочку дипломну про вищу освіту і, як правило, намагається залишатися в містах або їхати далі навіть, на ті ж аграрні роботи, але вже не в Україні, тому що це зовсім іншій рівень і соціального забезпечення і оплати праці", - говорить Старіков.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч
Село Олине Ямпільського району Сумської області. Населення - 68 осіб. yampil.info: Автор фото - Едуард Баранов. Проєкт "Без людей"

Урбанізація почалася ще в 19 столітті, розповідає науковець. "Загалом, країна тоді була переважно сільська, 70% приблизно сільського населення, 30% - міського. Радянський Союз поставив все це з ніг на голову, відбулась примусова індустріалізація, колективізація, введені п’ятирічки і, як наслідок, відбулося те, що 70% стало міського населення, 30% - сільського . Село було знекровлене, багато хто змушений був переїхати, багато хто - переміщений. Зараз ми, по суті, крім тих процесів, які почалися вже за доби незалежності, значну частку продовжуємо тягти отих радянських перетворень. Найголовніший наслідок Радянського Союзу для села те, що Радянський Союз на селі вбив психологію власника і, власне, через це зараз люди не можуть почати власну справу, таку як сімейні ферми чи просто фермерство. Так само у людей надто великий ступінь недовіри. Вони не можуть об’єднатися нормально в кооперативи. У нас щороку, наприклад, їх кількість зменшується. У нас в області, якщо було ще пару років тому 18 кооперативів, то зараз - 15. Із них тільки три – молочні, всі інші – обслуговуючі кооперативи. Тому маємо таку величезну проблему", - говорить Григорій Старіков.

Читайте також: Учені попередили про скорочення населення Землі до кінця століття

На початку 2001 року на Сумщині проживало 1 336 900 осіб, з них 35% мешкали у селах. За 20 років населення скоротилось на 268 653 людини. При цьому, 31% від усього наявного - проживає у селах.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч

За словами Григорія Старікова, селища будувались навколо підприємств і 60% населення складали робітники. Ті підприємства зараз непрацюючі. По області це маслозаводи, спиртзаводи, цукрові заводи.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч
Село Антонівка Ямпільського району Сумської області. Населення - 354 особи. yampil.info: Автор фото - Едуард Баранов. Проєкт "Без людей"

"Їх немає, але населення залишилось. Вони по статусу, фактично, є міським населенням, але по факту – це села і, якщо подивитись, і села, і селища – це, по суті, сільське населення. Ми отримаємо ще більшу кількість дуже задавнених проблем і оцей поворот у державній політиці до розвитку сільських територій – це єдиний і останній шанс змінити хоч щось на селі. Якщо ні, то закінчиться тим, що люди похилого віку доживають свого, а молодь виїжджає і залишаються лише агрохолдинги, а їм із сучасною технікою абсолютно не потрібні люди. Для них взагалі краще, коли значна площа і мало людей. Тоді в нас відбудеться бразильський сценарій: створення бразильських латифундій і все село просто вимре і життя більш-менш перебереться в міста, а сільську територію будуть займати виключно агрохолдинги", - вважає науковець.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч
Село Туранівка Ямпільського району Сумської області. Населення - 29 осіб. yampil.info: Автор фото - Едуард Баранов. Проєкт "Без людей"

"Сумщина має темпи виродження одні з найбільших в Україні. У нас у майже кожній громаді можна знайти села, де ніхто не мешкає або мешкає одна родина. Відсотків 30-40 у нас села, де мешкає вкрай мало людей, відповідно, держава не може просто утримувати там інфраструктуру ні освітню, ні медичну, ніяку. Так само, ні дороги туди робити ніхто не буде, тому, по суті, ця деградація пришвидшується тим, що туди не раціонально вкладати кошти, а насильно когось-кудись переселяти, звичайно ж, не можна", - вважає науковець.

Вимирають села: за рік населення Сумщини скоротилось на майже 11 тисяч
Село Лісне (колишня назва - Комінтерн) Ямпільського району Сумської області. Населення - 11 осіб. yampil.info: Автор фото - Едуард Баранов. Проєкт "Без людей"

Сільське населення наразі в області складає 326 817 мешканців, з них майже 22% - це люди, старші за 65 років.

Авторка - Катерина Гладенко

Що відомо

  • Із моменту проведення Всеукраїнського перепису 2001 року населення в Черкаській області скоротилось на 210,9 тисяч осіб.
  • З січня по квітень 2020 року чисельність населення Запорізької області зменшилася на 6240 осіб, загальна чисельність на 1 травня становить 1 681 161 людей.
  • Населення Херсонської області за період з січня по липень 2020 року зменшилось на 5 489 осіб. Основна причина – смертність.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди