21 місяць в полоні. Розповідь дружини військовополоненого морпіха Руслана Мацька

21 місяць в полоні. Розповідь дружини військовополоненого морпіха Руслана Мацька

"Жити надією від одного обміну до іншого. І щоразу сподівання побачити у списку рідне ім'я та прізвище", так каже дружина морпіха Ганна Мацько. Руслан Мацько — старший матрос 36-ої Бригади Морської піхоти ім. контрадмірала М. Білинського. Разом з побратимами він боронив місто Маріуполь.

Нині військовий у російському полоні. За цей час рідні отримали від нього один усний і один письмовий листи, які були передані через Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Історію захисника та щоденну боротьбу за його повернення із полону Ганна Мацько розповіла Суспільному.

"Привіт мамо. Я у тебе справи, як твоє здоров'я? Як сестра з дітьми, як дружина з сином? Передавай їм привіт. У мене все добре. Я живий, здоровий, нас добре годують. Дуже сумую за вами, думаю скоро побачимось. Бережіть себе та дружіть, не сваріться. Люблю Вас", — такий лист передав Міжнародний Комітет Червоного Хреста мамі Руслана.

Крім письмового листа Міжнародний Комітет Червоного Хреста подзвонив родині Мацько восени 2023 року. Вони зазначили, що були в тому місці, де перебуває Руслан Мацько і його бачили, проте точне місце розташування сказати не могли в цілях безпеки українського військового. В усній формі гуманітарна установа передала слова Руслана родині, який говорив, що любить та сумує за родиною та просить його дочекатися.

"Ми також передавали повідомлення, але ми не знаємо чи вони до нього доходять. багато говорять, що росіяни не дають військовополоненим ці листи. Ми писали 2 рази і після цього листи не надсилали", — розповіла дружина морпіха.

У 2018 році Руслан Мацько отримав повістку до військкомату. Після розподілу він потрапив у 36-у Бригаду Морської піхоти ім. контрадмірала М. Білинського. З часом чоловік підписав контракт на 3 роки.

Розповідь дружини військовополоненого морпіха Руслана Мацька
Фото: Руслан Мацько

Повномасштабне вторгнення військовий зустрів у Маріуполі. 12 квітня 2022 року Руслан зателефонував до дружини та повідомив, що у них немає їжі, води, боєприпасів та про те, що вони намагалися вийти з оточення, але їм це не вдалося.

"Було дуже багато поранених та вбитих під час спроби вийти з оточення. Я запам'ятала ті слова, що він говорив: "Ви мене дочекайтеся". Від тоді ми на нього чекаємо", — розповіла Ганна.

Повідомлення про те, що Руслан Мацько перебуває у російському полоні прийшло у травні 2022 року.

Інформацію про Руслана вдалося дізнатися після обміну полоненими 17 лютого 2023 року. Тоді звільнили військового, який перебував в одній колонії з морпіхом. За його словами, Руслан Мацько живий, відносно здоровий та передавав вітання родині.

"Вони домовлялися там хто звільниться перший, щоб знайти рідних і сказали, що все добре, живий, чекайте. Точне місце перебування чоловіка не було. Він сказав лише те, що вони перебували на території РФ", — пояснила Ганна.

"Я роблю усе можливе для його повернення"

Крім звернень до Міжнародного Комітету Червоного Хреста родина писала листи до Президента України Володимира Зеленського, начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова, уповноваженого Верховної ради України з прав людини Дмитра Лубінця. Також була комунікація із Координаційним штабом та участь в багатьох акціях присвяченим звільненню військовополонених.

"На жаль ніяких змін поки немає. Крім того, що він підтверджений як військовополонений, дають стандартну відповідь про те, що Росія не дає доступу до тих колоній, де він знаходиться. Також, що вони не йдуть на поступки, щоб були обміни", — розповіла дружина морпіха.

Інтерв'ю з дружиною морпіха 36-ої Бригади Руслана Мацька
Фото: Суспільне Вінниця

"Він для мене найкращий чоловік та батько для сина"

За словами Ганни, її чоловік впевнена та цілеспрямована людина. Він досягає тих цілей, які перед собою поставив.

Розповідь дружини військовополоненого морпіха Руслана Мацька
Фото: Руслан Мацько

Ганна та Руслан познайомилися через соціальні мережі. Жінка родом з Миколаєва, а військовий ніс там службу в 36 бригаді. Одружилася пара у 2019 році, згодом у подружжя народився син.

"Він дуже мало бачив сина. Дуже мало було вихідних і він більше був у відрядженнях", — розповіла Ганна Мацько.

Розповідь дружини військовополоненого морпіха Руслана Мацька
Фото: Руслан Мацько

Аби не зневіритися Ганна Мацько пішла працювати у школу вчителем. За її словами це дуже допомагає не думати про погане.

"Робота дуже сильно допомагає. Коли приходжу додому, то повертаюся в ці думки будинок нагадує якісь певні події, що там відбувалися. Але більше часу я намагаюся проводити у роботі", — зазначила Ганна.

За словами Ганни Мацько, потрібно нагадувати про себе, щоб не забували про українських військовополонених.

На початок