ЄС готує поступки Угорщині заради допомоги Україні в 50 млрд євро — FT

ЄС готує поступки Угорщині заради допомоги Україні в 50 млрд євро — FT

ЗМІ
Єврокомісія, Орбан
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибуває на саміт ЄС у Брюсселі, 14 грудня 2023 р. Фото: AP /Virginia Mayo

За словами високопосадовців, Європейська комісія готова піти на поступки деяким вимогам Угорщини, щоб забезпечити Україні пакет підтримки в розмірі 50 мільярдів євро.

Про це повідомляє The Financial Times з посиланням на джерела.

Брюссель працює над пошуком вирішення угорської блокади після того, як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на пакет ЄС у грудні. Як пише видання, це все відбувається на фоні того, що у Конгресі США досі не ухвалили виділення грошей для України.

Як спосіб переконати Орбана відмовитися від свого вето, Єврокомісія готова надати угорському прем'єру можливість у 2025 році зупинити операцію з фінансування на середині шляху, сказали три чиновники.

Відповідно до потенційної поступки, ЄС передбачатиме перегляд чотирирічного пакету підтримки наступного року, коли він оцінюватиме, чи Україна все ще потребує грошей і чи виконала вимоги для отримання допомоги ЄС. Це дало б Орбану можливість накласти вето на її продовження.

Комісія також відкрита для щорічних перевірок допомоги та запровадження положення про "аварійне гальмування", за допомогою якого будь-яка країна може винести серйозні занепокоєння щодо виплат Україні для обговорення на саміті лідерів ЄС. Однак це не дасть Угорщині додаткової можливості накласти вето на фінансування.

Відповідаючи на запитання, чи буде цього достатньо для Орбана, щоб скасувати своє право вето, високопоставлений угорський чиновник сказав:

"Ще не впевнений, але я кажу, що швидше за все, так".

Угорщина заблокувала 50 мільярдів євро Україні

Угорський прем'єр Віктор Орбан наприкінці грудня 2023 року наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро від ЄС.

Раніше джерела Суспільного поінформували, що лідери 26 держав-членів Європейського союзу дійшли політичної згоди стосовно надання Україні допомоги у розмірі 50 мільярдів євро на 4 роки.

Саміт Євросоюзу, на якому мають розглянути нову чотирирічну програму на 50 мільярдів євро для України, відбудеться 1 лютого 2024 року.

50 мільярдів євро від ЄС для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

30 листопада європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган розповів, що ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на 50 мільярдів євро.

На початок