Відновити Посад-Покровське: як відбудовують зруйноване військами РФ село на Херсонщині

Відновити Посад-Покровське: як відбудовують зруйноване військами РФ село на Херсонщині

Ексклюзивно

У селі Посад-Покровське, яке розташоване на межі Херсонської й Миколаївської областей, триває відбудова. Через повномасштабне вторгнення у населеному пункті пошкоджені 940 будинків, з них понад 500 — повністю зруйновані, замість них мають звести нові.

Житель Посад-Покровського Микола Данилевський розказує, яким буде його будинок, побудований волонтерами. Житло чоловіка було зруйноване російською армією під час бойових дій. Зараз із дружиною живуть у модульному будинку і чекають, поки завершиться будівництво.

"Хлопці швидко зробили цей будинок. Волиняни дуже роботящі. Вони робили, можна сказати, з 6 ранку і бувало, до 9 вечора. В них були ліхтарі, вони чіпляли й робили. Буквально чотири будинки за півтора місяця зробили. Вони вчотирьох це зробили. Воно ще ж утеплюватися буде до самого фундаменту", — розповідає чоловік.

Херсонщина Посад-Покровське будинок
Новий будинок, який звели замість зруйнованого армією РФ, Херсонщина, Посад покровське, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

У селі волонтери звели п'ять таких будинків, розповіла помічниця старости Посад-Покровського старостинського округу Лариса Соколова.

"Всі будинки, які є в Посад-Покровському, кожен будинок пошкоджений. 940 будинків пошкоджені, десь 560 будинків треба відновити з нуля, відбудувати нові", — говорить помічниця старости.

Херсонщина Посад-Покровське фундамент
Підготовлене місце для будівництва нового будинку, Херсонщина, Посад-Покровське, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

Ганна зараз живе у Миколаєві. ЇЇ будинок був повністю зруйнований. Все що залишилось від оселі прибрали, розчистили місце під будівництво.

"Вигорнули, тому що він у документах не був указаний. Мені сказали, що за два тижні все, що мені треба забрати, щоб я забрала. Новий збудують до 31 грудня 2025 року. Ми змушені були звідси виїхати", — говорить жінка.

Херсонщина Посад-Покровське помічниця старости
Помічниця старости Посад-Покровського Лариса Соколова, Херсонщина, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

У Посад-Покровському першочергово відновлюватимуть житлові будинки, говорить помічниця старости. Цю роботу затримує відсутність у людей документів на житло.

"Зараз люди, які можуть, доробляють документи, але залишається велика кількість людей, які не мають документів. Колись купляли в когось будинки, а документи не оформили вчасно. В когось є непереоформлена спадщина. Проживали такі по 20, по 30 років, але проживали без документації", — сказала Лариса Соколова.

Херсонщина Посад-Покровське
Зруйнований російськими обстрілами будинок у Посад-Покровському, Херсонщина, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

У Валерія Григор'єва документи на будинок є. До села вони з дружиною повернулися після звільнення. Живуть у напівзруйнованій хаті, бо в модульному будинку, каже чоловік, холодно.

"Пів міни потрапило нам у спальню. Будинок іде "під зніс", але поки живемо. У модульному холодно. Його в Африку треба відправити, чесно кажучи, він з пластику, хоч ватою і обкладений знизу. Приїхали, подали документи. Сподіваємось на краще", — каже чоловік.

Херсонщина Посад-Покровське
Покритий плівкою будинок у Посад-Покровському, Херсонщина, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

Зараз у селі живуть близько 800 людей, до повномасштабного вторгнення було понад дві тисячі, говорить Лариса Соколова. Хтось отримує кошти на ремонт через програму Є-відновлення. Але допомога потрібна кожній родині.

"Я думаю, таких людей немає, що за власні кошти можуть відбудувати житловий будинок. У людей немає таких коштів на даний час. Ще можуть зробити там косметичний ремонт, побілити. Із сараю переобладнають якесь житлове приміщення, і там проживають. У нас тільки електрика присутня по всьому селі. Водопостачання відсутнє у правій частині, у лівій частині села є водопостачання — там не так пошкоджена магістраль водопостачання. Я думаю, що за рік прокладуть нові магістралі по всьому селу. В амбулаторії роблять ремонт. Вона функціонує, там є сімейний лікар, приймає наших хворих", — додала помічниця старости.

Що відомо про відбудову Посад-Покровського на Херсонщині

Село Посад-Покровське Херсонської області увійшло до переліку населених пунктів, які будуть відбудовувати в межах експериментального проєкту. Всього таких — шість. Проєкт по відбудові у селі презентували у травні 2023 року.

У селі до повномасштабного вторгнення Росії проживали 2240 людей, під час війни залишалось до двадцяти. Жителі Посад-Покровського, які через обстріли втратили житло, можуть тимчасово переїхати до модульних будинків, які надала Шведська служба цивільного захисту.

У Посад-Покровському зруйнована інфраструктура та приватні будинки. Проте люди, які виїхали, повертаються аби відновити своє житло.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок