Терорист Брейвік подасть до суду на норвезьку державу. У чому причина

Терорист Брейвік подасть до суду на норвезьку державу. У чому причина

Терорист Брейвік подасть до суду на норвезьку державу. У чому причина
Брейвік на засіданні суду 18 січня 2022 року / фото Getty Images

У Норвегії правий екстреміст Андерс Берінг Брейвік, який у 2011 році убив 77 людей в результаті вибуху бомби і застосування зброї, в понеділок, 8 січня, вдруге спробує подати до суду на норвезьку державу за нібито порушення його прав людини.

Про це повідомляє АР.

Брейвік стверджує, що його одиночне ув'язнення з моменту ув'язнення у 2012 році прирівнюється до нелюдського поводження відповідно до Європейської конвенції з прав людини.

При цьому, як пише АР, Норвегія віддає перевагу реабілітації, а не відплаті, і Брейвік утримується у двоповерховому комплексі з кухнею, їдальнею і телевізійною кімнатою з Xbox, кількома кріслами і чорно-білими фотографіями Ейфелевої вежі на стіні. У нього також є фітнес-зал з вагами, біговою доріжкою і гребним тренажером, а по комплексу літають три папуги.

Незважаючи на це, його адвокат Ойстейн Сторрвік каже, що Брейвік, який зараз носить ім'я Фьотольф Хансен, не може мати “жодних значущих стосунків з будь-ким із зовнішнього світу”. Він також стверджує, що перешкоджання його клієнту надсилати листи є ще одним порушенням його прав людини.

Аналогічний позов під час розгляду справи у 2016 році був прийнятий, але згодом скасований у суді вищої інстанції. Потім вона була відхилена в Європейському суді з прав людини. У 2022 році Брейвік подав прохання про умовно-дострокове звільнення, але було вирішено, що він не продемонстрував жодних ознак реабілітації.

Багато хто розцінює загравання Брейвіка з цивільними судами і судами з питань умовно-дострокового звільнення як спроби привернути увагу до своєї справи, пише АР. Лісбет Крістін Ройнеланд, яка очолює групу підтримки жертв нападів і сімей загиблих, каже, що її група "задоволена рішенням" не дозволяти пряму трансляцію його коментарів з цього судового процесу.

Держава відкидає претензії Брейвіка.  У листі до суду  державний адвокат Андреас Хьетланд, написав, що Брейвік поки що показав себе несприйнятливим до реабілітаційної роботи, і тому "важко уявити, які значні пом'якшення вироку є можливими і виправданими".

Суд відбудеться в понеділок у спортзалі в'язниці Рінґеріке, що за два кроки від Утойї.

Що відомо про справу Брейвіка

22 липня 2011 року Брейвік убив вісьмох людей під час вибуху бомби в Осло, а потім попрямував до молодіжного табору лівоцентристської політичної групи на острові Утойя. Там, переодягнувшись у форму поліцейського, він застрелив 69 людей, переважно підлітків. Наступного року Брейвіка засудили до максимального терміну ув'язнення — 21 року — із застереженням, яке рідко використовується в норвезькій системі правосуддя, що він може бути ув'язнений на невизначений термін, якщо його все ще вважатимуть небезпечним для суспільства.

Брейвік не виявив жодного каяття за свої напади, які він зобразив як хрестовий похід проти мультикультуралізму в Норвегії.

На початок