Розглядають можливість доставляти і дронами: як планують забезпечувати села Рівненщини ліками

Розглядають можливість доставляти і дронами: як планують забезпечувати села Рівненщини ліками

Ексклюзивно

Частина жителів села Бочаниця Гощанської громади на Рівненщині скаржаться на відсутність аптеки. Ліки люди купують у Гощі, яка знаходиться за 12 кілометрів, або у фельдшерському пункті — він працює тричі на тиждень, а перелік препаратів там обмежений.

Директор обласного департаменту охорони здоров'я Олег Вівсяник розказав, що планують організувати доставлення ліків у всі села області. Для того створять мобільні аптеки, організують транспортування поштою, а також вивчають питання, аби доставляти ліки дронами.

Що кажуть місцеві

87-річна Галина — жителька Бочаниці. Жінка розповіла, що аптеки у селі немає, а у ФАП, який розміщений в іншому кінці села, їй дістатися важко. Ліки для неї привозить син.

Можлива доставка дронами: як планують забезпечити села Рівненщини ліками
Галина. Фото: Суспільне Рівне

Місцева жителька Марія Герасимчук додала, що поруч з її будинком розташований пункт меддопомоги. Втім, він працює тричі на тиждень, та й перелік препаратів, які там можна купити — обмежений:

"Якщо у дитини ввечері температура, немає ліків — значить треба їхати в Гощу. Це якщо є транспорт. А якщо немає машини, маршрутки не ходять? Якби аптека запрацювала, мені здається, що потихеньку вже й та бабця б уже прийшла і щось там може взяла б. В аптеках зараз і тиск можуть виміряти, і щось порадити. Це був би великий плюс, якби у нас в селі запрацювала аптека".

Можлива доставка дронами: як планують забезпечити села Рівненщини ліками
Марія Герасимчук. Фото: Суспільне Рівне

Місцева жителька Ніна поділилася:

"Аптека має бути в селі постійно, щоб колись, якщо у когось якась біда, вони знали, що пішли собі й купили. Я це говорю через те, що працювала тут фельдшеркою майже 30 років, то я знаю. В сезон іде одне, в інший сезон — йде інше".

Можлива доставка дронами: як планують забезпечити села Рівненщини ліками
Місцева жителька Ніна. Фото: Суспільне Рівне

Що каже місцева влада

Половину заробітної плати працівникам ФАПів у Гощанській громаді фінансують з місцевого бюджету, решту покриває Національна служба здоров'я України. Зі слів голови тергромади Миколи Панчука, роблять це, аби зберегти робочі місця і можливість купити там найнеобхідніші ліки.

Він додав, що всі потреби місцевих жителів фельдшерські пункти забезпечити не можуть:

"По селах аптек сьогодні немає. Підприємцям було б невигідно у всіх селах робити аптеки, але в найбільших селах — було б доречно. Планую в наступному році максимально звести наш центр ПМСД первинна медико-санітарна допомогаі територіальний центр, де ми маємо соцпрацівників, які допомагатимуть забезпечувати доставлення ліків до тих людей, які неспроможні доїхати в аптеки у Гощі".

Можлива доставка дронами: як планують забезпечити села Рівненщини ліками
Микола Панчук. Фото: Суспільне Рівне

Який вихід бачать на рівні області

Забезпечити ліками всі населенні пункти місцевій владі доручив президент Володимир Зеленський 15 грудня. Директор обласного департаменту охорони здоров'я Олег Вівсянник розказав, що планують організувати доставлення ліків у всі 1017 сіл Рівненщини:

Є кілька напрямків, які розглядають для втілення:

"Перше — це розвиток мобільних аптек, тобто аптеки будуть під'їжджати до того чи того населеного пункту, чи то пак — оселі. Також ми розглядаємо доставлення таких ліків за допомогою відділень Укрпошти. Також зараз у нас розвивається система Zipline, тобто за допомогою дронів ми доставляємо такі ліки до певної точки. Зараз ми розв'язуємо питання про дозвіл використання повітряного простору".

Можлива доставка дронами: як планують забезпечити села Рівненщини ліками
Олег Вівсянник. Фото: Суспільне Рівне

За інформацією пресслужби ОДА, на Рівненщині Укрпошта готова залучити 96 пересувних відділень для доставлення ліків у населені пункти. Нині у селах та селищах області працює 195 аптек, 18 з них відкрили у 2023 році, повідомив Суспільному начальник Державної служби з лікарських засобів в області Сергій Лебедь.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок