На Полтавщині більше 5 тонн батарейок віддали на утилізацію

На Полтавщині більше 5 тонн батарейок віддали на утилізацію

На Полтавщині більше 5 тонн батарейок віддали на утилізацію Суспільне Полтава

Понад 5 тонн батарейок, 28 тисяч люмінесцентних ламп та більш, ніж 1,5 тисячі термометрів назбирали на Полтавщині. Це зробили за допомогою двох екобусів – міського й обласного. Раніше усі ці небезпечні відходи потрапляли на звалища – разом із харчовими й побутовими відходами.

Сергій Антоненко у власному гаражі збирає і сортує сміттяСуспільне Полтава

Сергій Антоненко у власному гаражі збирає і сортує сміття

Збирати батарейки, лампи та термометри до цього жителі області могли лише самостійно. Так само й відвозити усе це на утилізацію.

Тут у мене лежать дзеркала, лежить автомобільне скло. А це в мене батарейки.

У власному гаражі полтавець Сергій Антоненко майже 6 років збирає і сортує небезпечні відходи. Починав це робити разом із товаришем.

"Ми перші започаткували у Полтаві збір саме батарейок. У лікувальних закладах, школах, приватних магазинах, школах, офісах ми забирали батарейки. Влаштовували, ставили скриньки, ящики, контейнери для збору батарейок".

Раніше зібране здавали на переробку у місті Дніпро. Туди двічі їздили за свої ж гроші і власною автівкою.

Нині ж час від часу відвозить батарейки в екобус. Так називають ось цей мікроавтобус. У Полтаві його запустили рік тому. Відтоді у будні він курсує містом – щодня збирає відходи на новій локації.

Небезпечні відходи в гаражі у Сергія АнтоненкаСуспільне Полтава

Небезпечні відходи в гаражі у Сергія Антоненка

Працівник екобуса Анатолій Бахарев говорить: "В автомобілі є контейнер для перевезення люмінесцентних ламп, туби для використаних батарейок".

Директор полтавського КАТП–1628 Тарас Бойко каже: "25 тисяч ламп, 5 тисяч тонн батарейок і 1 500 градусників ртутних. Ця вся кількість була відправлена на переробку".

Полтавський екобусUA: Полтава

Полтавський екобус

Цей екобус проїжджає до 30 кілометрів на місяць, бо курсує лише Полтавою. Заправляють його за гроші комунального підприємства, а за утилізацію відходів платять із бюджету міста.

"За лампу 12 гривень, 25 за термометр і 65 гривень за батарейки за кілограм. Минулого року нам із міського бюджету було спрямовано 200 тисяч. Цих грошей нам не вистачило. На цей рік нам спрямували 400 тисяч", каже директор полтавського КАТП–1628 Тарас Бойко

А два місяці тому на Полтавщині з’явився іще один екобус – обласний, що обслуговує райони.

Обласний екобус, на відміну від міського, виїжджає на замовлення. Заявку на це має подати керівництво ОТГ чи району. І, відповідно, оплатити роботу екобуса. А от за утилізацію відходів платять порівну: це гроші громади та обласного екофонду.

З екобусу відходи привозять на складСуспільне Полтава

З екобусу відходи привозять на склад

Керівниця відділу Полтавської облради Ірина Березова говорить:"Коли закінчується збір, відбувається зважування зібраного об’єму і підписання сторонами товарно-транспортної накладної, яка фіксує саме об’єм. Це є підставою і базою для розрахунку загальної вартості екобуса, що включає вартість утилізації зібраного об’єму, транспортні витрати КАТП і роботу водія".

За 2 місяці у районах Полтавщини зібрали понад 3 тисячі ламп, майже 400 кілограмів батарейок і 3 десятки термометрів. Роботу екобуса в області налагоджують поступово.

І з обласного, і з міського екобусів зібрані батарейки відправляють на переробку у Київ. А лампи та градусники здають на полтавське підприємство, яке має відповідну ліцензію.

Полтавський екобус збирає батарейки

Полтавський екобус збирає батарейки

Працівник «Полекозахисту» Олександр Степанов розповідає: "Спочатку рахуємо, записуємо, потім заносимо до цього боксу, складаємо їх і закривається бокс. Потім їх відвозимо на утилізацію".

Утилізують лампи та градусники, зібрані на Полтавщині, на одному із львівських підприємств.

Фахівець львівського підприємства «Боднарівка» Руслан Платошин говорить: "Лампи перебираються, розпаковуються, закидаються й автоматично перероблюються. Ось туди окремо перероблюється цоколь і пластмаса, окремо відділяється скло і в таблетки відділяється люмінофор з ламп".

Подальше фінансування на роботу екобусів та утилізацію відходів закладатимуть у грудні 2020, коли формуватимуть бюджет Полтави й області на наступний рік. Поки ж підприємств для утилізації люмінесцентних ламп, батарейок і термометрів на Полтавщині немає.

Напередодні місцевих виборів у марафоні “Місцеві” Суспільне розповідає про проблеми, якими насправді живуть люди в регіонах і як їх можна вирішувати на місцевому рівні, не чекаючи великих політичних рішень. Тема цього тижня – екологія. Дізнатися більше про це можна у вечірніх випусках новин UA:Перший, новинних радіоефірах, ефірах регіональних філій, соцмережах, на сайті, а також ефірах оновленої "Суспільної студії" та програми "Ранок на Суспільному".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди