На Хмельниччині селяни майже 10 років живуть без води у криницях

На Хмельниччині селяни майже 10 років живуть без води у криницях

На Хмельниччині селяни майже 10 років живуть без води у криницях Суспільне Поділля

Протягом 10 років кілька разів на тиждень змушений їздити за чотири кілометри від села до колодязя та набирати воду житель села Івашківці Новоушицького району Іван Юхименко. Чоловік каже, що проблема з водою в усіх господарствах села.

Аби забезпечити себе водою місцевим жителям доводиться воду або купувати, або самотужки шукати джерела та колодязі навколо.

Іван Юхименко каже, що води з власних колодязів людям не вистачає не лише для утримання господарства, а й для власних побутових потреб: «в криницях нема води. У мене вдома дві криниці: нова на 14 метрів і та стара 10. І в тій, і в тій нема води. Худоби — чотири корови. Одна може за раз випити до сорока літрів води».

До джерела Іван Юхименко змушений їздити через день, з собою щодня бере 10-14 бідонів. Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

До джерела Іван Юхименко змушений їздити через день, з собою щодня бере 10-14 бідонів. Фото: Суспільне Поділля

До джерела чоловік змушений їздити через день, з собою щодня бере 10-14 бідонів по сорок літрів. Його дружина, Ольга, каже, що раніше вистачало однієї криниці на двох із сусідами. Потім змушені були викопати свою. Але води все одно не вистачає: «витягаємо по чотири-п'ять відер, далі вона збивається і нехороша. Так само в сусідів».

Жителька Ольга, каже, що раніше вистачало однієї криниці на двох із сусідами, зараз нікому не вистачає. Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

Жителька Ольга, каже, що раніше вистачало однієї криниці на двох із сусідами, зараз нікому не вистачає. Фото: Суспільне Поділля

Олександр Кукіль також проживає в селі Івашківці, він тримає велике господарство. Каже, щоб привезти воду, викликають трактор з бочкою. Цієї води вистачає на кілька тижнів: «коняка, корова, теличка — десь двісті літрів води йде на худобу. А там помитися самим».

Еколог Юрій Рєзніков проблеми з водою у криницях пояснює змінами клімату та людською діяльністю: «дуже бездумно у 80-ті роки проходила процедура меліорації. Потрібно було висушити все. Друга проблема – ракетні шахти. В нас була 41 ракетна шахта, яка пронизувала водоносні горизонти. Ми вибухами повзривали. Верхня вода піде в нижні горизонти, опуститься, що й сталося».

Івашківці не єдине село в ОТГ, яке має проблеми з водопостачанням. Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

Івашківці не єдине село в ОТГ, яке має проблеми з водопостачанням. Фото: Суспільне Поділля

Юрій Рєзніков каже, що розв'язувати проблему з водою можна, побудувавши в населеному пункті артезіанську свердловину.

Наталія Лисак, начальниця відділу департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства каже, що в області у 2019 році було розроблено проєкт «Про внесення змін до програми «Питна вода». Зміни, додає, не підтримали депутати Хмельницької обласної ради: «побудувати мережі водопостачання і водовідведення. І я вам хочу сказати, що майже 70% комунальних підприємств зношені вже».

Пояснює також, куди зараз можуть звертатися жителі сіл, де є проблеми з водою: «забезпечення населення водопостачанням та наданням житлово-комунальних послуг належить до повноважень органів місцевого самоврядування».

Олег Московчук, голова Новоушицької об’єднаної територіальної громади каже, що проєкт будівництва артезіанської свердловини в селі Івашківці вже розроблений і у вересні буде виноситись на розгляд до виконавчого комітету: «село розкидане на пагорбах. Робочий проєкт коштував 50 тисяч гривень. Ми мали будувати водогін в селі Івашківці за інфраструктурну субвенцію. На жаль, в цьому році її не дали».

Олег Московчук додає, що Івашківці не єдине село в ОТГ, яке має проблеми з водопостачанням.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди