На стадії реалізації з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) наразі знаходиться 12 спільних проектів з Україною. Загальний обсяг позик становить 2,56 мільярда євро. Станом на грудень 2023 року використані кошти ЄБРР за цими проектами складають 1,61 мільярда євро (62,8% загальної суми позик).
Про це повідомили у Міністерстві фінансів України за підсумками перегляду портфеля Мінфіну і ЄБРР за два минулі роки.
Захід відбувся під головуванням заступниці міністра фінансів України Ольги Зикової та директора ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне в онлайн форматі. Також у перегляді взяли участь представники Міненерго, Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, "Укренерго", "Укрзалізниці", "Нафтогазу України", "Укргідроенерго", "Укрпошти" та інших бенефіціарів спільних з ЄБРР проектів.
"Вдячні ЄБРР за розуміння потреб України та оперативне прийняття рішень у вкрай непростих економічних умовах, спричинених вторгненням РФ, а також за значне збільшення інвестицій. У період протидії російській агресії ЄБРР відіграв важливу роль у підтримці ліквідності та стійкості роботи суб’єктів господарювання державного сектору економіки. Можливість детально розглянути портфель спільних проектів є важливим етапом співпраці, що сприяє удосконаленню механізмів впровадження проектів та підвищенню рівня використання кредитних коштів у рамках проектів розвитку", — сказала заступниця міністра фінансів Ольга Зикова.
Під час зустрічі окрему увагу було приділено ініціативам з підтримки енергетичного сектору, зокрема підготовці проекту спеціальної капітальної підтримки "Укренерго", у межах якого кредит обсягом 150 мільйонів євро буде спрямовано для покриття критичних операційних витрат компанії з метою забезпечення стабільних та безперебійних послуг з передачі електроенергії на всій території України.
Зикова наголосила, що ефективна робота в межах зазначеного проекту сприятиме підвищенню енергетичної безпеки держави та стабілізації роботи ринку електроенергії України в умовах війни.
Також сторони обговорили основні причини, що призводять до затримок з впровадженням окремих проектів та узгодили подальші кроки та строки їх виконання.
За словами Зикової, результатом перегляду портфеля проектів ЄБРР в Україні має бути чіткий план дій, що дозволить ефективно використовувати доступне фінансування та спрямовувати його на пріоритетні напрями.
ЄБРР є одним з найбільших інституційних інвесторів в Україні. Станом на грудень 2023 року загальний обсяг виділеного Україні банком фінансування становить 19,03 мільярда євро у межах 559 проектів.