Німеччина вперше хоче конфіскувати в держбюджет заморожені російські кошти. Ідеться про €720 млн

Німеччина вперше хоче конфіскувати в держбюджет заморожені російські кошти. Ідеться про €720 млн

Німеччина суд генпрокурор Петер Франк
Генеральний прокурор Німеччини Петер Франк виступає із заявою в Карлсруе, Німеччина, 7 грудня 2022 року. Фото: AP Photo/Michael Probst

Генеральний прокурор Німеччини Петер Франк подав заяву до Вищого регіонального суду Франкфурта-на-Майні — хоче конфіскувати в німецьку скарбницю 720 мільйонів євро заморожених російських коштів. Раніше в Німеччині не було випадків, коли гроші РФ конфіскували.

Про це пише видання Spiegel, посилаючись на власні джерела.

Ці €720 належать дочірній компанії Московської фондової біржі. "Дочка" розташована в Німеччині. Самі гроші наразі в німецькій філії великого американського банку JP Morgan.

Раніше дочірня фірма хотіла врятувати свої кошти: до JP Morgan надійшло платіжне доручення, згідно з яким 720 мільйонів мали бути переведені на рахунок іншої дочірньої компанії Московської біржі — Національної клірингової корпорації в Commerzbank. Але через санкції ЄС банки не здійснили переказ.

Слідчі міста Карлсруе стверджують, що звернення про переказ було спробою обійти санкції, тож можна було б конфіскувати гроші РФ як засіб злочину.

Якщо суд схвалить конфіскацію, то російські кошти надійдуть до федерального бюджету, ухвалу суду очікують. Цей арешт, якщо він станеться, буде новим кроком у застосуванні міжнародних санкцій проти Росії. Досі Німеччина лише заморожувала кошти та активи підсанкційних осіб і компаній. Тобто олігархи і корпорації не могли розпоряджатися своїми грошима і майном, але залишаються власниками.

Щоб читачі могли порівняти, що для Німеччини є сума у 720 млн євро, Spiegel навів такі дані: дискусійні нині витрати на субсидії на сільськогосподарське дизельне паливо становлять 450 мільйонів євро на рік.

У лютому 2023 року Федеральне міністерство фінансів Німеччини повідомляло, що від початку агресії Росії проти України країна у зв'язку із санкціями арештувала російські активи на загальну суму 5,32 мільярда євро.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

У липні повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

На початок