"Бізнес шукає запасні варіанти роботи". Які умови та програми підтримки створюють для підприємців Харківщини

"Бізнес шукає запасні варіанти роботи". Які умови та програми підтримки створюють для підприємців Харківщини

Ексклюзивно
Бізнес, Харків, область
Виробництво меблів, яке отримало грант у рамках програми "єРобота". Серпень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

У Харківській області спостерігають зміну бізнес-клімату. Підприємці шукають можливості здолати кризу та виклики — 70% опитаних бізнесменів кажуть про відсутність достатньої кількості оборотних коштів.

Про це в етері Українського Радіо Харкова розповів президент громадської організації "Асоціація приватних роботодавців" Олександр Чумак.

Ведення бізнесу на Харківщині

Як ви зараз схарактеризуєте загальні тенденції в Харкові та області: бізнес залишається, повертається чи виїжджає?

Виходячи з опитувань, які ми періодично проводимо для того, щоб зрозуміти настрої, то бізнес перебуває в достатньо тривожних настроях. Це пов'язано з багатьма факторами, які впливають на можливість працювати в регіоні. Але бізнес перебудовується на роботу у цих умовах вже не на короткострокову перспективу, а щонайменше на середньострокову. Підприємці шукають запасні варіанти роботи і можливості долати виклики, які можуть виникнути надалі.

"Тривожні настрої", ви маєте на увазі питання безпеки чи, наприклад, не вистачає працівників, або збитковість висока?

Комплексні впливи. Це, по-перше, тривожність щодо можливості поновлення активних бойових дій у напрямку Харкова. Тому що в публічному просторі достатньо багато інформації від різних експертів про це. До ризиків влучань, яких менше, ніж у 2022 році, додаються ризики щодо повторної спроби захопити Харків.

По-друге, у нас суттєво змінилися структура купівельного попиту, і в багатьох галузях попит суттєво впав. Тому бізнес повинен розглядати нові ринки, клієнтські ніші для того, щоб розвиватися і, все ж таки, планувати не скорочення бізнесу, а хоча б залишитися на тому рівні, якій є.

Проблема щодо кадрів і персоналу була та залишається. Через інтенсивне переміщення трудових ресурсів бізнес має дефіцит у кваліфікованих виробниках, оскільки в економіці регіону зараз відбувається суттєва перебудова в технологічному напрямку. Тобто це розвиток Military-techНапрямок військової галузі, наприклад, дрони, інших напрямків, пов'язаних із забезпеченням українських захисників. Таких спеціалістів дуже не вистачає.

Вплив мобілізації та Європи на бізнес

Які ще фактори впливають на бізнес?

Додатково негативним фактором є непрогнозована мобілізація: бізнес не може бути впевнений, що нові робітники через дуже короткий час не будуть мобілізовані, хоч все ж таки нам потрібно допомагати захисникам, і новими силами. Втім, це додатковий ризик, який треба враховувати.

Додаткове забезпечення норм безпеки теж в комплексі впливає негативно. У тому числі на підвищення собівартості товарів і послуг, бо це додаткові витрати, які несе бізнес. Для сільськогосподарських виробників сюди додається і висока замінованість територій, яка не дозволяє нормально працювати.

Ситуація на західному кордоні вплинула на харківський бізнес?

Так, вплинула, причому суттєво. Саме через те, що для значної частини бізнесу експорт був тією додатковою можливістю для продажу своїх товарів. Це не тільки сільгоспгалузь, а й ті, хто виробляє все, що пов'язане з машинобудуванням: якісь комплектуючі, будівельні матеріали, компанії, які поставляли двері. Вони завжди були досить розвинуті. Тобто всі, хто продає на Європу, стикнулися з дуже великою логістичною проблемою, тому що треба заміщати можливість вивозу товарів через Польщу вивозом через інші країни, і це суттєво впливає на собівартість товарів.

Підтримка бізнесу на Харківщині

Щодо комфортності ведення бізнесу, що показують ваші з колегами дослідження?

Те опитування, яке ми зараз проводимо, стосується комфортності ведення бізнесу у місцевих громадах. І ми бачимо, що дійсно у нас на перше місце виходить безпека, дуже суттєво. Серед потреб, які є у бізнесу, зараз перше місце займає відсутність достатньої кількості оборотних коштів — майже 70% опитуваних кажуть про це.

На другому місці високі місцеві податки та збори. Тут я чітко бачу зв'язок із майновими податками: на землю, на нерухомість, екологічний податок. Тому що вони непрямі, не залежать від економічного результату. А оскільки у нас дуже складно трактується норма щодо звільнення від сплати податку на землю, то дуже багато компаній, на жаль, на сьогодні мають заборгованість зі сплати цього податку, і дуже часто це достатньо великі суми. Ми докладаємо зусиль для того, щоб все ж таки звільнити місцевих підприємців від сплати цього податку.

Харків бізнес
У Харкові відновлюють роботи ринки, пошкоджені російськими обстрілами, жовтень 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Низька купівельна спроможність стоїть на третьому місці, поряд з високими тарифами на комунальні послуги. Також це висока вартість сировини, обладнання та комплектуючих, що пов'язано з логістичною складовою, і відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників.

Що стосується підтримки місцевої влади, на жаль, бізнес констатує, що рівень підтримки у нас достатньо низький. По п'ятибальній системі 46,5% кажуть, що маємо низький рівень підтримки. А 46,5% кажуть, що підтримки немає взагалі. Лише 7% опитаних сказали, що підтримка тримається на середньому рівні.

А в чому може ця підтримка полягати? Наприклад, оренда, що ми про Харків чуємо. Можливо ще якісь прояви є в громадах?

Дійсно, звільнення від оренди комунального майна — це дуже суттєво для бізнесу. Але проблема полягає у тому, що не всі користуються комунальним майном, це по-перше.

По-друге, одне з перших місць в опитуванні посідає можливість компенсації і покриття військових ризиків. У нас відсутні будь-які державні чи місцеві програми допомоги бізнесу, відновлення після зруйнування або пошкодження майна. Тобто, на сьогодні бізнес всі ці витрати покриває власним коштом. При цьому триває відновлення приватних будинків, бізнес вважає, що це якась дискримінація. Підприємці також мають право на компенсацію.

Харків
Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

А яка є підтримка? Програми, гранти?

Щодо можливостей, це, звісно, програма "єРобота", яка існує і працює з 1 квітня 2023 року. Там можна отримати до 8 млн грн на підприємство, мінімальна сума 250 тисяч гривень для мікромалого бізнесу.

Далі — це можливість отримати гранти від недержавних донорів. Зараз в області працює HelvetaОрганізація, яка пропонує мікрогранти і Mercy CorpsНекомерційна організація, яка пропонує гранти, з якими ми співпрацюємо.

Український ветеранський фонд підтримує бізнеси ветеранів. Там максимальна сума — 3 млн грн. Дуже класна програма, на жаль, вони не встигають ще один конкурс провести в 2023 році. Але ми стежимо, і коли оголосять конкурси, будемо допомагати готувати заявки. Це можливості недержавні і ми намагаємося через всі наші зв'язки "затягувати" сюди донорів.

Харків ветеран
Військовий родом з Куп'янська Володимир Самойленко після повернення зі служби в АТО відкрив на Салтівці у Харкові перукарню, листопад 2023 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

15 наших учасників отримали грантове фінансування на суму майже 5,5 млн грн. Це не лише ветерани, це і підприємці, простий бізнес, переселенці. Це і перукарні, і СТО, підприємства, які надають послуги зі встановлення електротехнічного обладнання, переробні підприємства, легка промисловість, пошив. Ми, зокрема, проводимо навчальні заходи, допомагаємо перебудовувати бізнес-процеси під час війни для того, щоб підвищити ефективність і надаємо консультації щодо залучення грантових коштів: від заповнення заявки до перемоги у конкурсі.

Бізнес і місцева влада Харківщини

Зараз приймається програма Харківською міською радою, і там буде закладена нова підтримка, в тому числі фінансова. Наприклад, на участь у міжнародних виставках, ярмарках для компаній, які виходять на експорт. Також ми ведемо зараз комунікацію з обласною радою щодо підтримки прийняття в 2024 році Програми сприяння розвитку підприємництва в регіоні. Ми розробили проєкт модельної програми для місцевих громад, яку вони також можуть взяти і на її основі прийняти місцеві програми підтримки підприємництва з фокусом на смарт-спеціалізацію, яку має та чи інша громада.

Харківщина бізнес
Шестакове, Харківщина, зруйнована російськими обстрілами ферма, листопад 2022 року. Фото: Суспільне Харків

З останнього, найближчим часом місцева податкова має отримати роз'яснення щодо застосування норми про звільнення від податку на землю і бізнес, який має право на застосування цієй норми. Бізнес може бути повністю звільнений від сплати земельного податку за 2022-2023 рік, і можливо, на 2024 рік. Це стосовно 33 громад Харківської області, які включені в перелік Мінреінтеграції і під статусом "можливі бойові дії".

Кредитування так само, скажімо, не в кращому стані в Харківській області? Зокрема, кредити за програмою "5.7.9". Чи йдуть на це банки, чи ні на Харківщині?

Ми постійно критикуємо цю програму на всіх зустрічах з Мінекономіки і останні три зустрічі, які були, там ми порушували це питання. Нам обіцяли, що покращать доступ для харківських підприємців до цієї програми. Але за останньою інформацією, яка в мене є, державні банки вимагають надати в заставу нерухомість, яка розташована за 60 км від Харкова і лінії зіткнення. Тобто в зонах, де більш безпечно. І якщо у підприємців немає там нерухомості, доступ до цих коштів на сьогодні є досить ускладненим.

Мікромалий та середній бізнес нині є основою відновлення економіки місцевих громад. Надалі, думаю, що впродовж 3-5 років саме розвиток цієї ланки буде дуже важливим. Вони дають дохідну частину бюджету малих громад і дуже швидко створюють робочі місця, в тому числі для переселенців, яких у нас багато. Треба робити ставку саме на розвиток мікромалого і середнього підприємництва.

А щодо тенденцій, чи більше закривається малих підприємств, ніж створюються?

Ми знаходимося приблизно на балансуванні "плюс-мінус". Тому що, багато тих, які відкриваються. Наприклад, по ФОПах, по суті вони перекривають закриття через заборгованості по податках, конкретно, по земельних. Адже ці ФОПи перебувають під ризиком втрати свідоцтва єдиного податку з 1 січня. І для того, щоб не призупинити діяльність, підприємці відкривають нові ФОПи. Тобто те, що відкривається, не означає, що це зовсім-зовсім нове. Це може бути саме "перекриття" можливого зупинення діяльності тих ФОПів, які працювали до цього.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок