З суперечками про гроші для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів

З суперечками про гроші для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів

З суперечками про гроші для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Чернівецька міська рада. Фото: Суспільне Чернівці

14 грудня на сесії Чернівецької міської ради прийняли бюджет на 2024 рік. Під час голосування обговорювали лише суми, які спрямують на підтримку ЗСУ. Зокрема, підтримали пропозицію про виділення 150 мільйонів гривень Збройним Силам, але не підтримали пропозицію про те, щоб спрямувати гроші з ремонту доріг на ЗСУ. Суспільне Чернівці розповідає про обговорення та позиції депутатів.

Питання бюджету на 2024 рік почали розглядати о 13:30. За основу відразу проголосували 35 депутатів. Й відразу опісля міський голова Роман Клічук озвучив пропозицію виділити 150 мільйонів гривень на ЗСУ.

"У зв'язку з тим, що війна не завершилась і потрібно виділяти кошти у першому кварталі та першому місяці, ми разом з фінуправлінням прийняли рішення про виділення 30 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ за рахунок перерозподілу з інших статтей, щоб ми мали можливість фінансувати видатки на ЗСУ уже в січні. А також у наступному бюджетному році спрямувати 150 мільйонів бюджетних коштів на підтримку сил та безпеки оборони. Тому прошу роздати доповнення депутатам, де загальна сума 150 мільйонів гривень. І 45 мільйонів — резервний фонд", — каже Клічук.

З суперечками про суму для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Фото: Суспільне Чернівці

Коли депутатам роздали доповнення до проєкту рішення бюджету, міський голова одразу поставив його на голосування. Але за доповнення проголосували не одразу — один з депутатів вигукував: “Дайте дочитати”.

Після цього свою позицію озвучив депутат від фракції "Пропозиція" Олексій Каспрук. Він сказав, що вважає це доповнення важливим, водночас висловив здивування:

"Питання по допомозі ЗСУ взагалі не стояло під час підготовки бюджету, під час комісії. Але зараз, в присутності журналістів, роздали доповнення. Тому хотілось би задати кілька питань, а не зразу проголосувати", — сказав Каспрук.

З суперечками про суму для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Фото: Суспільне Чернівці

Відтак уточнив, що означає пункт “забезпечити у 2024 році спрямування коштів 150 мільйонів". Директорка фінансового управління Тетяна Цимбалюк відповіла, що спрямовувати будуть на програми підтримки ЗСУ, які були у 2023 році.

— Тобто ми в бюджет це не закладаємо?

— В бюджеті закладено вже 30 млн грн та запропоновано доповнення, які можуть бути спрямовані в січні безпосередньо на потреби військових. Різниця за рахунок ресурсу, інші статті витрат, і перевиконання, і залишок коштів. Живі реальні гроші, які можуть бути спрямовані, а не ті, які будуть отримані в другому півріччі.

— Тобто появилось 30 мільйонів на конкретну програму по заходах з тероборони.

— Так.

Відтак Каспрук уточнив про те, звідки з'явились 150 мільйонів та на яку програму витрачатимуть. Цимбалюк пояснила, що не на конкретну програму, а загалом на програми.

"Тому що є програма мобілізаційної роботи, є програми, які, можливо, будуть додатково проголосовані. Ми говоримо про те, що це будуть звернення військових частин, аналогічно, як ми працювали у цьому році. Це була ваша пропозиція, що у нас мають бути нові програми, на які мають бути спрямовані кошти", — сказала Цимбалюк.

Після цього депутатка Антоніна Баб'юк згадала про програму, за якою могли би допомагати транспортом, а Каспрук — програму допомоги підприємствам, які працюють на оборону. Цимбалюк підтвердила, що гроші з цих 150 мільйонів зможуть витрачати на ці потреби.

Пізніше Цимбалюк уточнила, що враховують у бюджеті 2024 року ці 30 мільйонів гривень за рахунок не залишку, а за рахунок доходів загального фонду, які надійдуть на рахунки бюджету у січні. Й з 15 січня, за словами Цимбалюк, за потреби зможуть спрямовувати на потреби військових.

Правку про доповнення до бюджету підтримали 33 депутатів, ще троє не голосувало. Далі підтримали ще одну правку від Каспрука — доповнити 24 пункт словами “та підвищення обороноздатності країни”, щоб могти спрямувати гроші на підтримку підприємств, які виробляють те, що потрібно ЗСУ. "За" проголосувало 35 депутатів, 1 — не голосував.

Гроші з ремонту доріг — на ЗСУ?

Далі міський голова поставив на голосування пропозицію бюджетної комісії— зняти 116 мільйонів, передбачені в бюджеті розвитку на 2024 рік, а саме з напрямку "капітальний ремонт доріг", а також 5 мільйонів гривень з напрямку "капітальний ремонт майданчиків, скверів". Всього 121 мільйон гривень. Фінансовому управлінню спрямувати їх для забезпечення цільових програм і забезпечення військових. Пропозицію комісії не прийняли — "за" проголосувало 16 депутатів, а 19 не голосували.

Після того, як пропозицію не підтримали, депутатка від фракції "Народний контроль" Яна Брус звернулась до депутатів, аби переголосувати за цю пропозицію.

"Ми приймаємо бюджет на 4,5 мільярда гривень. Резервний фонд складає до 1% — 45 мільйонів гривень. З них ми мали би профінансувати програму мобілізації, знайти кошти на нові цільові програми і так далі. Зате у нас є бюджет розвитку на 608 мільйонів. Це 19% з бюджету. Пропозиція бюджетної комісії була така: ми проаналізували повністю видатки з бюджету розвитку, залишити там усі сфери для забезпечення критичної інфраструктури, ремонти садочків, шкіл, мереж, водопостачання. У нас є вільних 121 мільйон на ремонти центральних доріг, які ми можемо ремонтувати, якщо ми будемо розуміти, яка ситуація в країні. Кожен з нас має в сім’ї військового, кожен з нас спілкується з військовими на передовій, ми знаємо, що зараз там відбувається. Ми можемо дозволити собі зараз проголосувати за бруківку на 121 мільйон? Ми зараз голосуємо за дорогу на Заньковецької, але ми не маємо резерву на допомогу армії?", — сказала Брус.

З суперечками про суму для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Цимбалюк та Брус. Фото: Суспільне Чернівці

Відтак Брус сказала, що, на її думку, сьогодні потрібні тисячі дронів, щоб врятувати життя бійців, які тримають лінію оборони. На її думку, 150 мільйонів — недостатня сума, а бюджет потрібно прийняти такий, який буде спрямований на критичну інфраструктуру і на військових.

"Будемо весною розуміти, що все нормально, — ми витягнемо проєкт (Заньковецької), проголосуємо з розподілу залишків коштів, один, другий. Лишимо цей резерв на військо. Колеги, я прошу ще раз поставити пропозицію бюджетної комісії на голосування", — сказала Брус.

Після виступу Брус свою позицію озвучив депутат від фракції "Єдина Альтернатива" Тарас Прокоп. Він підтримав пропозицію від міського голови про 150 мільйонів.

"Тим паче дуже добре, що вже у січні можна буде використати 30 мільйонів, я думаю, на цьому не закінчиться підтримка. Якщо будуть додаткові потреби, ми зможемо під час перерозподілу бюджету, так само виділяти кошти", — сказав Прокоп.

З суперечками про суму для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Фото: Суспільне Чернівці

— Ви вийдете з цієї зали, ви будете дивитись своїм колегам, ви тут, в тилу, а вони там, в Бахмуті, в окопі чекають на дрони, тепловізори і ваш захист. Ви одягнули військову форму, сидите в сесійній залі і розказуєте про потреби в бруківці? Ви маєте моральне прав на це?, — сказала Брус.

— Так, я дуже добре знаю ситуацію, яка зараз в наших підрозділах.

— Тут, в Чернівцях, з сесійної зали?

— Так, я більше року був в зоні бойових дій. Зараз ситуація дійсно складна, і я, як ніхто інший знаю, як відбуваються закупівлі на потреби військових, дронів та іншого обладнання. Тому що на даний момент дуже часто військові частини не можуть в повному обсязі використати ці кошти, тому краще йти по заявках тих, які дають військові частини, те, що вони зможуть закупити і використати. А коли потреба буде більша, виділити додатково.

— З чого? З вулиці Заньковецької?

— Будь з чого, з ремонтів, з скверів, немає проблем. Буде потреба, будуть заявки військових частин — нам нічого не заважає повернутися до цього питання і перерозподіляти гроші.

Брус підтримав Каспрукна його думку, коли бюджет 4,5 мільярди, то допомога громади збройним силам має бути набагато більша, ніж навіть та, за яку сьогодні проголосували.

"Тарасе, я сьогодні обурений вашою позицією, я все розумію, коли ви говорите про чудову пропозицію мера виділити гроші. Нагадую, що у підготовленому проєкті бюджету на потреби армії був закладений нуль. Бюджетна комісія на днях дала пропозицію зняти гроші з доріг і перерозподілити їх на допомогу ЗСУ. 15 хвилин тому жодних пропозицій про виділення грошей на ЗСУ не було від виконавчих органів влади. Тому давайте не будемо займатися тут блюзнірством. Що стосується пропозиції бюджетної комісії — підтримую Яну Брус, що кошти треба виділяти більше", — сказав Каспрук.

На думку Каспрука, якщо ситуація на фронті дозволятиме, то в квітні-червні депутати могли би виділити гроші на бруківку і ремонт вулиці Заньковецької.

Цимбалюк додала, що коли на бюджетній комісії голосували за цю правку, говорили про те, що підтримка ЗСУ — це мають бути гроші, які є вже.

"Чому ми говорили "залишок" — тому що саме законодавець визначив, що один з напрямків залишку має бути підтримка оборони. Чому залишок? Тому що це кошти живі на рахунках бюджетів. Пропозиція бюджетної комісії: я озвучувала, що на капітальний ремонт доріг — це гроші, які мають прийти у другому півріччі 2024 року. Тому якщо ми говоримо про реальну допомогу ,то це не може бути бюджет розвитку — гроші, які ефемерні. Тому запропонували виділити вже і не визначати бюджет розвитку джерелом підтримки ЗСУ. А в тому числі й залишок, який вже січні можна буде розподілити. І ще раз підкреслюю, що саме законодавець сказав, що залишок має бути спрямований на заробітню плату, підтримку сил оборони і укриття — й нічого іншого. І ще хочу нагадати, що з 4,5 млрд — 2 млрд це заробітня плата наших містян", — сказала Цимбалюк.

Після цього Брус нагадала доповіді на бюджетній комісії. Зокрема, директора департаменту інфраструктури.

"Коли ми задали запитання: як мають фінансуватися оцих оцих 121 млн грн, що ви пропонуєте на дороги? То ніхто не казав, що коли надійдуть кошти від продажу землі у другому півріччі, вони будуть використані. Нам з всієї трибуни було сказано: "Тендери відіграні, договори підписані. Першим ділом у січні ми приступаємо до виконання робіт по Заньковецької, Руській та інших вулицях". Це нечесно. Коли ми з розподілу залишок коштів спрямуємо на ЗСУ, а вже підписані тендери на 121 млн грн на дороги у нас є. Як ми вийдемо з цієї зали і будемо казати: "Ми сьогодні прийняли бюджет бруківок, а залишки видамо на ЗСУ". Не треба людям зараз ні майданчиків, ні бруківки. Треба живих хлопців", — сказала Брус.

Ще раз пропозицію перерозподілити гроші з ремонту доріг на ЗСУ на голосування не виносили.

Міський голова нагадав, що бюджет буде "утруднений", бо вилучили військове ПДФО — орієнтовно 700 мільйонів гривень. Й сказав, що, на його думку, різниці немає, коли саме була озвучена пропозиція виділити 150 мільйонів на підтримку ЗСУ.

Після цього депутати проголосували за бюджет в цілому. "За" — 26 депутатів, проти — 1, утримались — 8, не голосували — 0.

З суперечками про суму для ЗСУ — в Чернівцях прийняли бюджет на 2024 рік. Якими були позиції депутатів
Фото: Facebook/Яна Брус

Після голосування на своїй Facebook-сторінці міський голова Роман Клічук написав, що на видатки, пов'язані з війною, в бюджеті громади на 2024 рік передбачили понад 250 мільйонів гривень, а проголосовані сьогодні 150 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ назвав додатковими.

У пресслужбі міської ради пообіцяли надати детальнішу інформацію про бюджет громади, коли фінуправління приведе у відповідність рішення, згідно з проголосованим доповненням.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок