Україна отримала нові пакети допомоги від держав Північної Європи: що відомо

Україна отримала нові пакети допомоги від держав Північної Європи: що відомо

Україна отримала нові пакети допомоги від держав Північної Європи: що відомо
Президент України Володимир Зеленський. Фото: ОП

Президент Володимир Зеленський 13 грудня взяв участь у саміті держав Північної Європи та провів перемовини з їхніми лідерами.

Згодом стало відомо, що Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія та Данія надали нові пакети військової та гуманітарної допомоги для України.

Норвегія виділила 1,8 мільярда доларів

Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре на спільній пресконференції зі Зеленським оголосив про 5-річний пакет на 1,8 мільярда доларів, який підтримає оборону, економіку та зусилля з відбудови Україні.

  • 1 мільярд на 2023 рік для допомоги та заробітної платні медсестрам, лікарям, вчителям та іншим робітникам.
  • близько 800 мільйонів — інша фінансова та гуманітарна підтримка.

"Ваші рішення та дії є не просто вчасними та вагомими — вони є прикладом для інших, прикладом лідерства", — відгукнувся про допомогу Зеленський.

Пізніше на сайті норвезького уряду опублікували деталі:

  • 135 мільйонів норвезьких крон (12,285 мільйона доларів) — на послуги освіти, охорони здоров'я та виплату пенсій. Окрім цього, на початку наступного року Норвегія виділить Україні 273 мільйони доларів бюджетної підтримки. Її надаватимуть через Трастовий фонд допомоги, відновлення, реконструкції та реформ в Україні від Світового банку.
  • 1 мільярд крон (91 мільйонів доларів) — співфінансування для зміцнення спроможності оборонної промисловості, щоби виробляти більше боєприпасів і ракет.
  • 137 мільйонів крон (близько 12,5 мільйонів доларів) для програми ООН на їжу та воду, теплий одяг, ковдри та тимчасове житло для людей, якщо їхнє власне зруйнують обстріли РФ.

Окрім цього, уряд Норвегії погодив передачу додаткових систем протиповітряної оборони NASAMS для України на суму 30 мільйонів доларів.

Деякі ЗРК відправлять з власних складів, "аби забезпечити швидку доставку в Україну", а інші замовлять і доставлять пізніше.

"Україна надалі залежить від військової підтримки союзників і партнерів, щоб мати змогу протистояти агресії Росії. Системи можуть відправити впродовж відносно короткого часу, і вони будуть важливими для посилення протиповітряної оборони проти атак Росії цієї зими", — сказав міністр оборони Бйорн Арільд Грам.

В уряді не вказали загальної кількості систем, зокрема і на власних складах, але зазначили, що Норвегія замовила виробництво восьми пускових установок та чотирьох пунктів управління.

Фінляндія готує 21 пакет допомоги Україні

Президент Фінляндії Саулі Нііністьо анонсував черговий пакет військової допомоги для України. Політик також заявив про подвоєння виробництва боєприпасів.

"Результатом сьогоднішнього дня стало більше взаєморозуміння і ще більш об'єднана, ще сильніша підтримка України. Фінляндія зробила свій внесок. Зараз ми готуємо наш 21 пакет допомоги, який складається з озброєння", — сказав Нііністьо на пресконференції спільно з учасниками саміту.

Президент зазначив, що Європі треба серйозно поставитися до промислового виробництва озброєння, і Фінляндія робить для цього все можливе.

"Зараз ми подвоюємо виробництво боєприпасів, щоб бути більш підготовленими до майбутнього. На жаль, часи змінилися. Ми більше не живемо в Європі, яка завжди живе в мирі та безпеці", — додав політик.

Нііністьо також висловив повну підтримку українській "Формулі миру".

Зеленський висловив вдячність Фінляндії за 21 пакет оборонної допомоги для наших воїнів, а також за подвоєння виробництва артбоєприпасів.

"Такі кроки є критично важливими не лише для нашої свободи, але й для свободи інших європейських держав, особливо для тих, які мають спільний кордон із Росією. Європейське безпекове середовище докорінно змінилось, і ми можемо захистити нашу спільну свободу, діючи разом і з довгостроковими зобов'язаннями", — наголосив український лідер.

Швеція 14 грудня затвердить зимовий пакет

Прем'єр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що 14 грудня уряд затвердить зимовий пакет допомоги для підтримки цивільної інфраструктури України.

"Це вирішальний час як для короткострокової, так і для довгострокової підтримки України, і короткострокова термінова підтримка необхідна для цієї зими. І завтра шведський уряд затвердить зимовий пакет для цивільної інфраструктури України. У довгостроковій перспективі ця підтримка з боку країн Північної Європи триватиме", — сказав політик.

Крістерссон підкреслив, що також 14 грудня Європейська рада обговорюватиме розширення бюджету Євросоюзу.

"Продовження фінансової підтримки України є найважливішим питанням для нас на завтрашньому і п'ятничному, і, можливо, суботньому засіданні. І ще раз підкреслюю, що майбутнє України — в ЄС", — зазначив прем'єр.

Зеленський подякував Швеції за 14 пакетів військової допомоги, зокрема за "Арчери", IRIS-T, потужні CV-90 й інше необхідне обладнання та боєприпаси, а також за її довгострокову відданість підтримці України.

Ісландія допомагатиме цивільним галузям

Прем'єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір оголосила, що держава бере участь у групі ООН зі створення спеціального трибуналу щодо агресії Росії та працює над виділенням допомоги Україні у 2024 році.

"Очевидно, що характер підтримки Ісландії є переважно цивільним, але з першого дня ми надавали політичну підтримку всюди, де могли це зробити на міжнародному рівні", — сказала політикиня.

Якобсдоттір заявила, що в листопаді Ісландія доставила в Україну повністю обладнаний польовий госпіталь для допомоги пораненим солдатам. А зараз працює над планами виділення допомоги цивільним галузям Україні у 2024 році. Окрім цього, складає план підтримки на наступні роки.

"Ми беремо участь в основній групі в ООН зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії [Росії]. І реєстр збитків, про який згадував Володимир [Зеленський], був одним з головних результатів саміту Ради Європи в Рейк'явіку", — наголосила прем'єрка.

Політикиня додала, що правління реєстру працює в тісній співпраці з українським директором проєкту. Ісландія підтримує амбіції України про право голосу щодо свого майбутнього в Європі та у межах євроатлантичного співробітництва.

Зеленський подякував Ісландії за політичну, дипломатичну, санкційну та гуманітарну підтримку, а також за створення Реєстру збитків і принципову позицію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за її злочини.

Данія надасть пакет на майже мільярд євро

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен повідомила про затвердження нового пакета військової допомоги для України на майже мільярд євро, в який увійдуть танки, боєприпаси, БПЛА та інше обладнання, 14 грудня.

"Зараз ми перебуваємо у вирішальній точці. І ми повинні переконатися, що Україна має все необхідне для продовження своєї боротьби. Це стосується і сьогодні, і завтра, і в наступні роки. Путін має знати, що він не може виграти цю війну. Ми твердо стоїмо на боці України", — вказала політикиня.

Зеленський висловив вдячність за військову допомогу від Данії, включно з нещодавнім великим пакетом, а також за підтримку відбудови Миколаєва, створення Фонду підтримки України та лідерство в авіаційній коаліції.

На початок