Різдвяно-новорічний шопінг: що купують українці на свята та скільки готові витратити грошей — дослідження

Різдвяно-новорічний шопінг: що купують українці на свята та скільки готові витратити грошей — дослідження

У 2023 році більша частина українців, а саме 59%, не планує відмовлятися від різдвяно-новорічного шопінгу. Однак цей показник на 2% менший у порівняні з 2022 роком. Зокрема, більшість українців готові витратити на шопінг від тисячі до п'яти тисяч гривень. Про це йдеться у дослідженні Deloitte в Україні.

Керівник галузевої групи з ритейлу та оптової дистрибуції Deloitte в Україні Олександр Ямпольський розповів в етері "Суспільне. Спротив", як проводилось дослідження та що саме купляють українці на зимові свята. Також психологиня з Рівного Катерина Габрієль розповіла про етичну межу таких покупок під час війни.

Як проводили дослідження

З початку повномасштабної війни компанія Deloitte проводить дослідження споживацької поведінки в Україні. За їх даними, 59% респондентів не планують відмовлятися від різдвяного та новорічного шопінгу. У 2022 році цей показник становив 61%.

"Дослідження ми проводили онлайн методом за квотною вибіркою.Метод, що передбачає двоетапну поверхневу вибірку. На першому етапі із елементів сукупності формуються контрольні групи або квоти. На другому етапі вибір елементів здійснюється на основі зручності відбору або на думці дослідника Ця вибірка відповідає соціально-демографічному портрету населення України. В опитувані приймали участь респонденти усіх регіонів, за виключенням тимчасово окупованих. Також в опитувані приймали учать українці, які тимчасово перебувають за кордоном", — зазначив Олександр Ямпольський.

Про що говорить дослідження

Згідно зі статистикою "Делойт" 45% українців святкуватимуть Різдво 25 грудня, 17% – 7 січня. Є й такі, що планують святкувати двічі – їх 32%. За словами експерта, цьогоріч більшість опитаних розпочали підготовку до зимових свят з 1 грудня, це пов'язано із переходом на новий календар свят:

"Це дослідження ми проводимо другий рік поспіль в Україні. Частка українців, які продовжують робити новорічно-різдвяний шопінг, вона дещо впала, але залишається високою — майже 60%. Українці продовжують більше витрачати коштів на новорічні подарунки, ніж різдвяні. Більшість українців почали скуплятися на свята з 1 грудня. Минулого року новорічно-різдвяний шопінг здійснювався переважно українцями саме у другій половині грудня".

Також опитування показало, що 56% українців готові витратити на шопінг від тисячі до п'яти тисяч гривень. У 2022 році таку ж суму були готові витратити 49% респондентів.

"Якщо минулого року найбільше коштів готові були витратити українці, які знаходилися за кордоном, то зараз першість отримали жителі центральної та південної частини України. Найпопулярнішими категоріями товарів залишаються продукти харчування, одяг та взуття, предмети домашнього вжитку, товари для дітей. Дев'ять з десяти українців купують товари для своїх близьких, сімей", — розповів керівник галузевої групи з ритейлу.

Шопінг під час війни: як це впливає психологічно

Психологиня з Рівного Катерина Габрієль зазначила, що під час покупок люди відчувають хороші емоції, однак важливо, щоб це не перейшло у залежність.

"Часто шопінг є частиною залежності, він допомагає знизити рівень тривоги й дати швидкий дофамін. Однак, коли ми говоримо про подарунки близьким, я вбачаю в цьому хорошу цінність. Багато що залежить від коштів, які людина має. За час війни у нас загострилась жага до життя. Наша реальність полягає у тому, що завтра може не настати. Шопінг і подарунки стають дуже важливою частиною нашого життя".

Психологиня додала, що головна мета різдвяного шопінгу — купити подарунки рідним, тому відчувати за це сором, під час війни, — не варто:

"Тут питання цінностей. Ми мусимо пам'ятати, якою ціною ці подарунки та радість, яку ми можемо собі дозволити й своїм близьким нам дається. Повністю вдаватися в крайності, це не добре для нас. У всьому тримаємо певний баланс. Донати кожного місяця, тижня — це мусить бути рутиною. Подарунки — не кожен день ми їх робимо. Звісно афішувати, давати цьому величезне значення і показувати, що я купив собі iPhone 15 у той час, коли хлопці просять на машину — це не зовсім добре. Це дратує, злить, і відчуваєш величезну несправедливість".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок