Хмельницькі лікарі вперше пересадили нирку від померлого донора. Як почувається пацієнт

Хмельницькі лікарі вперше пересадили нирку від померлого донора. Як почувається пацієнт

На Хмельниччині пацієнтові трансплантували нирку від померлого донора. Таку операцію провели в області вперше, оскільки раніше робили пересадку органів від родинних донорів, розповів Суспільне Хмельницький голова обласної групи експертів із трансплантології департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА Олексій Підмурняк.

Віктора Швеця, пацієнта урологічного відділення Хмельницької обласної лікарні, уже виписують додому після операції з пересадки нирки від померлого донора. Зробили її 25 листопада. Чоловік каже: мав хронічну хворобу нирок.

"У 2012 році мені встановили діагноз гломерулонефрит. З того часу я лікувався в нефрології, став на чергу на нирку. Мені дуже пощастило, бо навіть року не минуло, я лише в січні торік став на чергу, а мене вже ось в листопаді прооперували, пересадили нирку, — розповідає Віктор Швець.

Хмельницькі лікарі вперше пересадили нирку від померлого донора. Як почувається пацієнт
Віктор Швець, якому пересадили нирку, каже, що наразі почувається нормально. Грудень, 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

Чоловік зізнається — коли сказали, що є донор, то почав хвилюватися.

"Мені зателефонували, сказали, щоб я був напоготові і міг одразу приїхати. Прибув вночі й на ранок мене прооперували. Я дуже радий, що мені дали такий шанс на повноцінне життя", — говорить пацієнт.

Зі слів Віктора Швеця, після операції він почувається нормально.

"Трохи втомлююся, але все помаленьку. Вчора було гірше, сьогодні вже краще, більше ходжу", — каже чоловік.

Голова обласної групи експертів з трансплантології Олексій ПІдмурняк розповідає: пацієнту трансплантували нирку померлого донора.

"Ця операція унікальна тим, що вперше на теренах Хмельницької області виконана трансплантація від померлого донора. У Кам’янці-Подільському померла відносно молода жінка, і її родичі погодилися, щоб її органи були використані для спасіння життя інших людей. Ми з вінницькими колегами провели забір двох нирок, і нашому пацієнту пересадили одну нирку, і іншу нирку пересадили пацієнту в Вінниці", — говорить Підмурняк.

Хмельницькі лікарі вперше пересадили нирку від померлого донора. Як почувається пацієнт
Операція з трансплантації нирки від померлого донора, яку провели 25 жовтня 2023 року в Хмельницькому пацієнту Віктор Швецю. Фото: Хмельницька обласна лікарня

З його слів, найважчий період, а це перші сім-дев'ять днів, минули нормально.

"Далі вже настає період одужання: ремінісценції, перев’язки, огляди, підбір терапії. Дуже важлива в цьому випадку сама суть операції, щоб правильно були виконані всі анастомози, щоб запрацювала нирка, а далі вже підбір лікування, тому що пацієнти пожиттєво будуть пити три види таблеток. Це дає можливість їх повернути в звичайне активне соціальне життя", — каже Підмурняк.

Приживання нирки, говорить лікар, триває до трьох місяців.

"Є гострий період відторгнення, він відбувається в перші години. Є хронічне відторгнення, яке може відбуватися тривалий час. Але за цим ми повинні спостерігати і робити все, щоб орган прижився", — розповідає Олексій Підмурняк.

Хмельницькі лікарі вперше пересадили нирку від померлого донора. Як почувається пацієнт
Голова обласної групи експертів із трансплантології департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА Олексій Підмурняк. 7 грудня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

Пацієнту заміна нирки проводиться безкоштовно, каже Підмурняк, усі витрати на таке оперативне втручання покриває держава.

"Держава за програмою медичних гарантій повертає медичному закладу 860 тисяч гривень. У цю суму входить все: етап підготовки, етап діагностики, етап лабораторного обстеження, співставлення донор-реціпієнт, туди входять всі імуносупресивні препарати, які потрібні на етапі оперативного втручання, всі шовні матеріали. А всі ці матеріали досить дороговартісні, тому що вони ексклюзивні, і самі препарати, які використовуються під час операції, теж дорогі", — говорить лікар.

За словами Олексія Підмурняка, наразі ще п'ятнадцять пацієнтів на Хмельниччині очікують своєї черги на трансплантацію нирки.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок