На тлі протестів перевізників Євросоюз має зробити кордон недоторканним — посол України в Польщі

На тлі протестів перевізників Євросоюз має зробити кордон недоторканним — посол України в Польщі

Перевізники протест блокада кордон Угринів Долгобичув вантажівки
Оформлення порожніх вантажівок у ПП "Угринів-Долгобичув", 4 грудня 2023 року. Фото: пресслужба Західного регіонального управління Держприкордонслужби України

Посол України в Польщі Василь Зварич сказав, що протест польських перевізників на кордоні не вплине на стратегічні відносини двох держав, співпраця з новим урядом йтиму вгору. Водночас він вважає, що Європейський Союз має ухвалити на найвищому рівні рішення про недоторканність кордону ЄС, аби надалі не ставалося таких блокад.

Про це посол заявив в інтерв'ю Українському радіо.

"Вважаю, що тут має бути ухвалене рішення на рівні Євросоюзу про те, що кордон ЄС (а українсько-польський кордон — це також кордон ЄС) має бути недоторканним і не можна робити заручниками політичних та економічних інтересів ані людей, які стоять в чергах, ані сам по собі кордон", — наголошує Василь Зварич.

Посол каже, що кожен день страйку перевізників приносить великі втрати не тільки українському бізнесу, але й польському та міжнародному. Організатори протестів зашкодили і собі, й іміджу Польщі в ЄС. Це відбувається за підтримки окремої політсили в Польщі — партії "Конфедерація". Мітингувальники, як зауважує Зварич, до повномасштабної війни РФ проти України їздили торгувати в Росію та Білорусь. Оскільки зараз вони не можуть цього робити, "у них накопичується внутрішня злість і негатив".

"Польща, ми віримо, стане логістичним хабом відбудови України. Але про який хаб може йтися, якщо завтра комусь іншому заманеться заблокувати кордон тільки через те, що він відчуває, що є помітна конкуренція, яку він не витримує", — додає дипломат.

Посол відзначив, що теперішній уряд Польщі робить усе від нього залежне, щоб завершити протести, разом із тим Україна чекає на співпрацю з новим урядом, зокрема щодо блокування кордону. А 4 грудня відбудеться засідання міністрів транспорту країн ЄС. На цьому засіданні, каже Зварич, потрібно аналізувати домовленості України та Польщі про вантажні перевезення.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині-Медика".

Перша заступниця голови комітету Верховної ради з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко розповіла, що польські перевізники, які блокують пункти пропуску на кордоні, мають п'ять основних вимог і українська сторона може виконати деякі з цих вимог, а саме доступ до системи "Шлях" і повернення порожніх європейських вантажівок без черги.

На початок