"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
УНІАН

Вперше про ідею зведення мостопереходу між вулицею Залаегерсег та проспектом адмірала Сенявіна у Херсоні заговорили 43 роки тому. 1989 року почалась робота над першим проєктом магістралі, яка мала б розвантажити інші автомобільні дороги міста і з’єднати два мікрорайони – ХБК і Таврійський.

Він так і лишився на стадії розробки. Чергові спроби зробити це були 2002, 2003 та 2008 року. Проте й тоді мостоперехід лишався тільки на папері, "будівництво століття" навіть увійшло у міський фольклор – про нього складають анекдоти, а перед кожними виборами політики використовують довгобуд для власного піару. Так сталося і напередодні місцевих виборів-2020.

Суспільне досліджує, що у зведенні мостопереходу між ХБК і Таврійським мікрорайоном відбулося за останні роки та намагається зрозуміти, чому ж гроші на будівництво виділяються, а сам мостоперехід досі не зведений.

2012 рік

Тодішній голова Херсонської облдержадміністрації Микола Костяк заявив, що має намір втілити ідею мостопереходу в життя. Перші кроки чиновника дали містянам надію на те, що це й справді відбудеться. У червні 2012 року Костяк заявив, що на будівництво мостопереходу вже є 8 з необхідних 197 мільйонів гривень. Трохи згодом проєктний кошторис зріс до майже 212 мільйонів гривень.

Попри відсутність необхідних коштів, 12 червня 2012 року за участі високопосадовців обласного та державного рівня будівельний майданчик таки відкрили, заклавши пам’ятну капсулу про початок історичного будівництва. До слова, того ж дня її викрали невідомі.

Голова ОДА пообіцяв, що за якийсь тиждень вже почнуть забивати перші палі, а сам міст введуть в експлуатацію до кінця року. Того ж дня поруч почали зводити ще один масштабний проєкт – будівельний гіпермаркет. Він вже давно працює.

Згідно з проєктом, загальна протяжність дорожнього полотна мостопереходу мала скласти 2 кілометри, а пропускна спроможність – 2 тисячі автомобілів на годину. Пізніше ці показники неодноразово знову озвучуватимуть і під час презентації інших, оновлених проєктів.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Вигляд мостопереходу у серпні 2020 року. Суспільне Херсон

На кінець 2012 року вартість робіт зі зведення мостопереходу складала 211 778 234 гривень, з них:

 • будівельно-монтажні роботи – 169 204 314 гривень;
 • оснащення – 30 573 гривень;
 • інші витрати – 42 543 347 гривень.

З усіх коштів освоїли менш як 27 мільйонів.

2013 рік

В означений колишнім головою ОДА Костяком термін будівельники не вклалися. Вже 2013 року Херсонська міська рада та підприємство "Херсонський облавтодор" підписали договір про виконання робіт щодо будівництва мостопереходу. За ним будівництво мало завершитися до кінця 2014 року.

Як заявляли пізніше чиновники, "Облавтодор" отримав аванс у розмірі понад 55 мільйонів гривень, проте освоїв з них лише 13,6 мільйона гривень. Станом на жовтень 2013 року було виконано робіт на близько 43 мільйони гривень (за 2012-2013 роки) – встановлено 24 мостові опори.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Тодішній голова Херсонської облдержадміністрації Микола Костяк обіцяв завершити зведення мостопереходу до кінця 2014 року. grivna.ks.ua

Херсонська міська рада того року отримала на зведення мостопереходу кредитні кошти від "Укргазбанку". Гарантом виступила держава й саме місто.

2014 рік

Після перемоги "Революції гідності" до влади в області прийшли нові люди. Головою ОДА став Юрій Одарченко, міським головою обрали Володимира Миколаєнка. Вони одразу ж взялись за перевірку недобудови й заявили, що виділені на будівництво 64 мільйони кредитних гривень просто зникли. Зокрема, заступник міського голови Ігор Пастух на одній з пресконференцій заявив:

"Вони (генпідрядник "Херсонський облавтодор", – ред.) нашкребли, якщо не помиляюсь, близько 12-13 мільйонів гривень. Де поділися інші гроші – вони не готові нам надати інформації".

Матеріали з перевірок об’єкту передали в прокуратуру, міська влада подала проти "Облавтодору" позов. Відповідальності за розкрадання коштів досі ніхто не поніс.

Новий голова Херсонської ОДА Одарченко у квітні заявив, що мостоперехід, попри все, завершать до кінця року. Також він повідомив херсонців, що влада шукає можливості зменшити вартість робіт.

На цей час будівництво мостопереходу вже зіштовхнулося із непередбаченою проблемою – необхідно було перенести каналізаційний та напірний колектори. Такі роботи оцінили в майже 30 мільйонів гривень.

Анатолій Галамага, директор підприємства "Херсонський облавтодор", яке досі лишалося головним підрядником будівництва, у квітні ж заявив, що у них та у субпідрядників є усі необхідні матеріали для продовження будівництва. На травень анонсувалось зведення прогонних споруд – балок, які поєднають вже встановлені опори, а на листопад –відкриття руху за напрямком "Бериславське шосе – проспект адмірала Сенявіна".

 • 23 жовтня

Цей день став поворотним у скандальному будівництві. Вже кілька місяців міська та обласна влади звинувачували головного підрядника та субпідрядників у саботажі. 23 жовтня представники субпідрядника – фірми "Торгсервісбуд" – запросили на майданчик журналістів і у відповідь звинуватили в гальмуванні будівельних робіт саме міського голову Володимира Миколаєнка та колишнього вже голову ХОДА Юрія Одарченка.

За словами керівництва фірми-субпідрядника, будівництво зупинилось через юридичні неузгодження з місцевою владою. Тоді ж окреслили головну проблему простою подальших робіт – питання обходу комунікацій (теплотрас та електромереж). Директор фірми Олександр Кусочкін заявив, що вони написали близько 200 листів до Миколаєнка та Одарченка, але не отримали жодної адекватної відповіді. Через це в окреслені строки фірма не вкладається.

2015 рік

В Україні мали відбутися чергові місцеві вибори, тож політики протягом року неодноразово зверталися до теми мостопереходу. Про нього говорив і народний депутат (на той час) від Блоку Петра Порошенка – "Солідарність" Олександр Співаковський, який обіцяв сприяти у розв'язанні проблем щодо будівництва мостопереходу. Свою підтримку міській владі висловив й тодішній президент Петро Порошенко, який доручив генпрокурору Віктору Шокіну та голові МВС Арсену Авакову покарати винних у саботажі будівництва. Цього також досі не зроблено.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Народний депутат (на той час) Олександр Співаковський та міський голова Херсона Володимир Миколаєнко обговорюють питання мостопереходу. khersonline.net

Про мостоперехід говорив і Сергій Хлань, який тоді в складі БПП – "Солідарність" представляв у Верховній Раді Херсонщину. Останній звинуватив у розкраданні коштів, виділених на будівництво мостопереходу, Геннадія Корбана, який саме потрапив у немилість тодішньої влади. Буцімто кошти, які зникли під час будівництва, надійшли на рахунки "підставних фірм", які належать Корбану.

"Є інформація, що він особисто телефонував підряднику й казав, куди та що перераховувати", – заявив під час пресконференції Хлань.

Про свою дотичність до розв'язання проблеми з мостопереходом заявляв і народний депутат (на той час) від БПП – "Солідарність" Андрій Гордєєв.

 • 18 травня

У Господарському суді області відбулось перше гучне судове засідання у справі мостопереходу. Місто на ньому представляли міський голова Володимир Миколаєнко, його заступник Віктор Іванушкін та керівник управління капітального будівництва Василь Карауш. Вони вимагали від "Херсонського облавтодору" повернення авансу.

Представники підприємства заявили, що гроші вже витрачено на закупівлю матеріалів. Генпідрядник повідомив, що ці матеріали, буцімто, зберігаються у постачальників, проте представники міськвиконкому, за їх свідченнями, матеріалів так й не виявили. Для цього спеціально за вказаними адресами виїжджала комісія.

Загальна сума, яку місто вимагало в "Херсонського облавтодору", – 62 мільйони гривень.

 • 15 червня

Міська влада виграла справу проти "Херсонського облавтодору". Суд ухвалив рішення про повернення місту коштів, наданих головному підряднику та субпідрядникам будівництва. Також "Херсонський облавтодор" був зобов’язаний виплатити відсотки за кредитом "Укргазбанку". Про це повідомив міський голова Херсона Володимир Миколаєнко. Рішення суду не виконано й досі, а відсотки за кредитом і зараз сплачуються з міського бюджету.

 • 16 червня

Наступного ж дня міська влада презентувала новий проєкт будівництва мостопереходу. Проєктувальником виступило підприємство "Київсоюздорпром", яке запропонувало два варіанти. Згідно з обраним проєктом, Бериславське шосе мали намір підняти у вигляді естакади, а транспортну розв’язку пустити внизу у вигляді подовженого кола. Там же запланували два пішохідні переходи. Запропонований проєкт не передбачав перенесення тепломереж – лише водопровідних та каналізаційних.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Презентація нового проєкту мостопереходу 16 червня 2015 року. fakti.ks.ua

Ці роботи, разом з проведенням експертизи, внесли до загального кошторису, який склав 250 мільйонів гривень. До проєкту була низка зауважень, які мали виправити до кінця вересня, а саме будівництво – розпочати до кінця року. Про це говорив міський голова.

2016 рік

Мостоперехід вирішили передати з балансу міста на баланс області. Офіційно таке рішення ухвалили у зв’язку із тим, що на той час бюджет міста могли просто заблокувати через невиплачений кредит. Держава ж мала намір надати на будівництво об’єкту 40 мільйонів гривень. Мостоперехід перейшов у відомство області 27 липня.

 • 21 липня

В ефірі ранкової студії на телеканалі "Скіфія" (нині – "UA: Херсон") на той час голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв продемонстрував капсулу, закладену ще 15 червня 2012 року Миколою Костяком. Гордєєв розповів, що викрадену капсулу виявили випадково й передали йому. В ефірі програми він повідомив, що найближчим часом відбудеться тендер щодо будівельних робіт.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Голова ХОДА Андрій Гордєєв, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко та ведуча ранкової програми на телеканалі "Скіфія" Еріка Авдєєва з віднайденою капсулою про початок будівництва мостопереходу. pik.ua

2017 рік

У квітні 2017 року голова ХОДА Андрій Гордєєв заявив, що мостоперехід таки добудують – проєкт пройшов державну експертизу, його погодили у Верховній Раді, прорахували й затвердили в усіх необхідних інстанціях, тож тепер проблем не має бути.

Згідно з цим проєктом, мостоперехід поділили на три пускові комплекси. Першу чергу – переїзд у напрямку Бериславського шосе – мали завершити 2017 року. Окрім озвучених раніше особливостей, в проєкті передбачили велодоріжку, пішохідні переходи та ліфти для людей з інвалідністю.

Станом на травень вартість проєкту зросла до 514 283 788 гривень, але частина робіт таки була здійснена (перелік за весь період від 2012 року):

 • Змонтовано 24 буронабивні залізобетонні палі під опори мостопереходу;
 • Змонтовано 24 підлокітники під три опори мостопереходу;
 • Змонтовано та забетоновано 24 стійки під три опори;
 • Виготовлено усі арматурні каркаси монолітних ригелів (зберігалися у виробника);
 • Змонтовано ригель на третій опорі правого проїзду;
 • Змонтовано ригель на другій опорі правого та лівого проїздів;
 • Здійснювалось облаштування ґрат та опалубків для монтажу ригеля першої опори правого та лівого проїздів;
 • Відбувалась підготовка основи під фундаменти підпірної стінки з боку Бериславського шосе;
 • Виготовлено збірні бетонні блоки підпірної стійки на 10 відсотків від загальної проєктної кількості;
 • Земляні роботи виконано на 70 відсотків;
 • Облаштовано 50 зі 140 піщаних бурових паль з боку Бериславського шосе.

Згідно з тендером, який виграло підприємство "Акваспецбуд", вартість капітального ремонту каналізації склала 11,8 мільйона гривень.

 • 4 жовтня

Управління будівництва ХОДА уклало договір з переможцем тендеру – київською фірмою "Укратоменергобуд". Вартість робіт зі зведення мостопереходу склала 357 692 403 гривні. У грудні фірма отримала аванс в розмірі 40 мільйонів гривень. За рік будівництво так і не почалося, хоча…

 • 18 листопада

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Відновлення будівництва мостопереходу в Херсоні. УНІАН

Вчергове заклали символічну капсулу, вона знаменувала відновлення будівництва мостопереходу. У церемонії взяли участь міські та обласні чиновники, гості з Києва. Завершення першої лінії будівництва анонсували на листопад 2018 року.

Керівник управління капітального будівництва ХОДА Олександр Руснак заявив, що орієнтовні терміни завершення усіх робіт – 3 роки.

 • 12 грудня

В ефірі каналу "Скіфія" (нині – "UA: Херсон") міський голова Володимир Миколаєнко сказав, що вірить у те, що мостоперехід таки побудують. За його словами, на 2018 рік в держбюджеті передбачили окремий рядок щодо фінансування будівництва. Відповідаючи на запитання про попередні витрати на це будівництво, Миколаєнко сказав, що ті гроші розікрали. Попри це, відсотки за кредитом на будівництво місто продовжувало сплачувати. Лише за 2017 рік виплатило 4 мільйони гривень.

2018 рік

На будівництво мостопереходу Херсонська міська рада виділила 50 мільйонів гривень. Протягом року кілька разів про це говорив міський голова.

Наприкінці січня голова ХОДА Андрій Гордєєв в ефірі каналу "Скіфія" (нині – "UA: Херсон") заявив, що першу чергу мостопереходу здадуть в експлуатацію вже до кінця року.

"Безпосередньо мостоперехід з дорогою-продовженням Сенявіна, кільцем, переїздом через залізницю і з’їздом праворуч – це буде перша черга, яку ми хочемо закінчити в грудні цього року", - зазначив Гордєєв.

Також очільник області повідомив у нашому ефірі, що 19 мільйонів гривень на будівництво надає держава, 50 мільйонів – бюджет регіонального розвитку, ще 50 – міський бюджет. З держбюджету протягом року мали надати ще 30 мільйонів гривень.

 • 21 грудня

Міський голова Миколаєнко в ефірі каналу "Скіфія" (нині – "UA: Херсон") сказав, що очікування щодо будівництва мостопереходу не виправдали себе. Він звинуватив підрядників у тому, що вони обіцяли запустити першу чергу до кінця року, проте так цього й не зробили. За його словами, пуск першої черги перенесли на березень-квітень 2019 року.

2019 рік

Ситуація із мостопереходом особливо не змінювалась. Лише в червні буцімто для проведення будівельних робіт десь на тиждень перекрили Бериславське шосе. Внаслідок цього перетин вулиці Залаегерсег та Бериславського шосе оснастили світлофором, частково відновили дорожнє полотно, зробили зупинку громадського транспорту. До подальших масштабних зрушень це не призвело, а ця ділянка дороги досі є аварійно небезпечною.

Володимир Миколаєнко протягом року рідко згадував про мостоперехід, проте кілька разів він таки спливав у його заявах.

Станом на 1 січня 2019 року загалом зведення мостопереходу забрало 196,7 мільйона гривень. Про це офіційно повідомляли в облдержадміністрації.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Стан мостопереходу станом на 26 березня 2019 року. khersonci.com.ua

За проєктом, на початок року вартість першого пускового комплексу становила 13,3 мільйона гривень. Заплановане на рік фінансування було в межах 10,8 мільйона гривень з Державного фонду регіонального розвитку та 2,5 мільйони гривень – співфінансування.

 • 18 січня

Під час голосування за отримання кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку на придбання 50 тролейбусів, міський голова Володимир Миколаєнко заявив, що ці гроші також підуть на розширення контактної мережі:

"Ми не тільки закупляємо тролейбуси – ми плануємо розширити контактну мережу з урахуванням того, що у нас найближчим часом буде побудовано мостоперехід. Ми повинні врахувати прокладення контактної мережі – там будуть проходити тролейбуси".

 • 26 березня

Довгобуд відвідав тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян. Йому пообіцяли, що першу чергу мосту здадуть наприкінці 2019 року. Разом з Омеляном довгобуд оглядали Андрій Гордєєв, Володимир Миколаєнко та Олександр Співаковський.

Підрядники під час візиту прозвітували про ускладнення робіт через підйом ґрунтових вод та утворення підземного озера й попросили грошей на укріплення фундаменту.

Станом на 26 березня 2019 року в ОДА звітували про те, що зроблено:

 • монтаж балок штучної споруди (ШС) №1 – 20 штук;
 • облаштування залізобетонних буронабивних паль споруд ШС №2 та ШС №3;
 • виготовлення залізобетонних ростверків;
 • облаштування тимчасової автодороги із залізобетонних плит та тимчасових проїздів зі щебеню;
 • монтаж тимчасового освітлення будівельного майданчика;
 • облаштування майданчиків вивантаження та складування арматурних каркасів;
 • земляні роботи для подовження проспекту адмірала Сенявіна. Тут змонтовано труби дощової каналізації, проведено монтаж дощоприймальних колодязів та нанесено гідроізоляційні шари;
 • на ділянці розворотного кільця шляхопроводу виконано облаштування переходу через теплотрасу, проведено роботи з укладання залізобетонних ригелів.

В ХОДА також зазначали, що найближчим часом планується перелаштування мереж газопостачання та високовольтної лінії електропередач.

"Будівництво століття": 43 роки з історії мостопереходу в Херсоні
Олександр Співаковський та міністр інфраструктури Володимир Омелян оглядають мостоперехід. khersonci.com.ua

До кінця року, як обіцяли чиновники, перша лінія мостопереходу так й не запрацювала.

2020 рік

Протягом першої половини року мостоперехід як такий не з’являвся в офіційних повідомленнях чиновників, які, здавалося б, про нього вже й забули. Як і містяни, які й надалі, прямуючи до Таврійського мікрорайону, простоюють в автомобільних "тягнучках" на залізничному переїзді та під залізничними мостами.

Черговий ажіотаж навколо будівництва мостопереходу очікувався саме наприкінці літа – початку осені, адже попереду – місцеві вибори. Так і сталося. Низка місцевих партійних організацій та кілька потенційних претендентів на посаду херсонського міського голови вже почали активну медійну кампанію, в якій знову обіцяють добудувати мостоперехід.

Також під час візиту голови держави Володимира Зеленського до Херсона, голова Херсонської облдержадмінісрації Юрій Гусєв презентував йому оновлений проєкт мостопереходу, пообіцявши завершити першу чергу будівництва до 1 травня 2021 року. Наразі на об'єкті знову спостерігається пожвавлення. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час свого візиту до Херсона заявив, що будівництво перебуває на особистому контролі в президента.

На початок