Експрезиденту "Мотор Січі" Богуслаєву подовжили перебування під вартою

Експрезиденту "Мотор Січі" Богуслаєву подовжили перебування під вартою

Доповнено
Суд про запобіжний захід Олег Дзюба Вячеслав Богуслаєв
Судове засідання про подовження запобіжного заходу експрезиденту "Мотор Січі" Вячеславу Богуслаєву та начальнику департаменту з зовнішньої економічної діяльності Олегу Дзюбі, Київ, 30 листопада 2023. Фото: Нікіта Галка/Суспільне

Солом’янський районний суд Києва 30 листопада продовжив запобіжні заходи експрезиденту компанії "Мотор Січ" В'ячеславу Богуслаєву та начальнику департаменту з зовнішньої економічної діяльності Олегу Дзюбі. Вони перебуватимуть під вартою без права на заставу до 5 січня 2024 року.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного із зали суду.

Також суд призначив справу до розгляду по суті на 25 грудня 2023 року.

Богуслаєва підозрюють у колабораціонізмі, пособництві РФ і перешкоджанні діяльності ЗСУ. 18 жовтня СБУ поінформувала, що спільно з Офісом генерального прокурора завершила розслідування і передала до суду обвинувальний акт щодо Богуслаєва та Дзюби.

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки скерували до суду обвинувальний акт на експрезидента Мотор Січі Вячеслава Богуслаєва за чотирма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 4 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ст. 111-2 (пособництво державі-агресору);
  • ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань);
  • ч. 1 ст. 258-3 (участь у терористичній групі чи терористичній організації).

Його підлеглий — очільник Департаменту зовнішньоторговельної діяльності підприємства Олег Дзюба — обвинувачується за трьома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 4 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ст. 111-2 (пособництво державі-агресору);
  • ч. 1 ст. 258-3 (участь у терористичній групі чи терористичній організації).

Обом фігурантам загрожує до 15 років тюрми з конфіскацією майна. Розслідування проводили за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.

Прокурор Денис Каспрук просив і для Дзюби, і для Богуслаєва тримання під вартою без застави на місяць більше, до лютого. На думку обвинувачення, актуальними залишаються низка ризиків:

  • переховування, втеча за кордон чи на окуповані території; вплив на свідків;
  • знищення або спотворення доказів; вплив на ряд “важливих підприємств”;
  • майновий стан та знайомство з політиками, представниками влади;
“Ми вважаємо, що ризики досі продовжують мати місце, тому звертаємося до суду з проханням обрати саме такий запобіжний захід” ,– сказав Каспрук.

Адвокати Богуслаєва, яких від сьогодні побільшало до п'яти, всі ризики спростували. З огляду на нібито поганий стан здоров’я та вік обвинуваченого, просили у суду призначити заставу.

“Під час війни Богуслаєв виїжджав за кордон. Але він виїжджав і повертався, це не ризиком. Всі свідки у справі допитані, всі докази зібрані, розслідування у справі вже завершено і нічого нового бути не може. Тому теза, що він може спотворити або знищити якісь докази — це копіпаст з попередніх клопотань”, – зазначив адвокат Руслан Волинець.

“Я взагалі до того, що ви писали не маю стосунку. Коли мене покликали назад на підприємство у 2019-му, то мені придумали посаду “президент, генеральний конструктор”. А тепер вони конструктор викреслюють і кажуть: “Ти знав! Ти знав, що відбувалося в інших місцях.” (на підприємстві – ред.). В моїх посадових обов’язках написано займатися тільки гелікоптерами!” – підкреслив сам Богуслаєв.

Захисники Олега Дзюби, якому інкримінують продаж авіадвигунів до Росії через китайські та турецькі компанії, теж ризики спростували і клопотали про запобіжний не пов’язаний із триманням під вартою.

“Висунуте проти мене обвинувачення абсолютно бездоказове. Бо всі відвантаження були здійсненні з дозволом. По-друге, служба експортного контролю, яка надала дозвіл на експорт, ніяких претензій немає. Я вважаю, що я не заслуговую на таке”, – сказав Дзюба.

Що відомо про справу В’ячеслава Богуслаєва

В'ячеслав Богуслаєв був затриманий у жовтні 2022 року разом з начальником Департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

Як повідомляла Служба безпеки України, після початку повномасштабного вторгнення Росії керівник "Мотор Січ" В’ячеслав Богуслаєв фінансував "ДНР" через сплату податків та зборів у бюджет самопроголошеної республіки. У відомстві вважають, що Богуслаєв співпрацював з українським підприємством, яке з 2014 року знаходиться під контролем так званої "ДНР" та метою якого є постачання авіакомпоненти до підприємств військово-промислового комплексу РФ.

Правоохоронці провели обшуки та виявили понад два десятки медалей, грамот та почесних нагород експрезиденту АТ "Мотор Січ" В’ячеславу Богуслаєву від представників військово-політичного керівництва РФ.

19 травня 2023 року Шевченківський районний суд Києва продовжив запобіжний захід експрезиденту підприємства "Мотор Січ" В’ячеславу Богуслаєву.

16 липня Шевченківський районний суд Києва продовжив тримання під вартою без права внесення застави підозрюваному у колабораціонізмі експрезиденту компанії "Мотор Січ" В'ячеславу Богуслаєву до 9 вересня.

26 вересня суд відхилив апеляцію адвоката В'ячеслава Богуслаєва, якого підозрюють у колабораціонізмі й залишив у силі рішення першої інстанції. Таким чином Богуслаєв залишатиметься під вартою до 22 жовтня.

На початок