Співробітники обласного краєзнавчого музею створили виставку "Незламна Херсонщина"

Співробітники обласного краєзнавчого музею створили виставку "Незламна Херсонщина"

Ексклюзивно

Співробітники Херсонського обласного краєзнавчого музею зібрали матеріальні свідоцтва повномасштабного вторгнення Росії. Вони створили виставку "Незламна Херсонщина". На ній представлені експонати про оборону Херсона, окупацію, звільнення міста від російських військ, життя понад рік під обстрілами. Через загрозу постійних обстрілів експозиція наразі зачинена.

Про оборону Херсона

Один з експонатів виставки "Незламна Херсонщина" — коктейлі Молотова. З ними херсонські тероборонівці пішли на захист міста наприкінці лютого 2022 року, у Бузковому сквері.

"Зараз є меморіальний комплекс у Бузковому парку і саме там наші патріоти зустрічали армію РФ з коктейлями Молотова. Це за межею нашого розуміння така мужність людей. Вони пішли проти російських військових, чинив спротив, пішли ось з такими коктейлями Молотова, тобто це нерівний бій був. Взагалі-то майже всі тероборонівці загинули в Бузковому парку, це така страшна трагедія. Але це наш спротив, коли херсонці з перших днів чинили такий спротив, який залишиться в історії навіки", — говорить в. о. директора обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова.

херсон, виставка, музей
Фото з Херсона на початку російської окупації міста у березні 2022 року. Фото: Суспільне Херсон

Як херсонці чинили спротив на початку окупації

Херсонці продовжували чинити спротив з перших днів окупації: виходили на мітинги протесту проти озброєних російських військових, розвішували по місту синьо-жовті стрічки, малювали патріотичні графіті.

"Але під час окупації взагалі по всій Херсонській області існував та продовжує існувати рух спротиву "Жовта стрічка". Це патріоти, які проходили та залишали жовто-блакитну стрічку, десь якісь написи, але це не залишалось поза зоною уваги військових РФ. І вони цих патріотів нападали, саджали їх на так звані "підвали". Це дійсно був підвал з цегляною підлогою, де на звичайному стільці катували наших патріотів. Їм надягали на голову шапки або мішки, пакети целофанові, руки скручували та катували їх струмом, електричним струмом.

херсон, музей, виставка
Листівки, які під час тимчасової окупації розповсюджували активісти руху "Жовта Стрічка", листопад 2023 року. Фото: Суспільне Херсон

"У нас в Херсоні є такі патріоти й вони приходили до нас в музей, ми з нами маємо таку тісну дружбу. Один з них — Андрій Андрющенко, малював в Херсоні написи, і він прийшов й зробив напис для нашої виставки "Херсон – це Україна". Він розказував, коли він малював це, і діти збирались біля нього, а батьки не могли підходити, тому що вони боялись російських військових. Будь-яку людину могли схопити, а діти не так лякались, вони підходили, питали, чи можна допомогти. Брали долоньки в фарбу й ось таким чином вони залишали свої відбитки. І ми в стилізованому вигляді показали, що відбувалось", — говорить жінка.

херсон, виставка
Одна з фотографій на виставці, де херсонці чинили спротив армії РФ та розвішували жовто-сині стрічки, 2022 рік. Фото: Суспільне Херсон

Центральну установку виставки присвятили дуже важливій події в Херсоні — це мітинги спротиву. Російські військові, які зайшли в Херсон, були не готові та не могли уявити собі, що люди за власною волею виходять на центральну площу міста і там виражають свою волю. 6 березня 2022 року Херсон отримав почесне звання "Місто-герой". Це дійсно так і є, тому що таких сміливих людей, як в Херсоні, армія РФ навіть і не бачила, розповіла Ольга Гончарова. Вона також зазначила, що в окупації були вільний продаж алкоголю, торгівля з землі, більшість магазинів, а також банки, установи та організації не працювали. За її словами, це все призвело до деградації міста та області.

Про життя херсонців у тимчасовій окупації

Після визволення Херсонському краєзнавчому музею фотограф Олександр Корняков подарував світлини, на яких зображений період окупації. Ці світлини дають нам розуміння, що сталося. Коли прийшла російська навала, то все миттєво перейшло в таку стадію, яку можна назвати деградацією, мабуть, тому що були закриті магазини, магазини були розтрощені, пограбовані і торгівля перейшла як-то кажуть на землю. Війна – це взагалі миттєва варваризація, миттєва жорстокість та деградація", — каже вона.

херсон, музей
На світлинах зображена стихійна торгівля під час тимчасової окупації 2022 року. Фото: Суспільне Херсон

"Ще з цього хочу виділити, це екокатастрофа, яка сталась на Чорнобаївці. Там взагалі була розташована птахофабрика, куди російські військові не допускали робітників, і там голодували птахи. Їх прийшлось забивати та роздавати людям. Тобто херсонцям роздавали цих курей безплатно, просто привозили великими такими партіями та кидали біля магазинів та будинків. Наш співробітник музею тоді зробив опудало, щоб люди знали, що це було, як це відбувалось. І дивлячись на це опудало, ми розуміємо, що це була за екокатастрофа", — каже Ольга Гончарова.

Як херсонці зустрічали ЗСУ у день звільнення

Радісні обійми, квіти, над Херсоном і всією правобережною частиною області знову підняли державні прапори. 11 листопада 2022 року Збройні Сили України зайшли у місто.

"І наступний радісний етап – це визволення нашого Херсона. Це була така радісна подія, що всі люди, які очікували вісім місяців цього гетто, цієї тюрми якоїсь, люди зустрічали воїнів-визволителів зі сльозами на очах, це була дуже зворушлива мить і це тривало кілька днів, люди просто виходили на площу – там, де вони зупиняли російських окупантів і де вони кричали: "Геть з Херсона" і на цій же площі вони кричали "Слава ЗСУ". Тому що віра була і надія на наших воїнів", — каже Ольга.

херсон виставка
На фотографіях 11 листопада 2022 року херсонці раді визволенню від російських окупантів та вітають ЗСУ. Фото: Суспільне Херсон

Піксель і бронежилети, тубуси від гранатометів, уламки ракет і снарядів стали музейними експонатами. Український захисник з Херсонщини Дмитро Борисенко передав пограбованому Херсонському музею речі з передової.

"Коли 11 листопада визволили Херсон і мене призначили директоркою музею, то разом з правоохоронцями ми увійшли в музей і побачили той ступінь пограбування, який виник при відході російської армії з Херсона. Коли ми це побачили, це було страшне потрясіння, це був дійсно факт вандалізму і тоді ми відчули підтримку українців, і підтримку саме наших земляків. Вони намагались нам допомогти. І ось серед тих людей, які дуже гаряче любили музей і хотіли допомогти був і Дмитро Борисенко. Це дійсно наш такий палкий друг, і він нам присилав експонати прямо з передової, тому що він знаходився на фронті, він присилав нам експонати, які стали частиною нашої виставки. Він писав, що дуже любить історію, що хоче після війни брати участь в археологічних розкопках і він нам писав, що привезе, відкопає для музею щось таке неймовірне та подарує. Але так сталось, що він загинув. Він прислав нам встиг прислати нам експонати... Для нас це дуже велика втрата, тому що ми з ним спілкувались, підтримували один одного. І це для нас духовно рідна людина, музей втратив друга", — розповіла Ольга.

херсон, музей, виставка
Фрагменти російської військової форми, 2022 рік. Фото: Суспільне Херсон

Як живуть люди понад рік під обстрілами

Наразі понад рік Херсон та правобережжя на лінії вогню. Російські військові цілодобово обстрілюють деокуповані громади. Свідоцтва цієї війни — понівечений метал, уламки зброї знаходять і приносять співробітники музею і містяни для поповнення колекції.

"Як деокупували Херсонщину і саме Херсон, ми одразу почали вже збирати експонати. І саме експонати приносили люди, херсонці, вони приносили те, що знаходили біля своїх будинків, на дорозі. Це експонати – понівечені або гільзи, або уламки снарядів, вони приносили все це до музею, тому що це свідчення того, що відбувається після обстрілів в нашому місті. І можна сказати, що разом з херсонцями ми будували цю виставку", — каже в.о. завідувачки музею.

Щойно безпекова ситуація у місті покращиться, музейники планують відкрити виставку "Незламна Херсонщина" для відвідувачів. І продовжують збирати спогади та матеріальні свідоцтва російської збройної агресії.

Раніше 70 людей змогли відвідати театр ім. Куліша в рамках акції "Квиток херсонцю". Кожен охочий може придбати універсальний квиток, дійсний для всіх заходів театру до 31 січня 2024 року та подарувати його жителю Херсона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок