Чому антибіотики можуть не допомогти, або що таке антимікробна резистентність. Пояснює спеціалістка з Рівного

Чому антибіотики можуть не допомогти, або що таке антимікробна резистентність. Пояснює спеціалістка з Рівного

Ексклюзивно
Таблетки
Фото: УНІАН

Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб провів понад дві тисячі досліджень зразків на чутливість до антимікробних препаратів від початку 2023 року. З них понад 70% виділених мікроорганізмів були нечутливими майже до всього спектру відомих антибіотиків. Серед опитаних центром громадян лише 5% знають, що таке антимікробна резистентність, повідомили у Facebook установи.

Про актуальність цієї теми в етері Українського радіо Рівне розповіла в.о. завідувача відділення інфекційного контролю та антимікробної резистентності обласного центру контролю та профілактики хвороб Марія Носалєва.

Що таке антибіотикорезистентність

"Антимікробна резистентність або антибіотикорезистентність — це стан, коли бактерії перестають реагувати на антибіотики або антимікотики, тобто протигрибкові і протимікробні препарати, і продовжують свій ріст та розвиток в незалежності від призначених ліків. Відповідно з кожним неправильним використанням антибіотиків якісь із бактерій виживають, залишаються і передають цю стійкість наступним поколінням і ці антибіотики можуть бути недієвими", — розповіла фахівчиня.

Чому виникає антибіотикорезистентність

Марія Носалєва зазначила, що чимало людей звикли приймати антибіотики при будь-якому захворюванні або як тільки з'явилася температура. Однак температуру можуть викликати віруси, які є нечутливими до антибіотиків або ж можна приймати антибіотики, які не мають впливу на ту бактерію, яка є в організмі.

А також люди часто переривають курс лікування, однак це є неправильним, бо тоді недолікована інфекція виробляє стійкість, додала фахівчиня.

Скільки часу потрібно приймати антибіотики

"Все залежить, звісно, від антибіотика. Щобільше, якщо це передопераційна профілактика, тобто перед якимось оперативними втручаннями, то це може бути навіть однократно, але загалом близько семи днів. Однак, в цілому, оскільки їх має призначати лікар, то він пояснює, скільки їх приймати", — розповіла спеціалістка.

Чому важливо знати про антибіотикорезистентність

Марія Носалєва зазначила, що ця тема набула актуальності з 2015 року, коли в Китаї виявили перших бактерій, стійких абсолютно до всіх відомих антибіотиків, навіть до антибіотиків "останньої надії"Антибактеріальні препарати групи «резерву» або антибіотики «останньої надії» — це останній шанс пацієнта, що має тяжку бактеріальну інфекцію на виліковування, а іноді й життя.. Все більше країн почали відмічати, що у деяких пацієнтів, які безконтрольно приймають ліки або займаються самолікуванням, виникають випадки, коли популярні антибіотики не діють на прості захворювання.

"Також необхідно зважати, що в країні війна і багато людей цивільних, військових отримують поранення, які необхідно лікувати одразу. Але ми маємо дуже багато етапів  евакуації. Деякі люди не мають кваліфікованої медичної допомоги, знаходяться або в окупації, або просто в зоні бойових дій.

Через це лікування затягується й інфекції, які можуть потрапити є, по-перше, нелікованими. По-друге, в умовах обмежених ресурсів часто п'ють антибіотик просто аби полегшало. Коли такі люди потрапляють на третинну кваліфіковану медичну допомогу, ми виявляємо у них мікроорганізми, які є стійкими", — зазначила фахівчиня.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2019 році майже п'ять мільйонів смертей були пов'язані саме з антибіотикорезистентністю.

Антибіотикорезистентність під час воєнного стану

"Наша бактеріологічна лабораторія робить дослідження на чутливість — ці дослідження можуть бути з ран, дослідження крові або спинномозкової рідини. Дійсно, 73,3% є стійкими, тобто рекомендованими до нагляду, саме по Рівненщині. По Україні — це 59,9%. Порівняно з минулими роками або навіть місяцями, якщо брати по Україні, показник вже є кращим, тобто за минулий місяць це було 63% відрекомендованих до нагляду мікроорганізмів. Відповідно ми бачимо позитивну динаміку", — зауважила спеціалістка.

Як лікарі ставляться до питання антибіотикорезистентності

Марія Носалєва розповіла, що антибіотикорезистентність є актуальним питанням у лікарнях і "думки розділяються дуже сильно". Водночас, сказала, що більшість клінічних спеціалістів, лікарів, особливо інфекціоністів — підтримують поширення інформації про антибіотикорезистентність і рецептурний відпуск антибіотиків.

"Зі слів інфекціоніста Рівненської обласної клінічної лікарні імені Ю. Семенюка Дмитра Курилова, наразі дуже важливо не тільки пояснювати пацієнтам, але й лікарям, а в першу чергу — керівникам, тобто головним лікарям, чому важливо, щоб клініцисти отримували підтримку десь згори, щоб вони мали змогу спертися на когось, коли вони пацієнтам не дозволяють просто їсти антибіотики ложкою", — додала вона.

Законодавча база

Зі слів спеціалістки, законодавча база — це три основних накази, які регламентують, по-перше, адміністрування, тобто контроль відпуску антимікробних препаратів в лікарнях саме для лікарів.

Антибіотики поділили на три основних групи:

 • група дозволу, яка призначається просто лікарем;
 • група спостереження, для призначення якої необхідно підтвердження бактеріологічне або підтвердження фармацевта;
 • група резерву — це, так звані, антибіотики "останньої надії", які використовуються при дуже важких ситуаціях.

"Є два накази, які регламентують причини призначення антибіотиків перед операціями або для лікування тих чи інших хвороб", — зауважила Марія Носалєва.

Що робити, аби уникнути антибіотикорезистентності

Фахівчиня розповіла про те, як вберегтися від антибіотикорезистентності:

 • не призначати антибіотики собі самостійно;
 • не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях. Якщо призначив лікар, тоді приймаємо, якщо ні — обходимось іншими ліками;
 • не переривати курс лікування, навіть якщо стало легше;
 • не використовувати антибіотики, які залишилися після попереднього курсу лікування, надалі;
 • не радити антибіотики друзям, знайомим просто тому, що вам допомогло;
 • вакцинуватися, бо чим менше ми хворіємо — тим менша є потреба в ліках і антибіотиках;
 • дотримуватися правил особистої гігієни — мити руки, прикривати носа чи рота, коли у нас є якісь катаральні явища, застуда, наприклад;
 • готувати рибу, м'ясо, щоб не виникала необхідність в антибіотиках чи проти гельмінтних засобах, до прикладу;
 • мати різні дошки, бажано для сирого м'яса, риби і овочів, тобто для продуктів, які термічно оброблюють;
 • використовувати бар'єрні засоби контрацепції, оскільки вже існують види нейсерії гонореїГонокок (Neisseria gonorrhoeae) — збудник гострого запалення слизових оболонок сечостатевих шляхів — гонореї та запалення очей у новонароджених, яке призводить до сліпоти — бленореї.Гонокок вперше був виділений Альбертом Нейссером від хворого на уретрит, а чисту культуру отримав у 1885 році Бумм. Заразивши здорову людину він таким чином спричинив типову гонорею., які є досить стійкими до антибіотиків.

Чи виявили на Рівненщині стійкі до антибіотиків мікроорганізми

"Мікроорганізмів, стійких до всіх відомих антибіотиків, наразі не було виявлено. Принаймні з моменту, коли почали активно адмініструвати, з 2021 року. Однак псевдомонади, клебсієли, стафілококи і ентерококи — це бактерії, які мають стійкість до багатьох антибіотиків. Більшість цих мікроорганізмів — це виділення з ран, а такі як стафілококи або ентерококи — це кишкові та шкірні інфекції", — додала спеціалістка.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок