Суд закрив справу щодо повернення "ПриватБанку" його колишнім власникам

Суд закрив справу щодо повернення "ПриватБанку" його колишнім власникам

"ПриватБанк"
"ПриватБанк". Ілюстративне фото: УНІАН

Господарський суд міста Києва 27 листопада підтвердив неможливість повернення державного "ПриватБанку" колишнім власникам. Справа розглядалася з 2020 року

Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.

"Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27 листопада 2023 року закрито провадження у справі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу "ПриватБанку" внаслідок яких держава набула у власність 100% акцій банку в грудні 2016 року, та зобов’язання повернути колишньому акціонеру у власність акції банку", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що справа була відкрита у 2020 році за позовом колишнього акціонера "ПриватБанку" Геннадія Боголюбова до НБУ, Кабміну, Мінфіну, ПриватБанку та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Боголюбов намагався в судовому порядку повернути у власність акції фінустанови та оскаржити договір купівлі-продажу акцій неплатоспроможного "ПриватБанку", внаслідок якого держава набула у власність 100% акцій банку та витратила на його докапіталізацію понад 155 млрд грн.

Начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук, поінформував, що суд закрив провадження у справі на підставі норм закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів регулювання банківської діяльності" № 590-ІХ. За його словами, відповідно до цього закону провадження з такими позовними вимогами підлягають закриттю. Боголюбов сформував такі позовні вимоги, наслідком задоволення яких є повернення йому акцій банку, однак закон це прямо забороняє, що й констатував суд.

Григорчук також нагадав, що відповідно до статті 41 закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" після укладення договору купівлі-продажу акцій неплатоспроможного банку та їхньої передачі інвестору держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані нею акції банку та такі акції не можуть бути витребувані на користь попереднього власника.

Адвокат "ПриватБанку" Віктор Тарасенков наголосив, що закриття цієї справи — перемога правосуддя та держави, як єдиного акціонера фінустанови.

"У цій справі Боголюбов, колишній власник ПриватБанку, намагався витребувати акції "ПриватБанку", що був націоналізований, у свою власність. Суд, неухильно дотримуючись приписів закону, закрив провадження у даній справі, як того і вимагає закон №590. Безумовно, це перемога правосуддя та держави, як єдиного акціонера банку", — сказав Тарасенков.

15 листопада шостий апеляційний адміністративний суд Києва підтвердив, що націоналізація "ПриватБанку" у 2016 році була законною і що неможливо повернути банк колишнім власникам. Таким чином рішення окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) від 18 квітня 2019 року, яким тоді задовольнили позов колишнього співвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського до НБУ, Кабміну, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було скасовано.

15 лютого Велика палата Верховного суду України вперше застосувала так званий "антиколомойський" закон №590. Тоді було прийнято рішення, що "ПриватБанк", який було націоналізовано у 2016 році не повернеться до його колишніх власників.

Націоналізація "ПриватБанку"

Націоналізація "ПриватБанку" відбулась 18 грудня 2016 року через його неплатоспроможність. НБУ зафіксував проблеми із достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів установою. Після стрес-тестування банку став зрозумілий масштаб проблем, який загрожував стійкості всієї банківської системи України. Нацбанк порекомендував власникам "ПриватБанку" вжити відповідних заходів, але вони провалили терміни трансформації та не виконали її в повному обсязі. Йшлося про переведення кредитної заборгованості перед банком на прозорі дійсні бізнеси із реальними заставами, достатніми для обслуговування кредитів, що дозволило б банку перейти в рамки адекватності капіталу.

"ПриватБанк" у 1992 році був одним із перших комерційних банків в Україні. Станом на 2016 рік у банку відкрили рахунки понад 22 мільйони клієнтів. Фінустанова обслуговувала приблизно 60% транзакцій та половину платіжних карток, випущених в Україні. У банку на той час було сконцентровано 40% депозитів всієї банківської системи. До передання банку державі ним володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які контролювали 92% акцій.

Позов Олександра Дубілета щодо "ПриватБанку"

На момент націоналізації "ПриватБанку" головою правління був Олександр Дубілет. У 2021 році він звернувся до суду з позовом до "ПриватБанку", Міністерства фінансів і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цим позовом він вимагав визнати недійсним договір, за яким держава викупила акції банку за 1 гривню.

Господарський суд у Києві закрив справу, проте Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення і повернув справу в першу інстанцію. Банк подав касацію.

Касаційний господарський суд у Верховному суді попросив Велику палату вирішити правову проблему щодо застосування так званого "антиколомойського закону", який передбачає, що колишні власники банку можуть отримати лише грошове відшкодування за нього.

"Антиколомойський" закон № 590

13 травня 2020 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про банки. Це була одна з вимог Міжнародного валютного фонду перед наданням Україні кредитного траншу у 2021 році. Документ підтримали 270 нардепів.

Ухвалений законопроєкт надав Нацбанку повноваження щодо регулювання діяльності інших фінустанов. Також документ дозволив удосконалити механізм ліквідації таких установ. Щодо націоналізованих банків, то документ остаточно заборонив скасовувати рішення про націоналізацію.

Законопроєкт про банки називають "антиколомойським", адже він унеможливлює повернення "ПриватБанку" ексвласникам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

У пресслужбі банку зазначили, що важливість цієї справи полягала у тому, що від її результату залежав розгляд ще кількох десятків подібних позовів, через які колишні власники "ПриватБанку" намагались оскаржити законність процесу націоналізації.

На початок