Боротьба триває: представники Чернігівської єпархії УПЦ (МП) не підписують документи про передачу храмів

Боротьба триває: представники Чернігівської єпархії УПЦ (МП) не підписують документи про передачу храмів

Представники Чернігівської єпархії УПЦ (МП)УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви. не підписують складений Мінкультом акт приймання-передачі в користування заповідника “Чернігів Стародавній” храмів. Про це Суспільному сказав виконувач обов'язків директора заповідника Андрій Лісовий. Мова про понад десяток об’єктів, серед яких найдревніший храм міста Спасо-Преображенський собор, а також Троїцький та Успенський собори Єлецького монастиря. Ними майже 30 років користувалися представники УПЦ. Тепер храми закриті. Зробили це за результатами роботи комісії Мінкульту, яка визнала стан святинь незадовільним.

Андрій Лісовий припускає, такі дії представників Чернігівської єпархії можуть бути спробою штучно зупинити процес повернення храмів у користування заповідника.

"Я впевнений, що вони радились зі своїми адвокатами. Мабуть, їм підказували саме діяти в такий спосіб, як вони зараз це роблять. Мені важко сказати, чим вони керуються. Можливо, адвокати їм радять так робити", – каже Лісовий.
Боротьба триває: представники Чернігівської єпархії УПЦ (МП) не підписують документи про передачу храмів
Андрій Лісовий. ФОТО: Суспільне Чернігів

З його слів, представники заповідника відправили два паперові й один електронний лист до Чернігівської єпархії з проханням прибути на зустріч і підписати акт. Також відправили копію акту для попереднього ознайомлення.

"Призначили їм зустріч 20 листопада в адміністрації заповідника для підписання. Але ані 15, ані 16, ані 17 і до цього дня (24 листопада — ред.), Укрпошта не змогла вручити нашого листа, бо під різними об’єктивно-суб’єктивними обставинами, під різними приводами, єпархіальне управління УПЦ відмовляється приймати цей лист".

Андрій Лісовий каже, опечатані комісією Мінкульту храми так і залишаться зачиненими. А, якщо представники Чернігівської єпархії так і не підпишуть документи, він змушений буде надсилати їх до Мінкульту без їх офіційної згоди.

"У понеділок ми зафіксуємо те, що вони вкотре не з’явились, і всі матеріали без підписаного акта, будуть надіслані Міністерству культури та інформаційної політики у такому вигляді, як вони є. Але буде додатковий документ, який фіксує, що УПЦ не з’явились на підписання документа. Паралельно ведеться робота і в судовому порядку. То, я вважаю, що ці спроби є штучно надуманими, які не мають зупинити процес повернення майна від користувача, який неналежним чином його використовував".
Боротьба триває: представники Чернігівської єпархії УПЦ (МП) не підписують документи про передачу храмів
Ігор Пидан. ФОТО: Суспільне Чернігів

Секретар Чернігівської єпархії УПЦ (МП) Ігор Пидан у коментарі Суспільному сказав: висновків комісії вони ще не бачили й документи їм не надходили.

"Цих висновків ми ще не бачили. Можна коментувати тільки те, що ти бачив і що ти знаєш. Ми нічого ще не бачили. Жодні документи від Міністерства культури або від Чернігова Стародавнього, по результатам комісії, яка проводилась, до Чернігівської єпархії ще не надходили".

Нагадаємо, 26 пам’яток архітектури, серед яких найдревніші православні храми Чернігова якими були у користуванні УПЦ МП, досліджувала комісія Міністерства культури. 5 жовтня її представники почали роботу на об'єктах, які входять до структури заповідника "Чернігів Стародавній". За результатами обстежень храми опечатали, закривши парафіянам до них доступ. Релігійна громада УПЦ Московського патріархату називає такі дії протиправними і припускає, що таким чином у них хочуть забрати храми.

Як комісія Мінкульту закрила храми через незадовільний стан — дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок