Жителі села на Буковині проголосували за перехід до ПЦУ

Жителі села на Буковині проголосували за перехід до ПЦУ

Жителі села на Буковині проголосували за перехід до ПЦУ
Фото: Суспільне Чернівці

Жителі села Ржавинці Чернівецької області проголосували за перехід від Української православної церкви до Православної церкви України. Це рішення одноголосно підтримали понад 300 жителів, які були на зборах.

Про це у коментарі Суспільному розповіла місцева жителька та членкиня ініціативної групи Лідія Граб.

Збори парафіян відбулися у місцевому будинку культури 24 листопада. На них зібралися 303 жителі громади – усі вони проголосували за зміну канонічного підпорядкування. Загалом у селі проживають понад три тисячі людей.

За словами Граб, у селі й раніше розглядали можливість переходу до ПЦУ, втім після того, як парафія УПЦ передала храм у власність приватної організації це рішення підтримали більше жителів села.

Наступного тижня готуватимуть документи до обласної адміністрації, щоб зареєструвати статут нової релігійної громади.

Що відомо про церкву у Ржавинцях

У селі Ржавинці Юрковецької громади передали храм на честь Святої Трійці у приватну власність. Настоятель храму Сергій Козарь у коментарі Суспільному розповів, вирішили створити приватну установу "Соціально-духовний центр на честь Святої Трійці", щоб убезпечити храм від "рейдерського захоплення прихильниками Православної церкви України".

"З 2019 року, коли дарували Томос ПЦУ, було багато рейдерських захоплень храмів. Щоб запобігти бійкам з болгарками та битками, ми вирішили рухатися у юридичному полі: при створенні приватної установи будівлю церкви передарували в майно духовно-соціальному центру", – каже Козарь.

Збори відбулися 6 серпня. У них взяли участь 25 парафіян. Настоятель каже, про наміри провести збори не оголошували, аби їх не зірвали. За статутом релігійної організації від 2017 року, рішення у релігійній громаді можуть приймати щонайменше десять її членів.

"Неодноразово, дивлячись на дії, які були в нашій громаді та сусідніх селах, все робиться для того, аби поступово всі структури перевести до ПЦУ. Під час переходів ми читали коментарі, що Ржавниці – наступні, й нам допоможуть перейти. Ми національно-патріотично налаштовані, але наша віра і наш патріотизм — це різні речі. У нас є три статути, і в жодному з них немає приставки "Московський патріархат". Наразі ми побачили лиш такий спосіб: як можемо, так і захищаємо свою церкву.

Церкву у Ржавинцях завершили будувати у 1991 році. Гроші на це давали жителі села. Голова Юрковецької громади Віталій Шафер каже, про збори парафії, на яких вирішили створити приватну організацію та передати їй церкву, місцеві жителі не знали. Крім будівлі церкви, у приватну власність перейшли криниця, два пам’ятні знаки, дзвіниця.

"Коли Роман Грищук в інтерв'ю розповів, що не одна громада може опинитися в ситуації, як у Сокирянах, я вирішив перевірити, що у Ржавинцях. Побачив, що були створені дві організації, які об'єднали свої капітали. Керівник, на підставі зборів 6 серпня, передав організації майно релігійної громади".

Шафер каже, наразі в усному зверненні повідомили про ситуацію Службу безпеки України, а також поліцію. Крім цього, консультуються з юристами, щоб у законний спосіб повернути майно.

Також планують звертатися до антирейдерського комітету при Міністерстві юстиції.

Які громади перейшли до ПЦУ

Цьогоріч канонічне підпорядкування змінили дев'ять релігійних громад. Про це на брифінгу 10 листопада повідомила заступниця начальника обласної адміністрації Юлія Грицку-Андрієш. Йдеться про релігійні громади сіл Рингач, Погорілівка, Чорний Потік, Прилипче, Росошани, Бережонка, Іванівці, Каплівка та міста Сокиряни.

Які відбувається перехід

Заяви про перехід та нові статути релігійних організацій реєструють в обласному управлінні культури. Грицку-Андрієш каже, в середньому реєстрація відбувається впродовж двох тижнів.

"Після цього відбуваються судові засідання, бо зрозуміло, що ніхто так просто не відпускає релігійні організації. Це теж може тривати роками".

В обласній військовій адміністрації юристи консультують людей, які ініціюють перехід громади. Також допомагають їм правильно оформлювати документи. Грицку-Андрієш каже, це потрібно для можливих судових засідань.

"У прийомні дні — вівторок і четвер — представники громад можуть прийти, принести документи й фахово доопрацювати. Після цього ми будемо реєструвати перехід, оскільки часто є багато помилок при поданні переліку документів", — каже начальниця обласного управління культури Олена Боднар.

Загалом в області зареєстровано майже 400 релігійних організацій Української православної церкви московського патріархату та понад 150 — Православної церкви України. З 2019 року в області 33 релігійні громади перейшли до ПЦУ, каже Грицку-Андрієш.

Як релігійній громаді змінити підлеглість

  • Парафія має провести загальні збори. Рішення про перехід має ухвалити не менш як дві третини від кількості членів релігійної громади.
  • Рішення мають засвідчити підписами.
  • Аби зареєструвати релігійну громаду, її члени повинні подати статут нової громади, копію рішення про її утворення, протокол загальних зборів з підписами. Також надати список не менше десяти засновників релігійної громади.
  • Має бути документ з правом власності чи користування приміщенням або письмова згода його власника, що він дозволяє громаді користуватися приміщенням.
  • Ці документи передають до місцевої адміністрації з заявою на ім'я голови ОВА.
  • Після переходу громади не втрачають прав на майно та культову споруду.
  • Частина громади, що виступила проти переходу, може зареєструвати власний статут та укласти договір про порядок користування культовою спорудою.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок