"На нуль" без диму та нафтопічки — як на Буковині створюють нові винаходи для обігріву ЗСУ

"На нуль" без диму та нафтопічки — як на Буковині створюють нові винаходи для обігріву ЗСУ

"На нуль" без диму та нафтопічки — як на Буковині створюють нові винаходи для обігріву ЗСУ
Волонтери роблять пічки на дизелі. Фото: Суспільне Чернівці

У Кіцмані Чернівецької області створюють звичайні буржуйки на дровах, а також окопні, які не димлять та такі, що працюють на дизелі. Схему та основу роблять працівники управління житлово-комунального господарства. Але місцеві жителі також приходять допомагати у виготовленні.

Пічки передають на фронт, щоб отримати відгуки та побажання від військових, а потім вдосконалюють виробництво. Суспільне Чернівці розповідає, як комунальники виготовляють пічки.

На базі комунального підприємства кіцманчани волонтерять другий сезон, загалом — займаються цим майже десять років. Буржуйки для бійців робили й раніше – вони переважно були на дровах, але цьогоріч на замовлення військових почали зварювати такі, які б працювали на дизельному пальному, розповів Суспільному інженер з благоустрою Дмитро Сухарик. До волонтерів звернулися бійці з запитом на пічку, якою могли б обігріти ангар для ремонту техніки. Сухарик каже, пічка на дизелі спроможна це зробити.

"Цьогоріч зробили до 30 пічок на дровах, а нафтопічки лиш почали розробляти. Дві з них вже відправили хлопцям на передову. Працюємо щодня, крім вихідних, але деколи й у суботу, коли є потік людей. Є пару людей, які постійні, але ж є робота по комунальному господарству міста. Якщо дощ, залучаємо працівників сюди", – розповідає Сухарик.

Пічки гріють на дизелі та окопних свічках
Так виглядають пічки. Фото: Суспільне Чернівці

пічки для ЗСУ
Фото: Суспільне Чернівці

Також на замовлення волонтерів почали зварювати бездимні пічки – вони нагріваються на окопних свічках. Наразі майструють 20 таких виробів.

"Там вставляється окопна свічка, й у пічці акумулюється тепло. Гази виходять через гофру та трубу – так немає диму, а в землянці тепло. Труба виводиться в сторону, якщо стрілятимуть [російські військові], то не помітять", – каже волонтер.

Волонтери намагаються робити універсальні буржуйки, щоб можна було грітися, кип'ятити на них воду, готувати чи підігрівати їжу. Також планують зварювати пічки з поручнями, на яких бійці могли б сушити вологий одяг чи взуття.

Нафтопічки для військових роблять у Кіцмані
Окопна пічка. Фото: Суспільне Чернівці

Зварювальник Олексій вдень може виготовити три буржуйки. На один виріб витрачає дві-три години, якщо має готові матеріали. На пошук та довіз матеріалів витрачають найбільше часу – для цього переважно звертаються до пунктів прийому металу, каже комунальник Ярослав Дацун. Також жителі громади можуть самі привозити метал волонтерам – так дві жінки привезли волонтерам пів тонни металу.

"Є пункт прийому металу у Садгорі, який нам дуже допомагає. Також багато людей приходять до нас й пропонують забрати у них з дому матеріал. Нам згодиться будь-який матеріал: і труби, і бляхи, і арматура. Якщо якийсь матеріал не можемо застосувати, то можемо його обміняти на якійсь металобазі на той, що нам потрібний", – каже Дацун.

волонтери кіцмані
Фото: Суспільне Чернівці

Кійманський ВУЖКГ
Фото: Суспільне Чернівці

Дацун розповідає, що на різних позиціях бійці потребують різних видів буржуйок. Так на позиції, які ближчі до "нуля", волонтери роблять невеликі пічки, які легко переносити, а на більш тилові — можуть передавати масивніші буржуйки – виготовлення таких потребує більше часу та матеріалів.

"Будемо робити це, скільки потрібно – до перемоги. Робочих рук ніколи не вистачає. Якби було більше, більший обсяг роботи зробили б. Волонтерів об'єднує першочергово Україна: тут є воля та вільні люди. Вони роблять все за своїм бажанням", – каже Сухарик.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок