Втеча чоловіків за кордон: що кажуть у ВР та Українській Гельсінській спілці з прав людини

Втеча чоловіків за кордон: що кажуть у ВР та Українській Гельсінській спілці з прав людини

Майже 20 000 українських чоловіків нелегального перейшли кордон із сусідніми країнами, аби уникнути військової служби.Такі дані оприлюднили журналісти BBC із посиланням на дані Румунії, Молдови, Польщі, Угорщини та Словаччини у період від 24 лютого 2022 року і до 31 серпня 2023 року.

У жовні 2023 року речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в коментарі Радіо Свобода заявив, що прикордонники щодоби затримують приблизно 30 людей, які намагаються незаконно виїхати з України. Народний депутат та член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський сказав виданню, що уникнути мобілізації в армію намагаються від 1 до 5% українських чоловіків.

Федір Веніславський розповів в етері "Суспільне. Спротив" про незаконний перетин кордону, які шляхи шукають ухилянти та про новий законопроєкт про мобілізацію. Адвокат громадської приймальні Української Гельсінської Спілки з прав людини Роман Лихачов пояснив про відповідальність та шляхи уникнення мобілізації, які бачить найпоширенішими.

Зі слів Федора Веніславського, немає точних даних про кількість втікачів за кордон від початку повномасштабного вторгнення РФ:

"Такі дані отримати достатньо складно, оскільки незаконний перетин може бути зафіксований лише з боку тих країн, на території яких такі особи потрапили без проходження відповідного прикордонного контролю. Але від наших партнерів такої офіційної інформації не бачив, тому про якісь конкретні цифри говорити зараз достатньо складно. Хоча з точки зору правового співробітництва з прикордонними країнами, ці питання мали бути вирішені в порядку реадмісії Взаємні зобов'язання держав, які закріплюються у міжнародних угодах, прийняти назад власних громадян, а також громадян третіх країн та осіб без громадянства, які незаконно прибули на територію однієї з договірних сторін, або, прибувши законно, втратили підстави для легального перебування., тому Україна має відповідний договір з сусідніми державами".

Він повідомив, що місяць тому на території сусідньої держави затримали громадянина України, який незаконно перетнув кордон та його мають повернути, однак це явище він не називає масовим.

Федір Веніславський пояснив, що незаконний перетин державного кордону — це один із можливих варіантів уникнення призову на військову службу, однак є й легальні механізми, які використовують чоловіки:

"Тут є зловживання — коли людина не має реального наміру, наприклад, навчатися, але поступає на навчання — вона отримує відстрочку від призову. Також може бути фіктивний шлюб, оформлення опікунства за особу, яка є недієздатною. Є багато легальних механізмів".

Як боротися з ухильництвом

Він додав, що для боротьби з ухильництвом необхідно проводити роз'яснювальну кампанію:

"Необхідно формувати в суспільстві [думку — ред.] про необхідність збереження нашої державності, нашої нації. Ми на комітеті з національної безпеки, оборони та розвідки періодично розглядаємо питання, пов'язані з удосконаленням законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію. Ті випадки, які мають місце для зловживання, ми намагаємося унормувати. Однак загальні рецепти, які, скажімо, змусять людей, або стимулюватимуть їх добровільно, або в порядку визначеного закону, виконати свій військовий обов'язок — достатньо складно".

У чому полягає новий законопроєкт про мобілізацію

Федір Веніславський розповів про новий законопроєкт щодо зміни правил мобілізації, військового обліку та проходження військової служби, який готують до реєстрації у Верховній Раді:

"Законопроєкт покликаний вирішити низку проблем. Насамперед — це проблема забезпечення відпочинку тих, хто воює тривалий час на передній лінії, у цьому законопроєкті передбачена необхідність відновлення, відпочинку тих військових підрозділів, які безпосередньо виконують бойові завдання. Цей законопроєкт також покликаний унормувати збільшення періоду щорічної основної додаткової відпустки, а також деякі питання удосконалення мобілізаційної діяльності. Він ще повністю не сформований, однак ми його допрацюємо".

Яка відповідальність за виїзд за кордон

Адвокат громадської приймальні Української Гельсінської Спілки з прав людини Роман Лихачов розповів про відповідальність за незаконний перетин кордону та шляхи уникнення мобілізації:

"Якщо говорити про перетин кордону, то кожного дня велику кількість громадян затримують працівники прикордонної служби. На даний час відповідальність, яка встановлена Кримінальним кодексом України, а саме — за 336 статтею щодо ухилення від мобілізації, досить важко їм до них буде застосовувати, оскільки відповідних стверджувальних документів, що вони злісно ухилялись від мобілізації, немає. Тобто ці кримінальні справи до суду, скоріш за все, не дійдуть".

Він пояснив, яка відповідальність за перетин кордону з підробленими документами або поза межами пропуску за статтею 358 ККУ, несе за собою адміністративну відповідальність, строки притягнення до неї — три місяці:

"З людського фактора — вони дійсно порушили і дійсно є необхідність участі всіх чоловіків у війні проти РФ, але на даний час статті Кримінального кодексу, яку чітко можна застосовувати, на жаль, немає".

Він зазначив, що ці чоловіки досить часто перебувають під тимчасовим захистом країн Європи:

"Тут вже включаються додаткові механізми захисту європейських держав і інших держав щодо наших громадян. Їх важко буде депортувати".

Роман Лихачов додав, що наразі чоловіки масово одружуються та шукають через інтернет людей з інвалідністю:

"Такий шлюб фіктивно визнати не можна, люди на кордоні пред'являють документи, проїжджають з особами з інвалідністю і це законно. Дуже багато у нас стало доглядальників за особами з інвалідністю, а також отримують довідки від військово-лікарських комісій, хоча немає відповідних захворювань. Таких випадків багато, сам бачив оголошення в інтернеті, що за 7 000 доларів можна одружитися з людиною з інвалідністю, аби виїхати за кордон".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок