Замінити песо доларом, спалити Центробанк, не вступати в БРІКС. Що пропонує Мілей — новий президент Аргентини

Замінити песо доларом, спалити Центробанк, не вступати в БРІКС. Що пропонує Мілей — новий президент Аргентини

Хав’єр Мілей виступає після перемоги на президентських виборах, 19 листопада 2023
Хав’єр Мілей виступає після перемоги у другому турі президентських виборів у Буенос-Айресі, Аргентина, 19 листопада 2023. AP Photo/Rodrigo Abd

20 листопада Аргентина обрала нового президента. Ним став Хав’єр Мілей, який набрав майже 56% голосів. Суспільне розповідає, хто він такий, що планує робити на посаді, чому Мілея порівнюють з Дональдом Трампом та чого від нього очікувати Україні.

Вибори в Аргентині

19 листопада в Аргентині відбувся другий тур президентських виборів. Основними претендентами на посаду глави держави були депутат, лідер політичної коаліції La Libertad Avanza (Свобода наступає) Хав’єр Мілей та чинний міністр економіки країни Серхіо Маса, який представляв коаліцію Unión por la Patria (Союз за Батьківщину).

За результатами першого туру, Маса набрав майже 37% голосів виборців. Мілей — майже 30% голосів, але у другому турі за нього проголосували майже 56% (14,4 млн). Стільки голосів в Аргентині не отримував жоден з кандидатів у президенти після закінчення періоду військової диктатури Хорхе Відели у 1983 році.

Хав’єр Мілей
Кандидат у президенти Хав’єр Мілей прибуває для голосування на другому турі президентських виборів у Буенос-Айресі, Аргентина, 19 листопада 2023. Фото: AP /Matias Delacroix

Від телеексперта до президента

Хав’єр Мілей народився 22 жовтня 1970 року у Буенос-Айресі. У 1993-му здобув ступінь бакалавра економіки у приватному Університеті Бельграно, а пізніше — ще два ступені магістра: в Інституті економічного і соціального розвитку та Університеті Торкуато-ді-Телла.

Понад два десятки років Мілей викладав у вишах Аргентини та інших країн, писав наукові праці, видавав книги. Остання з них — El camino del libertario (Шлях лібертаріанця), вийшла минулого року. Також він був головним і старшим економістом у різних державних та приватних структурах, зокрема в банку HSBC і пенсійному фонді Maxima.

З 2012 року Мілей почав писати статті в ЗМІ, виступав на телебаченні та вів власну програму. Завдяки цьому він широко відомий в країні.

У 2019 році Мілей приєднався до Лібертаріанської партії. За два роки став депутатом Національного конгресу Аргентини та очолив в ньому правоконсервативну коаліцію La Libertad Avanza. У президенти Мілей балотувався від неї.

Що пропонує Мілей

"Сьогодні історична ніч для Аргентини. Сьогодні настав кінець занепаду Аргентини. Сьогодні кінець моделі всюдисущої держави, яка веде до зубожіння аргентинців", — так після перемоги Хав'єр Мілей звернувся до прихильників.

Мілей обійшов свого суперника — Серхіо Масу, на 11%. Це значно більше, ніж прогнозували соціологи. Причини такої підтримки — економічна стагнація в країні. У 2024-му на Аргентину чекає виплата зовнішнього боргу у 22 млрд доларів США. Інфляція в країні на рівні 150%, борг перед МВФ у 44 млрд доларів, а отже, є велика зневіра у чинних політиках, на чому частково зіграв Мілей — під час передвиборчої кампанії він критикував керівників країни, часто переходячи на крик та образи.

Новий президент вважає себе "анархо-капіталістом", пропонує замінити національний песо на американський долар, заперечує глобальне потепління, виступає за заборону абортів і легалізацію торгівлі людськими органами.

Хав’єр Мілей виступає після перемоги на президентських виборах, 19 листопада 2023
Хав’єр Мілей біля передвиборчого штабу після перемоги у другому турі президентських виборів у Буенос-Айресі, Аргентина, 19 листопада 2023. AP Photo/Natacha Pisarenko

Серед решти пропозицій Мілея — скоротити держвидатки на 15% (зокрема, за рахунок закриття Міністерств культури та освіти), скасувати Центробанк (на передвиборчих мітингах він обіцяв його "спалити"), ослабити контроль за продажем вогнепальної зброї та приватизувати сектор охорони здоров'я.

Через подібні ініціативи Мілея називали аргентинським Трампом. Під час одного з передвиборчих мітингів він вийшов з пилою на сцену на знак своєї рішучості "навести лад". Через це отримав ще одне прізвисько — "економіст із бензопилою".

Загалом, Мілей вважає, що з вирішенням проблем Аргентини впораються "навіть собаки". Одна з них — його нині покійна, з його слів, через медіума "сказала йому йти у президенти".

Зовнішня політика Мілея

Основними орієнтирами для зовнішньої політики Мілея, за його словами, мають стати США та Ізраїль, куди він планує свої перші міжнародні візити. Під час передвиборчої кампанії Мілей навіть обіцяв перенести посольство Аргентини з Тель-Авіва у Єрусалим, що після перемоги нагадав йому очільник МЗС Ізраїлю.

Також Мілей заявив, що не бажає мати "справи з соціалістами й комуністами", а отже виступає за радикальне зменшення співпраці з основними торговими партнерами Аргентини — Бразилією та Китаєм. Китай Мілей називає "вбивчою" країною, а президента Бразилії Лулу да Сілву — "корумпованим комуністом".

Окрім того, Мілей натякав на можливість виведення Аргентини зі складу економічного союзу країн Південної Америки (Меркосур) та критикував торговельну угоду з ЄС, яку готує організація.

Співпрацювати з Росією новий президент Аргентини наміру не має, та заявив, що за його правління країна відмовиться від вступу до БРІКС. Кремль відреагував на це заявою про те, що РФ все ж планує зберегти відносини між Москвою і Буенос-Айресом.

Свою позицію щодо війни Росії проти України Мілей висловив ще 1 березня 2022 року, коли прийшов на засідання парламенту загорнутим у прапор України.

Мілей також висловлював готовність до зустрічі з Володимиром Зеленським. Український президент 20 листопада привітав аргентинця з перемогою та висловив сподівання на конструктивну співпрацю.

На початок