Китай не дає Росії зброю, але інші товари КНР допомагають РФ воювати в Україні — дослідження

Китай не дає Росії зброю, але інші товари КНР допомагають РФ воювати в Україні — дослідження

Китай не дає Росії зброю однак промислові інші товари КНР допомагають РФ воювати в Україні
Президент Росії Володимир Путін і голова Китаю Сі Цзіньпін у Великому Кремлівському палаці в Москві 21 березня 2023 р. Фото: Kremlin Pool Photo через AP

Хоча Китай не надає Росії озброєння, КНР постачає в РФ великі обсяги промислових товарів і технологій, життєво важливих для військових зусиль росіян в Україні. Це допомагає російському війську протистояти українському контрнаступу.

Про це йдеться у дослідженні аналітиків Atlantic Council.

“Дані про торгівлю з відкритих джерел свідчать про те, що різке зростання імпорту товарів китайського виробництва, які мають важливе військове значення, відіграло ключову роль у здатності Росії зміцнити свою оборону на українській території та підтримувати її оснащення і постачання, щоб протистояти контрнаступу”, — йдеться у звіті аналітиків.

Зазначається, що Росія успішно перейшла до оборони після кульмінації наступу, окопалася на українській території і зуміла утримати там свої війська, незважаючи на постійні великі втрати військової техніки та величезні витрати боєприпасів.

“Навіть попри те, що зброя і боєприпаси надходять в Україну з країн НАТО, вони врівноважуються китайським імпортом — не зброї, а матеріалів, життєво важливих для здатності Росії підтримувати свої подальші вперті спроби утримати українську територію”, — наголошують аналітики.

Зазначається, що переважна більшість того, що входить до цієї життєво важливої підтримки російської військової машини, надається відкрито і не заборонено чи обмежено міжнародними санкційними режимами, що діють проти Росії.

Це "законна торгівля", і хоча Пекін не робить нічого, щоб перешкоджати цій торгівлі, вона, швидше за все, навіть не організовується централізовано. Очевидно, що поставки є величезними за обсягом і дуже важливими для військових зусиль Росії, йдеться у дослідженні.

Приміром, землерийне обладнання китайського виробництва буквально допомогло Росії закріпитися на окупованій нею українській території. Значне збільшення імпорту транспортних засобів, в тому числі надважких вантажівок, ймовірно, дозволило російській військовій промисловості продовжувати виробляти військову техніку, яка є ключовим фактором для підтримки бойової потужності для глибоко ешелонованої оборони. Ці китайські транспортні засоби також дозволяють російській військовій логістиці забезпечувати постачання обладнання і матеріалів на фронт.

“Величезний сплеск імпорту шарикопідшипників з КНР, тим часом, також, ймовірно, уможливив виробництво танків. Нарешті, безперервний потік кремнієвих чіпів з КНР забезпечив Росію ключовими компонентами для відновлення виробництва зброї, що дозволило російській артилерії, ракетам і безпілотникам, наприклад, продовжувати обстрілювати українські сили і цивільні об'єкти”, — наголошують аналітики.

Зазначається, що у сукупності всі ці матеріали дозволили Росії створити ефективну, стійку і багатошарову оборону проти контрнаступу України.

“Заберіть їх, і в кращому випадку сумнівно, чи змогла б Росія втримати оборону в глибині окупованої української території”, — пишуть дослідники.

Що відомо про візит Путіна до Китаю

Путін вранці 17 жовтня прибув до Пекіна для участі в міжнародному форумі "Один пояс — один шлях". У Китаї президент РФ пробуде два дні.

Це друга поїздка Путіна за кордон після того, як у березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт за викрадення українських дітей. При цьому це перша офіційна поїздка президента РФ за межі колишнього Радянського Союзу в цьому році —  після візиту до Киргизстану на початку жовтня.

У рамках візиту до КНР Путін 18 жовтня зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Переговори пройшли у двох форматах.

На початок