Подача води на територію тимчасово окупованого Криму можлива лише після деокупації півострова. Про це Суспільному сказав заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко після огляду дамби на Північно-Кримському каналі.
На сайті адміністрації Сімферополя окупаційна влада розмістила інформацію про те, що з 24 серпня тут та ще у 29 населених пунктах Криму водопостачання буде відбуватися за графіком. Від 7 вересня ввели ще жорсткіший етап обмежень подачі води через посуху та обміління водойм.
У Сімферополі частина міста буде отримувати воду по дві-три години вранці та ввечері, сказав заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов у коментарі Суспільному:
"Ситуація стає критичною, особливо для Сімферополя, де багато багатоповерхових будинків. Я живу у Сімферопольському районі у селі Первомайське. Поки що у нашому селі проблем з водою нема. Хоча ті, хто користуються свердловинами, повідомляють про засолення ґрунту: коли поливають, то залишаться осад, чого раніше не було".
Таке явище, за словами чоловіка, пов’язане з неправильним використанням окупаційною владою підземних вод. Джелялов додає, що досі окупанти навіть не задумувались, як забезпечити водопостачання населення та як економити воду:
"Фактично влада сподівалась на зливи, дощі, але цього року погода її не порадувала".

Зміни в графіку подачі води у тимчасово окупованому Сімферополі
Заступник міністра вважає, що цю проблему створили штучно. За словами урядовця, води у Криму бракує військовим базам окупантів, а не населенню:
"Ми спілкуємося із громадянами, з неурядовими організаціями, з фахівцями та науковцями, які досліджують проблематику води. За їх словами тих обсягів води, які наразі доступні в Криму, достатньо для забезпечення потреб у питній воді для громадян".
Україна працює над створенням платформи для деокупації Криму – це питання міністерство тримає на контролі, додає Яременко.

Заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко
Подати воду до окупованого Криму технічно не можливо – про це у березні Суспільному розказав начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко:
"Неможливо, тому що дамба законсервована – вона недобудована. Жодних вказівок і розпоряджень немає і не може бути".
Голова Мирненської ОТГ Андрій Сучок тоді говорив, що найважче у цій ситуації тим аграріям, які працюють між двома дамбами на каналі:
"Біля КПВВ "Каланчак" збудовано дамбу і наразі у нас близько 6 тисяч гектарів землі без зрошення. І це тільки в нас. Ми кожен рік підіймаємо це питання, але поки що все так і лишається".

Заступник міністра перевірив ситуацію на адміністративній межі з тимчасово окупованим Кримом
Що відомо
- Рішення про припинення постачання води у тимчасово окупований Крим Україна ухвалила навесні 2014 року.
- Щоб реалізувати цей намір, нарощували та укріплювали шлюзи на Каховському водосховищі, звідки й починається Північно-Кримський канал, звели дамбу на адмінмежі біля пункту пропуску "Каланчак".
- У середині 2017 року будівництво дамби завершилося і Північно-Кримський канал, який раніше постачав до 85 відсотків прісної води до Криму, пересох остаточно.
Анна Тонг, Оксана Хлєбус, Ксенія Сіліна, Григорій Шматко.