За нападом ХАМАС на Ізраїль стоїть план постійної війни — NYT

За нападом ХАМАС на Ізраїль стоїть план постійної війни — NYT

Політичний лідер руху ХАМАС Ісмаїл Ханія (ліворуч) та лідер ХАМАСу у Газі Яхья Сінвар
Політичний лідер руху ХАМАС Ісмаїл Ханія (ліворуч) та лідер ХАМАСу у Газі Яхья Сінвар. Фото: AP Photo/Khalil Hamra

Лідери угруповання ХАМАС розуміли, що атака на Ізраїль призведе до жорсткої відповіді й численних жертв серед цивільних у Секторі Гази. Однак представників руху це не лякало. Навпаки, висока кількість поранених і вбитих лише допомагає ХАМАС досягти мети.

Про це йдеться у статті The New York Times.

"Це істотно змінило ситуацію, а не залишило все на рівні сутичок. Ми змогли повернути тему Палестини до порядку денного, і спокою в регіоні зараз немає ні в кого", — сказав один із керівників руху ХАМАС Халіль аль Хайя. Кінцеву ціль подій озвучив й медіаконсультант організації Тахер Нуну: "Сподіваюсь, війна з Ізраїлем запалає на всіх його кордонах, а арабський світ стане з нами пліч-о-пліч".

За різними даними, ХАМАС накопичив на території анклаву до 40 тисяч бійців і майже 15 тисяч ракет. У Секторі Гази виробляли дрони-камікадзе, роботу яких продемонстрували ще у 2021 році, і розвідувальні. Тоді ж на повʼязаних із ХАМАС медійних майданчиках зʼявилися відео спостережень з повітря за ізраїльськими танками та військовими частинами.

"Небо над Палестиною вже не належить лише ізраїльським військам", — йшлося в супровідних повідомленнях бойовиків. Для кращого доступу до ресурсів вони нормалізували взаємини з Іраном, які зіпсувались у 2012 році, після того, як ХАМАС припинив свою діяльність у Сирії. Завдяки поліпшенню відносин чимало бійців пройшли вишкіл в Ірані, зазначають журналісти NYT.

Невдовзі після удару по Ізраїлю бойовики оприлюднили відео, як вони навчають бійців користуватись парапланами — і навіть показали, як тренуються захоплювати ізраїльський кібуц на прикладі макета поселення. На відео видно, як озброєні люди проходять кімнату за кімнатою, розстрілюючи мішені.

Найімовірніше, для значної частини ХАМАС масштаб операції став сюрпризом. Настільки значним, що спершу політичні лідери організації (Ісмаїл Ганія, Халед Машаль та інші), за межами Сектору Гази не вірили в те, що відбувається. Вони запевняли, що бойовики не могли вбивати всіх, хто траплявся на шляху, і це наклеп. Коли почали надходити повідомлення про кількість жертв, казали, що це наслідок вогню ізраїльських військових. Потім стверджували, що ізраїльтян убивали й забирали в полон прості палестинці, які пройшли крізь зруйнований хамасівцями паркан.

"Однак відео з камер спостереження в кібуцах, із дронів ізраїльської армії та нашоломних камер бойовиків доводили інше: вони просто вбивали всіх, кого могли. І майже не слухали лідерів ХАМАС, які перебували в Катарі. Справжнім лідером був керівник угруповання в секторі Гази Яхья Сінвар. Він ― головний організатор атаки й автор наказу вбивати усіх", — йдеться у статті.

Яхья Сінвар

Яхья Сінвар був активним членом ХАМАС іще у 1980-х, коли організація займалась переважно терактами. Допомагав створювати "Бригади аль Кассама" (бойове крило ХМАС), а також викривав палестинців, які шпигували на користь Ізраїлю. За жорстокість розправ над такими людьми Сінвар отримав прізвисько "мʼясник із Хан-ЮнісаМісто на території Сектора Гази, де народився Яхья Сінвар.".

У 1988 році його заарештували — у вироку йшлося про вбивство чотирьох палестинців, які співпрацювали з владою Ізраїлю. Сінвар провів у в'язниці 20 років і згодом називав цей досвід "хорошою освітою".

"Вони хотіли, щоб тюрма стала для нас могилою. Млином, що перемолов би наші волю, упевненість і тіла, — казав він. — Але, дякувати Всевишньому, завдяки вірі у свою справу ми перетворили тюрми в монастирі для служіння та академії для навчання".

У вʼязниці Сінвар вивчив іврит і досліджував, як влаштоване ізраїльське суспільство. Він зрозумів, що ізраїльтяни готові багато віддати за звільнення своїх полонених. У 2011 році він пересвідчився в цьому: його у складі тисячі інших полонених палестинців обміняли на одного ізраїльського солдата — Гілада Шаліта. На той момент ХАМАС уже чотири роки повністю контролював Сектор Гази.

ХАМАС розраховував на військову підтримку арабських країн

Через брак робочих місць і бідність багато мешканців Гази прагнуть працювати в Ізраїлі — і той готовий надавати на це квоти. Більшість продовольства, електроенергії та пального Сектор Гази теж отримує від Ізраїлю. Розуміючи це, частина представників ХАМАС виступала за мирне співжиття з Ізраїлем — у 2017 році вони навіть змінили свою політичну програму так, що вона дозволяла утворення незалежної Палестини поряд із незалежним Ізраїлем.

Однак радикальніші хамасівці вважали, що насправді ізраїльтяни намагаються приспати увагу світу до палестинського питання і, продовжуючи розселятися на Західному березі ріки Йордан, фактично прагнуть розчинити автономію в собі. Сінвар був серед тих, хто вважав, що мирне співіснування знищить Палестину. У 2017 році Яхья Сінвар очолив ХАМАС у Газі, фактично ставши керівником Сектора.

7 жовтня бойовики планували захопити якомога більше заручників, бажано ізраїльських військовослужбовців, адже їх можна вигідно обміняти на палестинських вʼязнів. Оскільки подолати кордон і опір ізраїльських солдатів спочатку виявилось легко, бойовики несподівано для себе досягли більшого, ніж планували. І мали надію, що внаслідок ізраїльської операції у відповідь та з огляду на кількість цивільних жертв арабські країни почнуть війну проти Ізраїлю.

Наразі велика війна в регіоні не почалася. Проте одне досягнення бойовики ХАМАСу вже мають: організація остаточно визначилася, що вона не про мир, а про війну.

Ціль ХАМАС — не управляти Сектором Гази й вирішувати питання води, електрики тощо, — сказав Халіль аль Хайя. — Ми пробудили світ із глибокого сну і показали, що проблема Палестини має бути у фокусі. Ми зробили це все не тому, що хотіли пального для наших робітників чи покращити життя в Газі. Ця битва для того, щоб змінити ситуацію як таку".

Що відомо про вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.

Світові лідери засудили атаку ХАМАС на Ізраїль, зокрема свою солідарність із народом Ізраїлю висловили в Європейському союзі та Україні.

Уряд Ізраїлю 8 жовтня підтримав запровадження воєнного стану в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази.

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів воєнного часу.

Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю.

13 жовтня Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту".

27 жовтня речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня повідомив, що другий етап війни проти ХАМАСу розпочався напередодні ввечері.

1 листопада сухопутні сили Ізраїлю прорвали передову лінію оборони палестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази.

Речник Армії оборони Ізраїлю контрадмірал Даніель Хагарі 2 листопада заявив, що наземні сили повністю оточили місто Газа.

На початок