"Чекати нічого — хліб вирощувати потрібно". Керівник агротовариства на Ізюмщині — про роботу після російської окупації

"Чекати нічого — хліб вирощувати потрібно". Керівник агротовариства на Ізюмщині — про роботу після російської окупації

поле з пшеницею у харківській області
Аграрії збирають врожай на Харківщині, липень 2023 року. Фото: Юлія Токар/Суспільне Харків

Російські військові після окупації лишили по собі пошкоджену сільгосптехніку в товаристві "Хлібопродукт" у селі Глинському Ізюмської громади. Частину машин окупанти викрали.

Про це в ефірі розповів керівник підприємства Сергій Ліхно в ефірі Українського Радіо Харкова.

Нині підприємство намагається відновити роботу. Далі — пряма мова.

Яких пошкоджень та збитків зазнало підприємство внаслідок окупації?

2023 рік починався дуже тяжко, тому що поля були зовсім не оброблені, бур'яни стояли. Залишився врожай озимої пшениці, що було підготовлено під ярі культури — все позаростало. Техніка була розграбована, розбита — те, що не змогли витягнути, розстріляли. Техніку намагаємося відновлювати: з двох-трьох одне робили. У борги повлазили. Наприклад, за новий трактор 6 мільйонів гривень віддали перед повномасштабною війною, і зараз 4 мільйони витратили, щоб його відновити.

Скільки гектарів полів вдалося засіяти?

У 2023 році 3 тисячі га соняшника посіяли. Загалом у нас 7 тисяч га. Це те, що ми розмінували самі, бо чекати нічого — хліб вирощувати потрібно. На цьому і зупинилися. Там де ми знаємо, що краще туди не лізти — не будемо.

Як плануєте продавати врожай?

У нас є контракт з державою на постачання, а частково будемо продавати на ринок. Якщо продати соняшник, то більш-менш покриємо затрати на вирощування. Але якщо витратити гроші ще на погашення кредитів, то ситуація не дуже хороша.

До повномасштабного вторгнення ми брали кредити, які мали повернути в лютому: придбали техніку, планували, що продамо товар і будемо платити, але не вдалося. Банк пішов назустріч і реструктурував частково, дав можливість дихнути трошки, щоб ми могли "підвестися".

поле харків
Поле у Близнюківській громаді, липень 2023 року. Фото ілюстративне: Юлія Токар/Суспільне Харків

Які нині ціни на пшеницю та соняшник?

Соняшник ще так-сяк, а пшениця — це не та ціна, яку ми встановлювали. Ринки закриті, Європа закрита, море закрите.

На озиму пшеницю по нашому регіону 4,5-5 тисяч гривень за тонну виходить, а це так, хоч би в нуль вийти з такою ринковою ціною. Було 4 тисячі гривень. Кукурудзу зараз за 2500-2800 гривень готові брати.

Ви маєте "пайовиків" і чи можете з ними розраховуватися?

Це є проблемою, тому що частково, близько 30% господарства, ще не розміновано, а це ж все впливає. Щось намагаємося вирішувати, зараз з власниками переговори ведемо, як з людьми розраховуватися. Тяжко, аби з рік потерпіти, то було б тоді легше. Потрібно все відновити ще.

соняшник харків
Залишки російської ракети на полі у Харківській області. Жовтень 2022 року. Фото: Юлія Токар / Суспільне Харків

Чи вистачає працівників?

Усі люди, які працювали у нас повернулися: хто виїжджав під час окупації, але переважно всі залишалися тут. Однак це ж тимчасово, бо мобілізацію ніхто не скасовував.

У нас контракт з державою на постачання, тому люди потрібні, бронюємо. Такий собі "обмін" врожаю на працівників — тих, хто його вирощуватиме.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок