Перейти до основного змісту
У нових "шахедах”, які ймовірно виробляються у РФ, виявили російську систему "Комета" — КНДІСЕ

У нових "шахедах”, які ймовірно виробляються у РФ, виявили російську систему "Комета" — КНДІСЕ

Ексклюзивно
Ударний дрон "шахед".
. Ілюстративне фото: Нікіта Галка/Суспільне

В червні цього року речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує матеріали від Ірану для будівництва заводу з виробництва БПЛА. У липні ЗМІ повідомили, що в російському Татарстані почали збирати безпілотники типу "Shahed" з іранських комплектуючих. Експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) виявили в оновлених дронах відмінності та щонайменше одну систему, що може свідчити про виробництво в Росії.

"Перші безпілотники, які ми ідентифікуємо як "Shahed-136" мали маркування "M" і номер. Надалі був перехідний варіант із літерою "Ы", їх мало застосовували. І останнім часом ми фіксуємо тільки безпілотники із маркуванням "К". Ми підозрюємо, що ці безпілотники вже російського виробництва", – каже головний судовий експерт КНДІСЕ у сфері озброєння Олександр.
Шахеди
Залишки безпілотників типу "Shahed" ймовірно іранського (ліворуч) та російського (праворуч) виробництва. Фото: Нвкіта Галка/Суспільне

За його словами, перші "шахеди", ймовірно іранського виробництва, мали монолітний корпус, а внутрішній матеріал був у вигляді сот. Корпус нових російських "шахедів" не монолітний — частини кріпляться болтами.

"Проводяться додаткові дослідження, щодо радіопрозорості обох корпусів. Але властивостей і того й іншого достатньо для виконання задач" – зазначив експерт.

Російський "шахед" зазнав змін і в електроніці. Насамперед став компактним блок управління польотами. Також вдвічі зменшується супутникова навігаційна система: якщо в старій версії головний елемент був від американського Texas Instruments, то нова система – "Made in Chinа".

Шахеди
Нова та покращена супутникова навігаційна система безпілотника нового зразку (або безпілотника російського виробництва), вироблена в Китаї. Фото: Нікіта Галка/Суспільне
"Нова система краще. Впровадження це їхнє (російське – ред.), але все з іноземних елементів. Російської електронної бази майже немає" – говорить Олександр.

У нових "шахедах" знайшли елемент, якого в іранських аналогах не було.

"У "шахедах" російського виробництва вони використовують додатковий блок, власну захищену систему прийомно-передавального модуля "Комета". Вона дозволяє бути більш стійкою до радіоелектронного подавлення. Такі елементи ми бачили в російських розвідувальних БПЛА "Орлан-10", "Картограф". Це розробка російська, але елементна база вся іноземна – є "u-blox" швейцарський, американська Altera" – наголосив експерт.
У нових "шахедах”, які ймовірно виробляються у РФ, виявили російську систему "Комета" — КНДІСЕ
Пристрій "Комета", що покращує стійкість оновлених "шахедів" до дії РЕБ. Російська розробка. Фото: Нікіта Галка/Суспільне

На думку Олександра, хоч нові зразки й мають деякі покращені технічні рішення, від іранських майже не відрізняються. Фахівці КНДІСЕ поки не можуть стверджувати, що оновленні "шахеди" саме російського виробництва, оскільки досі триває дослідження.

Позиція Ірану щодо війни РФ проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ вперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали росіяни.

За даними української розвідки, РФ замовила в Ірану понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні Інститут вивчення війни інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати росіян користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що в армії РФ з'явився другий майданчик для запуску дронів. Тепер окупанти почали запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

Топ дня
Вибір редакції
На початок