На Чернігівщині 13 людей, серед яких 2 дітей, хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба

На Чернігівщині 13 людей, серед яких 2 дітей, хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба

Оновлено
На Чернігівщині 13 людей, серед яких 2 дітей, хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба
ФОТО: Gettyimages

На Чернігівщині починаючи з серпня зареєстровано 13 випадків лептоспірозу, серед них двоє дітей. Загалом від цієї хвороби за останні три місяці померли дві людини. У 2022 році було зафіксували тільки два випадки зараження лептоспірозом. Про це Суспільному повідомила лікар-епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Інна Семенюк. Останні два випадки цього року були зареєстровані у Ріпках, один з них підтвердився 30 жовтня.

Чим небезпечна хвороба, якими способами передається та як її уникнути? Про це розповіли лікарі у програмі "Полудень" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля".

На Чернігівщині 12 людей, серед яких 2 дітей — хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба
З ліва на право: лікар-епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Інна Семенюк, завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чим небезпечний лептоспіроз

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, загальне для людей і тварин.

Захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає влітку та восени.

Захворіти на лептоспіроз можна при контакті із інфікованими тваринами чи під час купання у заражених водоймах. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки. Зі слів Інни Семенюк, лабораторія особливо небезпечних інфекцій проводить дослідження води з відкритих водойм, а також досліджує мишоподібних гризунів.

"Людина може заразитися під час купання, а саме коли ковтає воду. Гризуни виділяють збудник із сечею у воду. На слезовій оболонці нашої ротової порожнини є мікротравми, мікротріщини, через які і потрапляють бактерії в організм. Якщо це погріб, то сеча потрапляє на овочі, які термічно потім не обробляються. Тому всі продукти, морква, капуста, повинні термічно обробитися. Також є випадки зараження під час риболовлі, коли людина заходить у воду без чобіт та під час заготівлі сіна", — каже лікар-епідеміолог Інна Семенюк.
На Чернігівщині 12 людей, серед яких 2 дітей — хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба
Гризун. ФОТО: Gettyimages

Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання. Лептоспірозом можна захворіти повторно.

Це захворювання може призвести до ураження нервової системи, менінгіту (запалення оболонок головного та спинного мозку), нирок, печінки, легень чи навіть смерті.

"Ця бактерія активно може розвиватися, розмножуватися і передаватись людям. Чому ми про це почали говорити? Тому що лептоспіроз це насправді серйозне захворювання, яке несе загрозу для людей", — каже завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.

Які симптоми лептоспірозу:

  • підвищена температура;
  • слабкість;
  • головний біль та біль у м'язах;
  • почервоніння очей.
  • блювання та діарея;
  • висипання на шкірі.
"Перебіг хвороби може бути легкий, наприклад, у вигляді грипу. Якщо у хворого висока температура, він жовтіє, тут уражається весь весь організм. Йде ураження з боку нервової системи, нирок, печінки, йде ураження сечової системи, йде утворення шлунково-кишкового тракту. В цьому випадку можливе переливання крові та навіть летальні випадки", — розповіла Іванна Олексієнко.

У середньому інкубаційний період триває від одного тижня до двох тижнів. У середньому це 10-14 днів. Лептоспіроз не передається від людини до людини.

На Чернігівщині 12 людей, серед яких 2 дітей — хворіють на лептоспіроз: чим небезпечна хвороба
Хвора дитина. ФОТО: Gettyimages

Як хворіють на лептоспіроз тварини

Носіями лептоспірозу є миші, комахи, дикі та свійські тварини. Перебіг хвороби у тварин може бути різним і залежить від виду тварин, каже ветеринар Олександр Кулаков.

"Як правило, з моїх спостережень, перебіг хвороби проходить без симптомів. Всі тварини виділяють тільки збудник інфекції і летальність дуже маленька. Якщо ми візьмемо хижих тварин, вони постійно мешкають на якійсь окремій території і формують природний осередок інфекції".

Розповсюджують тварини лептоспіроз через сечу. Носіями лептоспірозу тварини можуть бути:

  • свині — 2 роки;
  • вівці — 9 місяців;
  • велика рогата худоба — до 1 року;
  • коти і собаки — до 2 років.

Інкубаційний період у тварин різний, це від трьох до 20 діб.

Симптоми захворювання у тварин такі: лежаче положення, висока температура, слабкість, зміна кольору сечі, втрата ваги, ураження внутрішніх органів.

"Щодо летальності, то все залежить від самого перебігу хвороби. Якщо це серцева форма перебігу хвороби, то летальність 100%. Як правило, тварина гине через те, що поганий апетит, порушується функція внутрішніх органів. У подальшому, щоб такого не було, нам потрібно робити профілактичні щеплення", — каже Олександр Кулаков.

Ветеренар радить при контакті з тваринами дотримуватися правил гігієни та ретельно обробляти подряпини, через які може передатися лептоспіроз.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок