У Рівному планують виробництво FPV-дронів, охочих запрошують вчитись ними керувати

У Рівному планують виробництво FPV-дронів, охочих запрошують вчитись ними керувати

Доповнено
Навчання на FPV-дронах
На фото: обладнання для навчання операторів FPV-дронів. Facebook Вікторія Шинкаренко

У Рівному безкоштовно навчають операторів FPV-дронів. Волонтерка Вікторія Шинкаренко повідомила Суспільному, що вже є охочі опанувати навички оператора, а надалі планують запустити серійне виробництво дронів-камікадзе. Деталей цього процесу, зокрема, локацій збірки, не розкриватимуть з міркувань безпеки.

Вікторія Шинкаренко розповіла, що після публікації запрошення на навчання на FPV-дронах у Facebook, до них звернулися представники добровольчого формування. З її слів, частина з них вже доєдналися до Збройних сил України, планують й решта, але хочуть зробити це підготовленими.

Про технічне забезпечення

"Наші партнери зі США передали MacBook-и, тому що там програма-симулятор, яка потребує певної пам'яті. Тобто не кожний комп'ютер може її потягнути. У нас є програмне забезпечення, в нас є пульти, у нас є й окуляри, але спочатку потрібно десь біля тисячі годин налітати на різних рівнях на симуляторі".

Навчання на FPV: як це відбувається

"Це не так просто, тому що FPV постійно знаходяться в русі, це не як Mavic, що можна зупинитися і подумати, куди тобі летіти далі. Тут потрібно насамперед відпрацювати м'язову пам'ять як для рук, так і для пальців для керування. Після проходження всіх рівнів на комп'ютері — це як гра, умовно кажучи, вже можна одягати окуляри. Окуляри — це не монітор, це вже вестибулярний апарат. Це теж не так легко працювати".

Виробництво дронів у Рівному

"Ми запускаємо виробництво FPV. Ми зробили два пробних FPV. Замовили запчастини на 50 дронів, вони йдуть з Китаю. Ми хочемо запустити серійне виробництво, щоб виготовляти 500-600 дронів у місяць. Наразі ми не знаємо, як будемо це фінансувати. Місцевий бізнес нам пообіцяв, щоб це було не на волонтерських засадах, а щоб люди приходили з восьмої до восьмої. Вони пообіцяли платити зарплату тим людям, які погодяться їх збирати. Це не так складно і по запчастинах також шукаємо фінансування".

Партнерство із США

"Наразі у нас є партнер зі США, ми там виставляємо наші картини з арттерапії. Раніше вони нам купували Mavic-и, а зараз ми просимо, щоб ці кошти скеровувалися на закупівлю запчастин для FPV-дронів".

Ефективність FPV-Дронів

"Зараз буде зима, осінь, болото і контрнаступ зупиниться. У нас просто буде війна дронів, вона вже триває, і перевага, на жаль, не на нашій стороні.

Найбільш ефективний підрозділ Збройних сил України — 92 бригада, у них ефективність запуску — 70%. Тобто з десяти дронів сім потрапляє в ціль. Собівартість дрона — 15 000 гривень, а він може знищити техніку за мільйон доларів. Їх потрібно багато.

Війна торкнеться кожного, нехай краще прийдуть навченими і будь-який командир, отримавши такого бійця, зі знаннями керування FPV, буде його на руках носити. В нього буде більше шансів вижити, ніж на штурмах без підготовки".

ДОПОВНЕНО 17:00

Критика

Частина користувачів у соцмережах розкритикували озвучену інформацію та зазначили, що про такі наміри, на їхню думку, публічно говорити небезпечно.

Суспільне звернулось до Вікторії Шинкаренко з проханням відповісти на критику:

“Я скажу так: я звикла, що мені приписують ледь не початок війни. Але ми ж розуміємо, хто агресор. Я розумію, що є втома, що суспільство наелектризоване, але у цьому випадку ми говоримо про те, що саме ми робимо для перемоги. Ми ж не єдині, хто говорить. Дрони — важливі, їх виробництво — важливе, їх купівля — важлива. Ми не кажемо більше, ніж можна було б сказати. А коли кажуть, що через це Рівне бомбитимуть... ну, слухайте, Україна й так готується до посилення обстрілів, про це кажуть уже, мабуть, усі, розуміючи, що Росія накопичує ракети для сезону осені й зими. На жаль, реальність така”.

Про безпеку

“Збирання дронів не означає, що це буде якийсь цех, про який всі знатимуть. Це буде невелике приміщення, можливо, різні, які ми, очевидно, триматимемо у суворій секретності. Це ж очевидно, що це не буде біля осель людей чи у будинках, нам би такого не дозволили. Ми хочемо збирати дрони з деталей, які будемо купувати. Ми ж не перші, хто таке робить в Україні. Набагато гірше, ніж коли люди думають, що нічого не відбувається.

Так, ми навчаємо й операторів FPV-дронів, ця інформація публічна. Так само навчають операторів і в інших містах, це ж логічно, що десь їх мають вчити. Це ж логічно, що ми закликаємо майбутніх українських воїнів опанувати роботу з безпілотниками. Бо у нас — війна. У нас є деяка техніка для навчання, завдяки нашим партнерам, зокрема, зі США. Ми не перші і, сподіваюсь, не останні”, — сказала Шинкаренко.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок