Дрогобицьку сіль хочуть внести до переліку нематеріальної культурної спадщини України

Дрогобицьку сіль хочуть внести до переліку нематеріальної культурної спадщини України

Дрогобицьку сіль хочуть внести до переліку нематеріальної культурної спадщини України
Суспільне Львів

Дрогобицьку сіль виготовляють на найстарішому підприємстві України. Сіль також використовують у брендуванні міста, символіка є на гербі та зображена у експонатах вуличного музею. Працівники міського управління культури зібрали відповідний пакет документів на внесення дрогобицької солі до переліку культурної нематеріальної спадщини.

Бариста Юлія Лазурко готує каву із дрогобицькою сіллю у кав’ярні поруч з головною площею міста.

"Я додаю секретний інгредієнт, можливо, ви впізнаєте, що це. Трішки солі, так, трішки більше ніж трішки, тепер ми готуємо еспресо. Зверху ми посипаємо корицею і все — кава готова. Перед тим як пити каву, її треба гарно перемішати. Ми завжди говоримо людям, щоб вони самі це зробили, бо це так цікавіше", — каже Юлія Лазурко.

Юлія розповідає, що кава з сіллю та торт із соленою карамеллю користуються попитом у туристів.

"Кава така міцна, з приємною солонуватістю і солодинкою, і з присмаком кориці. Доволі цікаво збалансований смак, приємний, варто спробувати", — додає бариста.

Бариста готує каву з сіллю
Бариста готує каву з сіллю. Суспільне Львів

Символіка солі зображена на муралі, у інсталяції на площі Ринок та зашифрована у експонатах вуличного музею.

"Це є логолавка. Це дуже класний об’єкт для фотографій, дуже багато туристів фотографуються, це є таким впізнаваним місцем в Дрогобичі. Його суть яка: нижня лінія — це є якраз посмішка, верхня — це є астролябія — прилад для вимірювання зірок. І коли дивитись на логотип, має бути ще топка солі. Тут її немає, то суть в тому, що людина, яка сідає в середину, стає топкою солі і стає дрогобичанином", — каже директорка туристично-інформаційного центру Дрогобича Ірина Марків.

Логолавка, яка символізує дрогобицьку сіль
Логолавка, яка символізує дрогобицьку сіль. Суспільне Львів

За словами директорки туристично-інформаційного центру міста Ірини Марків, п'ять років тому у мерії вирішили розробити логотип та брендування міста. У центрі лого – топка солі, а слоганом є "Дрогобич — у ньому вся сіль". Брендування використовують на сувенірній продукції.

"Це не була тільки ініціатива міста, органів місцевого самоврядування. До цього долучались мешканці міста, тобто проводились консультації і вони вирішували, який буде слоган. Було три варіанти, але все ж вибрали, що Дрогобич — це є місто солі і вся сіль є в нашому місті. І насправді дуже класно показали результати", — говорить Ірина Марків.

Артінсталяція з сіллю
Артінсталяція з сіллю. Суспільне Львів

Топки солі зображені і на гербі міста. Оксана Бунда, яка проводить екскурсії на місцевій солеварні, розповіла, що наразі сіль сушать у спеціальних барабанах, а раніше набивали і сушили в металевих топках, тому сіль залишалась у конусній формі та була вагою 1 кілограм і слугувала валютою.

"Тустань — була митниця. Через митницю якраз італійські купці приїжджали, купляли в нас топки солі, вантажили на воли, нібито там шість тисяч топок поміщалося, і везли через Тустань в західну Європу", — розповідає працівниця солеварні Оксана Бунда.

Дрогобицька сіль
Дрогобицька сіль. Суспільне Львів

Дрогобицька солеварня є найстарішим підприємством України, каже начальник управління культури і туризму Володимир Ханас. Підприємство було введено в експлуатацію у 1473 році. Завод є державним. Щоб зберегти автентичну промисловість, сіль хочуть внести до переліку нематеріальної спадщини України.

"Треба, щоб звернули на нього увагу, бо підприємство дійсно потребує реконструкції, воно потребує модернізації, воно потребує фінансової підтримки", — каже Володимир Ханас.

Солеварня у Дрогобичі
Солеварня у Дрогобичі. Суспільне Львів

У пресслужбі Львівської ОВА повідомили Суспільному, що супровідний лист з пакетом документів на внесення дрогобицької солі до переліку культурної нематеріальної спадщини України планують передати у Мінкульт до 1 листопада.

На початок