"Життя не зупиняється і треба йти вперед": історія чернігівського ветерана Євгена Смаги

"Життя не зупиняється і треба йти вперед": історія чернігівського ветерана Євгена Смаги

"Життя не зупиняється і треба йти вперед": історія чернігівського ветерана Євгена Смаги
ФОТО: Суспільне Чернігів

Він пройшов 50 кілометрів по Чорногірському хребту, встановив світовий рекорд зі стронгмену і готується до забігу у Вашингтоні. І все це на протезі. Чернігівець Євген Смага під час оборони Чернігова отримав поранення, йому ампутували ногу. Але це, каже чоловік, не завада для нових звершень. Євген встановлює рекорди, виграв грант від держави на проєкт встановлення автомийки за проєктом "єРобота", а у вільний час, щоб не сидіти на місці, чоловік таксує. Його історія — далі.

Армія та поранення

12 років Євген Смага керував автобусом. Останній рейс він здійснив 24 лютого 2022 року, не доїхавши до Семенівки 20 кілометрів.

"Пасажирів віз на автобусі, зранку виїхав з Києва і десь о 12-й зустрівся з колоною. Я до Семенівки не доїхав 20 кілометрів, там вже стояла колона гусеничної й колісної техніки. Відстань була чимала, я так прикинув, що одиниць 100 десь було".

Після перших боїв на околицях Чернігова, Євген добровольцем пішов до військомату. Служив у лавах першої окремої танкової бригади. У березні 2022 року на околиці Новоселівки Євген отримав поранення.

Новоселівка 2022 рік. Чернігівщина
Новоселівка 2022 рік. ФОТО: Суспільне Чернігів
"120-та міна прилетіла в окоп, де ми були. Однією міною п'ять чоловік постраждали. Двоє — були одразу 200-ті, а інші — стали 300-тими. Мені й ще одному хлопчині, якому 19 років, його звуть Ігор, ми залишились без кінцівок. А третій наш побратим Олег, він через два місяці помер в лікарні".

Відтоді Євген пересувається на протезі.

"Колінний вузол з Великобританії, а стопа зі Штатів. Наразі працюю над тим, щоб отримати спортивний протез".

Спорт і Карпати

Чотири рази на тиждень чоловік тренується в спортзалі.

Тренування Євгена Смаги у залі
Тренування Євгена у залі. ФОТО: Суспільне Чернігів

За рік він вже здолав 50 кілометрів по Чорногірському хребту в Карпатах.

"Ми пройшли близько 40 кілометрів. Спорядження несли на плечах + 10 кілограмів піску. Ми по кілограму скидали за кожен зібраний мільйон, а ще ми постійно набирали висоту. Я на третій день лежу, а мені моя права нога каже: «Женька, ти хворий чи що? Що ти робиш?». Наскільки була виснажена, що ти до кожного сантиметра притулявся і біль відчував страшну".

Цим походом, каже Євген, вони показали й людям на обох ногах, і людям, які отримали поранення, що потрібно далі жити.

"Ми змотивували людей цим походом, що життя не зупиняється і треба йти вперед, і вперед, а реабілітація через спорт — це один з ефективних способів реабілітації. Всі, не тільки поранені ветерани, а взагалі всі люди кому це цікаво, треба ходити в спортзали і займатися спортом. Є: басейни, фітнес, боротьба, бокс, у кожного свої інтереси й свої смаки, а спорт — класно підтримує фізичну форму, і це коло друзів, коло спілкування".

Євген встановив світовий рекорд зі стронгмену під час міжнародного спортивного фестивалю Арнольда Шварценеггера Arnold Classic Europe.

"Василь Вірастюк бере свій таймер і оголошує, що хлопці це зробили за 30,69 секунди і я такий думаю, нічого собі. Півхвилини, 35 тонн і 4 фури".

Під час міжнародного спортивного фестивалю Арнольда Шварценеггера Arnold Classic Europe
Під час міжнародного спортивного фестивалю Арнольда Шварценеггера Arnold Classic Europe. ФОТО: Євген Шатіло

Зараз чоловік готується до забігу у Вашингтоні, але через відсутність спортивного протеза, цю відстань Євген долатиме пішки.

Грант на автомийку

Євген Смага отримав грант від держави за проєктом "єРобота" і займається проєктуванням автомийки, яку планує відкрити в Чернігові наступного року.

"Успіх і тільки успіх чекає на цю справу надалі. Зараз, почали ставити паркан, потім наступний крок — водовідведення, світлопостачання, це в цьому році планується, і скажімо так, потрібно зацементувати майданчики саме там, де будуть мийки самообслуговування. Для того, щоб земля вляглася за зиму, сніг, щоб підготувати фундамент, а вже з березня, з лютого буде видно, яка буде зима. А почнемо встановлювати саме пости та обладнання для мийки".

Таксист

Рік, як Євген водить автомобіль однією ногою, на іншій встановлений протез.

"Немає нічого неможливого в нашому житті, все залежить тільки від нас. Якщо людина чогось хоче, то вона доб’ється. Раз спробує не вийшло, другий раз спробує, теж не вийшло, а на 10-й вийде".

Євген Смага з протезом за кермом автомобіля
Євген Смага з протезом за кермом автомобіля. ФОТО: Суспільне Чернігів

У вільний час працює водієм у службі таксі.

"Хтось сідає попереду, ми розмовляємо, а тоді помічають, коли сумку в багаж кладу, то я ж виходжу, відкриваю багажник, і тоді люди бачать. Багато хто і не бачить. Дехто виражає свої емоції з захватом, що не кожен на двох ногах хоче працювати, а тут ти пережив таку травму, а ще й працюєш в таксі. Нічого не змінилося, абсолютно. Єдине що, я не можу на механіці їздити, а на автоматі без проблем, мені потрібна тільки права нога для управління.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок