Похід у Карпати: хто відповідальний за безпеку туристів

Похід у Карпати: хто відповідальний за безпеку туристів

Похід у Карпати: хто відповідальний за безпеку туристів
Фото ілюстративне: Суспільне Івано-Франківськ

Упродовж 2020-2023 років у Карпатах на Івано-Франківщині загинули 15 людей.

Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільного повідомив керівник Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Володимир Чернецький.

Як підготуватися до походів, чи несуть гіди відповідальність за здоров'я та життя мандрівників, читайте у матеріалі Суспільного.

У 2023 році в горах Івано-Франківської області загинули чотири туристи, повідомив Володимир Чернецький.

Скільки туристів загинуло упродовж чотирьох років:

 • 2023 — чотири;
 • 2022 — вісім;
 • 2021 — жодного;
 • 2020 — три.

Станом на 18 жовтня 2023 року прикарпатські надзвичайники провели у горах на Івано-Франківщині 157 пошуково-рятувальних операцій. Упродовж чотирьох років — 566.

Пошуково-рятувальні операції по роках:

 • 2023 — 157;
 • 2022 — 133;
 • 2021 — 135;
 • 2020 — 141.

З 1 січня до 18 жовтня 2023 року прикарпатські рятувальники евакуйовували у горах 50 травмованих туристів.

Евакуація туристів впродовж 2020-2023 років:

 • 2023 — 50;
 • 2022 — 27;
 • 2021 — 53;
 • 2020 — 26.

Найчастіше туристи потрапляють в надзвичайні ситуації, травмуються і губляться на Говерлі, а також — на маршрутах, які ведуть на гору з урочища Заросляк, розповідає начальник четвертої гірської пошуково-рятувальної частини ДСНС в області Тарас Бринда.

З його слів, кількість пошуково-рятувальних робіт збільшується в зимово-весняний період: з початку нового року і до кінця березня, а також — у літньо-осінній період: від червня до середини вересня. У міжсезоння — з жовтня до грудня — гірський рятувальник радить утриматися від сходження на високогір'я або обирати простіші маршрути.

Як підготуватися до походу в гори

Рятувальник Тарас Бринда каже: до гірської мандрівки потрібно добре готуватися та зібрати все необхідне. Також надзвичайник радить встановити застосунок "Порятунок у горах".

"Встановіть спеціальний додаток, який розробила гірська пошуково-рятувальна служба, і зареєструйтеся в ньому, щоби в різних ситуаціях можна було повідомити рятувальників про те, що з людиною сталося і в якому місці. Варто вивчити маршрут, уточнити прогноз погоди. Якщо він несприятливий — скасувати подорож", — каже Тарас Бринда.

Як обрати гіда

Під час організації походу в гори варто оформити страхування, а також замовити послуги у гіда, провідника чи туристичної фірми, каже завідувачка кафедри цивільного права Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Руслана Гейнц.

Туристи у горах
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З її слів, договір із турфірмою про надання туристичних послуг передбачає обов’язкове страхування мандрівників, натомість договір про надання екскурсійних послуг — ні. Гід повинен бути зареєстрованим як підприємець і мати відповідні документи, а під час походу — не відхилятися від затвердженого маршруту, говорить Руслана Гейнц.

"Гід не може нести відповідальність, якщо людина, яка отримує послуги екскурсовода, перебуває на екскурсії й травмується. Відповідальність тут несе страхова компанія. Тобто завжди така людина має можливість звернутися і застрахувати своє життя й здоров'я. Якщо говоримо, що екскурсія відбувається, наприклад, в межах укладеного договору про надання туристичних послуг, там — ширший спектр послуг за цим договором. У такому разі турист зобов'язаний бути застрахованим", — каже Руслана Гейнц.

"Фізичний стан туристів погіршується"

Тарас Пасимок — туристичний гід з 15-річним досвідом. Він розповідає, що більшість людей не готова до тривалих туристичних походів.

"Те, що гуцул може пройти за день взимку чи влітку, — це в його генах закладено, і те, що містяни можуть пройти, які ніколи вверх сходами вище другого чи третього поверху не підіймалися, — це зовсім інші речі", — каже Тарас Пасимок.

Гід Тарас Пасимок
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, фізичний стан туристів, які мандрують Карпатами, з кожним роком погіршується.

"З 1 жовтня по 1 червня я не рекомендую ходити непідготовленим людям в походи. Щодо зимових походів — умовно з 1 грудня по 30 березня, чесно кажучи, я б взагалі заборонив на законодавчому рівні ходити. Або законодавчо врегулювати, що рятувальна операція лягає суто на плечі того, хто загубився. Я впевнений, що це на 99% вирішить цю неприємну ситуацію, коли кожен рік у горах люди помирають", — говорить Тарас Пасимок.

Що кажуть у поліції

Упродовж 2020-2023 років прикарпатські поліцейські відкрили шість кримінальних проваджень за фактами загибелі семи туристів у горах. Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільного повідомив заступник начальника поліції в області Ігор Максимів.

Кримінальні провадження і досудові розслідування щодо гідів чи організаторів гірських походів, під час яких загинули туристи, поліцейські не відкривати та не проводили. Про це розповів речник поліції в області Андрій Яцків.

"Люди, які надають туристичні послуги, несуть відповідальність за безпеку мандрівників у походах. Так само поліція закликає і самих туристів ретельно планувати свої мандрівки, об'єктивно оцінювати власні сили та фізичний стан і користуватися послугами лише сертифікованих туристичних агенцій", — каже Андрій Яцків.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок