Добудова блоків Хмельницької АЕС: що зараз відбувається на атомній електростанції

Добудова блоків Хмельницької АЕС: що зараз відбувається на атомній електростанції

Добудова блоків Хмельницької АЕС: що зараз відбувається на атомній електростанції
Фото ілюстративне: Суспільне Хмельницький

Суспільне Хмельницький надіслало інформаційний запит до ДП "НАЕК "Енергоатом" та ВП "Хмельницька АЕС" щодо будівництва/добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомній електростанції. Зокрема, який відсоток готовності мають вищеназвані енергоблоки та чи відбуваються реальні дії на будівельних майданчиках третього та четвертого енергоблоків станом на жовтень 2023.

Про що йдеться у відповіді — читайте в матеріалі.

На якому етапі нині будівництво/добудова енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС?

У відповіді на наш інформаційний запит йдеться, що станом на жовтень 2023 року виконуються ремонтно-відновлювальні роботи на енергоблоці №3 Хмельницької АЕС. Про добудову чи будівництво енергоблоків атомної електростанції наразі не йдеться тому, що очікується прийняття Верховною радою Закону України "Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС".

Який відсоток готовності енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС?

Загальний стан будівельної частини на момент припинення робіт енергоблока №3 — 75%, енергоблока №4 — 28%, але варто врахувати, що за цей час частина збудованих об’єктів піддавалася впливу навколишнього середовища та погодних умов. Наразі проходить ретельна перевірка стану конструкцій та модулів.

Чи відбуваються нині реальні дії на будівельних майданчиках енергоблоків №3 Хмельницької АЕС?

Крім прибирання території, поточного ремонту будівельних конструкцій на енергоблоці №3, жодних інших дій на зазначених у запитанні об’єктах не проводиться.

Також у своїй відповіді на наш інформаційний запит ДП "НАЕК "Енергоатом" та ВП "Хмельницька АЕС" пояснили, що у разі прийняття Закону України "Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС", для будівництва енергетичних потужностей планується залучення певної кількості працівників, у тому числі розглядається можливість залучення працівників ЗАЕС, які мають відповідну кваліфікацію та досвід роботи.

Зараз триває розробка проєктної та кошторисної документації модульних містечок для працівників, які будуть залучені на будівництво, яке ймовірно розпочнеться після прийняття закону. Модульне містечко для проживання працівників не буде належати до режимного об'єкта, тому прохід на його територію буде вільний.

Що відомо про добудову/будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС

  • У серпні 1990 року Верховна рада України оголосила мораторій на будівництво нових АЕС, але уже в жовтні 1993 року мораторій було скасовано.
  • У 2005 році Кабмін прийняв рішення реанімувати та добудувати енергоблоки.
  • У вересні 2012 року Верховна Рада України ухвалила в цілому закон України "Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електричної станції", який передбачає схвалення будівництва енергоблоків №3 та №4 АЕС.
  • 26 липня 2014 року Україна відмовляється від послуг російської компанії Росатом у добудові енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС через відсутність із боку Росії будь-яких зрушень у реалізації цього проєкту. Проводяться переговори з міжнародними виробниками обладнання для атомної промисловості.
  • 16 вересня 2015 прийнято Закон України "Про втрату чинності, Закону України "Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 ХАЕС".
  • 6 червня 2018 року Урядовий комітет із питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності схвалив техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС вартістю 72,44 млрд грн (у цінах на 5 травня 2017 року).
  • У 2019 — 2020 роках було проведено додаткове обстеження, його метою була актуалізація підтвердження довговічності та надійності будівельних конструкцій, будівель та споруд енергоблоків №3, №4 Хмельницької АЕС.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок