21 жовтня вшановують пам'ять жертв політичних репресій: які заходи в Чернівцях

21 жовтня вшановують пам'ять жертв політичних репресій: які заходи в Чернівцях

21 жовтня вшановують пам'ять жертв політичних репресій: які заходи в Чернівцях

21 жовтня виповнюється 76 років з дня операції "Захід" — однієї з наймасовіших депортацій українців із західних областей країни. В цей день у Чернівцях проведуть молебень, представляють архівні документи та спогади депортованих до Сибіру.

Про це в етері Українського радіо розповів кандидат історичних наук Микола Глібіщук.

21 жовтня 1947 року радянська влада провела операцію "Захід". Тоді депортували західне населення України до східних регіонів СРСР. За словами Глібіщука, це була наймасовіша акція депортації у післявоєнний період.

Очевидець подій Микола Гаврилюк, який був заарештований та депортований до Сибіру у 1944 році розповідає про день, коли його батька заарештували, а маму та дітей посадили у вагон потяга та повезли у Сибір.

"Мені тоді було 7 років. Нас було шестеро вдома. Тоді приїхали люди на двох фурах і сказали нам, що треба їхати у Чернівці. Нас привезли на станцію і посадили у вагон. Мамина сестра забрала двох грудних дітей до себе, а нас чотирьох повезли у Сибір. У потягах люди вмирали від голоду, кожен ділився тією їжею, яка була. Виходити не дозволялось", — каже Гаврилюк.

Аби вшанувати пам’ять жертв політичних репресій 21 жовтня з ініціативи ГО "Чернівецьке міське товариство політв’язнів та репресованих" у Чернівцях проведуть ряд заходів:

  • 12:30 - Молебень за жертвами політичних репресій на залізничній станції Північна.
  • 14:00 - в культурно-мистецькому центрі "Чернівці" (кінотеатр "Чернівці") відбудеться пам'ятний захід під назвою "Пам'ятаймо заради нащадків: "Операція "Захід" - мовою архівних документів".

Також відбудеться презентація збірника документів «Літопис УПА» том 30 «Трагедія Буковини», виданого дослідником-істориком Василем Мустецою. У ньому зібрали архівні документи, де згадується про виселення людей та опубліковані спогади репресованих.

"Ці документи свідчать про великі злочини радянської системи. Питання виселення — одна з вагомих, гарно доведених та задокументованих ними самими сторінок, які дозволять засудити цей злочинний режим і в майбутньому не допускати відновлення імперських зазіхань наших сусідів", — каже Мустеца.

Деякі етапи виселення буковинців не висвітлені у документах. Тому дослідник співставляв дані та робив висновок на основі інших документів та слів очевидців.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок